Murat  Çelik

Murat Çelik

Lüksünü karşılayamayız

A+A-

Malatya Yenigün Gazetesi, çok iyi niyetli bir düşünce ile Haber Türk Gazetesi"nde işten çıkartılan, gazeteci Bekir Coşkun"a davet yapmış, abonesi olduğumuz haber ajanslarından düştü, haber değeri görmediğimiz için yer vermedik Malatya Güncel"de.

Arkadaşımız iyi niyetle ve art niyetsiz bir teklif yaptığından hiç şüphem yok.

Lakin Bülent Bey İstanbul merkezli yayınlanan gazeteleri ve gazetede çalışanları bizim Malatya ile kıyaslamış olmamalı ki, bu teklifte bulunmuş.

Malatya"da gazetecilik yapmak çok tirajlı gazetelerde olduğu gibi değildir. Haberin gazeteye gazete patronuna getireceği ve götüreceği ilk etapta teraziye konulur ardından, haber baskıya girer.

Teraziye konulan “paradır”, Türk lirası bazında olan ikincildir. Tercih döviz bazında yapılır çünkü haberin getirisi yurt dışında ki hesaplara aktarılır.

En canlı örneğini daha bu yıl içerisinde ben yaşadım. Ülke gündemine gelecek haber ve belgelerim vardı, bir zamanlar temsilciliğini yaptığım ünlü gazetede yayınlanmasını istedim, konuyu izah ettim, aldığım cevap “az ve öz” dü: “O firma ile ticari bağımız var”

***
Bugün Battalgazi belediye başkanı Selahattin Gürkan, “Battalgazi Festivali"nin anlam ve önemini Ulusal Yerel Basın anlamadı” dedi.

Sayın Gürkan, Basının anlayışız olduğunu anlamanızı kutlamak isterim, Allah Sizin gibi anlayışlı belediye başkanlarımızı Vatandaşın başından eksik etmesin.

Anlayışı bol Başkan Gürkan"a sormak istiyorum; “Basına ne verdin ki ne istiyorsun?”, seçim önceleri hariç hangi bir gün ziyaret etme anlayışını gösterdin?, hangi basın sivil toplum kuruluşunu ziyaret ederek sohbet ettin? Anlayışlı olduğunu belirtmek için karşındakileri anlayışsız olarak itham etmek, ne kadar anlayışlı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum