Murat  Çelik

Murat Çelik

Makam sevdası değil

A+A-

Makam sevdası hemen her Devlet memurunun içinde olduğu duygu olduğu gibi, içinde ki hırstır da.

 

Devlet memuru kadrosuna atanmış kişi gerekli prosedüre haizse makam sahibi olması da  olmazsa olmazıdır.

 

Burada Devlet kadrosunda ki işleyişten bahsetmem nedeni, siyasilerin bu işleyişi kendi kadrolarını oluşturma isteğidir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu günden bugüne kadar Malatya Milli Eğitim Müdürlüğünde 30 kez müdür ataması yapılmış ve 30 Müdür bu makama mevkiye layık görülmüş.

 

Buraya kadar güzel, şimdi gelelim asıl meseleye…

 

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü"ne atanmış bir müdür dokuz (9) kez görevden alındı, ataması başka ile yapılmasına rağmen onuncu (10) kez tekrar görevine döndü mahkeme kararı ile.

 

Bu ne hırs şimdi?

 

Evet, neden bu kadar hırslı Değerli Siyasilerimiz, makamı mevkii hak etmiş bir kişiyi hak ettiği yerden alarak,  başka biri ile sırf kendi görüşlerine yakın olduğu kişiyi atamak için işleyişi engelleme isteği.

 

Hiç düşünmüyorlar mı, bu ve diğer Devlet kadroları işgal edilmiyor, hak etmiş kişiler tarafından işlevini sürdürüyor.

 

Yaklaşık 7 yıldır Malatya Milli Eğitim Müdürü Hamza Doğuç Beyi tanırım yakın tanıdığım söylenemez, diğer Daire Müdürlerini tanıdığım kadardır.

 

Hemen her müdürün kim tarafından hangi siyasi görüşten, hangi iktidar zamanında kimlerin referansı ile göreve atandığını çok iyi bilirim, istisnalar kaideyi bozmaz lafını şimdi kullanabilirim kanımca “Malatya Milli Eğitim Müdürü Hamza Doğuç"un siyasi görüşünü ve kim(ler)in referansı ile geldi bilmiyorum.”

 

Bildiğim bir gerçek var ki Hamza Doğuç, makam sevdalısı olmadığı gibi icraatı ve ardında kalıcı eserler bırakmak arzusunda makamını mevkisini kullanan bir Devlet Memurudur.

 

Hamza Doğuç Malatya"da görevde olduğu süre içerisinde başında bulunduğu süre içerisinde aynı azim ve istekle görevini yerine getirdi, bunun aksi olmuş olsa zaten Devletin başında olan Makam Sahibi Mülki Amirler görevini yapacaktır. Emnim.

 

Görevden alınmasını gerektiren herhangi bir ciddi konu olmazken, bu görev yeri değişikliklerinin perde arkasında aramam gereken ard niyettir.

 

Haddim olmayarak, Hamza Doğuç"u ve ileriki günlerde Hamza Doğuç misali makamından mevkisinden almak isteyenlere bir önerim olacak;

Devlet Memurları ile uğraşmayı bırakıp Malatya için kalıcı işler başaran Devlet Memurlarının işlerini kolaylaştırın ONLAR biliyor, Devlet ne için kendilerini oraya layık gördüğünü!

 

En basit hisseden kısa bu zihniyette ki siyasilerimize; Malatya"da Devlet"in atadığı makam mevkii sahipleri Malatya"ya 4 (DÖRT) adet Okul Kazandırdı.

Aslında hiçte asli görevleri değildi, ama Devletin Bekası için yaptılar.

Bırakın ONLARI yerinden yurdundan etmeyi, ONLAR onuru ile Devletini zaten Temsil ediyor.

 

Sizin siyasi görüşünüzü Temsil etmek için O Makamlara atanmadılar.

 

Siz yokken de onlar vardı ve olacaklarda.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum