• BIST 108.489
  • Altın 151,165
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Malatya : 9 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 17 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • Elazığ : 12 °C
  • Adıyaman : 19 °C
  • Trabzon : 16 °C

Malatya böyledir. Unuttun mu hatırlatır!

11.10.2010 22:29
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Malatya, Türkiye için önemli bir kentti...

Malatya, bölgesinin lokomotifiydi...

Malatya, dünyada da çok iyi biliniyor, tanınıyordu...

Malatya, Doğu ile Batı"nın geçiş noktasında stratejik bir üstü…

Evet, 4 gün boyunca Ankara"da Malatya rüzgarı esti. Tıpkı yıllar yıllar önce olduğu gibi... Hüseyin Gazi, oğlu Battal Gazi"ye hasret Ankara"yı Türkleştirmenin mücadelesini verirken şimdi de Malatya, Ankara"ya “Beni çok ihmal ettin” diyordu!

Tüm Malatya ayağa kalkmış; “Tüm özelliklerimi bir kere daha tanı, hatırla” diye haykırıyordu!

Öyle de oldu, profesyonellik ve amatörlüğün iç içe olduğu bir organizasyonda Malatya, Ankara"ya “Beni fazla ihmal ettin! Ama ben işte buyum, ben Malatya"yım” dedirtti!

“Malatya Günleri”nin açılışını T.C."nin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bey yaptı. Konuşmasındaki notlara bakar isek, Malatya"yı danışmanlarının iyi analiz ettiğini görmek mümkün.
Bülent Bey; manevi gönül erenlerinden sanat dünyasına, kültürümüzden mutfağımıza kadar özelliklerimizi birer birer sıralıyordu.

Dedik ya ders iyi çalışılmıştı...

Bülent Bey, Malatya"yı ve Malatyalı"yı övdükçe gururlananları görmenizi isterdim! Kuru söz de olsa övgü övgüydü ne de olsa!

Sanatçı cenneti Malatya"yı anlatırken Tamburi Cemil Bey"i de, Kemal Sunal"ı da unutmadı Bülent Bey... Siyasette ise İsmet İnönü"den Turgut Özal"a ve cesaretin simgesi, Malatya"nın şehidi Hamid Fendeoğlu namı diğer Hamido"sunun unutturmuyordu Bülent Bey.

Doğruluğuyla, dürüstlüğüyle anılan, Malatya"nın sevdiği, benim de lise yıllarında hayranı olduğum ve çok büyük saygıyla bugün de andığımız cesur Hamido yadediliyordu.

Tam bu sırada İsmet İnönü"den söz edilmediğini fark eden bir Malatyalı hemşehrimizin hatırlatması yankılanıyordu:

“…İsmet İnönü de Malatyalı…”

Başbakan Yardımcısı Bülent Bey, usta hatipliğini hemen sergiliyordu:

“Ne güzel. Çok teşekkür ediyorum onu da rahmetle anıyoruz. Türkiye'nin değerli bir büyüğü. İşte Malatya böyledir. Unuttu mu hatırlatırlar adama. Aferin be ağzına sağlık. Sen hatırlatmasan açıkgöz gazeteciler kim bilir ne diyecekti? 'Herkesi saydı İsmet Paşayı unuttu' diye. Saymakla bitmiyor, bazılarını unutmamak da mümkün değil, dolayısıyla unuttuklarımız için özür diliyoruz.”

4 gün devam eden “Malatya Günleri” dedim ya, profesyonellikle acemiliklerin sergilendiği bir gösteri zinciriydi... Yağmur bereketine soğuk da eşlik edince Ankara"nın merkezindeki hem yetim hem de öksüz Atatürk Kültür Merkezi zor bir sınav veriyordu. Çadırlardaki standlara doyamayıp uzunca kalmak zorunda olan büyük küçük herkes tuvalet ihtiyacını giderebilmek için AKM"nin hilkat garibesi taş binasına balçık tarlasına aldırmadan koşturuyordu.

Evet, Malatya bugüne kadar “devletine her zaman bir şeyler katmış bir il.” Geçmişte devletin de çok şey kattığı bir il… Ama şimdi öksüz, ama şimdi yetim…

4 gün boyunca işi gücü kenara atıp ayağımın tozuyla geldiğim Malatya"dan, Ankara"daki Malatya"ya koştum. Hiç ayrılmadım hemşehrilerimden... Elbette ki Doğanşehir"imden, Polat"ımdan...

Malatya tanıtımının ilk ayağında Turgut Özal"ın “İçli köfte Polat"ta yenilir” sözünün gereği elbette yapılmalıydı. Polat Belediye Başkanı Hasan Orman, beldemde binbir özenle yaptırdığı içli köfteleri Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bey"e ikram ederken çabası takdire değerdi. Polat içli köftesini tadan başta Bülent Arınç Bey olmak üzere tüm siyasetçiler ise Malatya mutfağından eser bulunmayan yemek çadırındaki çakma içli köftecilerin kulaklarını çınlatıyordu!

“Malatya Günleri”nde başta Valimiz Ulvi Saran olmak üzere herkes koşturdu ama Doğanşehir"imizin çiçeği burnunda yeni Kaymakamı Barbaros Baran"a ayrı bir paragraf açmaz isem hakkını yemiş olurum.

Evet, O artık bizden biri... Çok kısa süre önce göreve başlayan ama Doğanşehir ve Doğanşehirli ile bütünleşen sayın Barbaros Baran"ın “Malatya Günleri”ndeki heyecanını Doğanşehir"de de Ankara"da da ayrı ayrı gördüm ve yaşadım. Doğanşehir ziyaretimde hazırlıkları tüm dikkatle takip eden Kaymakamımız Barbaros Bey,  Ankara"da da Doğanşehir"in tanıtımı için büyük emek harcadı. Kaymakam Beyin ilk günün sabahında standın yetişebilmesi uğruna harcadığı çaba ve taşıdığı elma kasaları ise onun bizden biri olduğunun açık göstergesiydi.

İsim isim katılanları, yıllar sonra gördüğümüz kıymetli hemşehrilerimizi tek tek burada yazmak isterim ama sütunlar çok uzayacak. Hepsi hakkını helal etsin ama şunu ifade edeyim Malatya"mızı siyasetçisi ile bürokratı ile yeniden kenetlenmeyi hak etmiş görmek beni gururlandırdı. Umarım uyanışımız gecikmez.

4 günlük maratonda yaşadığım güzelliklerden birini de Yeşilyurt standında yaşadım. Çocukluğumda hayran olduğum bu ilçemizin standında o sıcak insanlarla yeniden buluşmak benim için gurur verici idi. Anı defterine de birkaç satır sözcüğü 9 yaşında yaşadığım heyecanla yazabildim.

Kale Kaymakamlığı"nın standında gördüğüm büyük el emeği ile işlenen “Atatürk"ün Gençliğe Hitabesi” ise muhteşemdi. 4 gün boyunca görenleri gururlandıran bu el emeği göz nuruna katkısı olan herkesi buradan alkışlıyorum.

Alkışladığım bu şaheseri gördüğünde “Atatürk, Kaleli mi ki böyle bir şey sergiliyorlar” diye o kendini çok iyi bilen zatı muhteremi de hiç unutmayacağımı ifade ediyorum. Ama biliyorum ki Atatürk"ü anlamak o zihni bulanıkların işi olamaz! Ama bu vefakar millet o ve onun gibilere Türk"ün Büyük Önderini asla unutturmayacaklardır.

“Malatya Günleri” ile ilgili son satırlarımı da Polat türkülerini ayırmaz isem aslımı inkar etmiş olurum.

İlginçtir; Doğanşehir standı ile Arguvan standı yan yana idi. Malum bu ilçelerimizden biri “Arguvan Ağzı” türküleri ile ünlü diğeri de “Polat ağzı” türküleri ile ünlü. Arguvanlılar, “Siz sahip çıkmazsanız Polat"ın da olsa bu türkülere biz sahip çıkarız” diyecek kadar da cesurlar! Polat türkülerindeki “Karabük” Arguvan ağzında “Karabel” oluyor! Polat türkülerinde “geliyo”, Arguvan ağzında “Geliyi” olup çıkabiliyor. Tıpkı “Etek sarı sen etekten sarısın” türküsündeki “sarı-sın”ın “sarı-san” olduğu gibi... Malum, türkü imparatoru İbo bile bu türküyü Şanlıurfalılaştırmak için her şeyi yapıyor, yaptığını da Malatyalılar bile dinliyor!

Doğanşehir-Arguvan yan yana olunca ve ilk gün bolca Arguvan ağzı türkü duyunca bir eksikliği Polat sevdalıların bana ulaştırdığı arşivimi ikinci gün standa getirdim. Doğanşehir"i de anlatan muhteşem görüntüler vardı. Heyecanla kalan üç gün boyunca bu görüntülerin standı ziyaret edenlere de, Ankara"da Doğanşehir"e hasret giderecek hemşehrilerimize de izlettirebileceğimizi düşünmüştüm. Ama ne yazık ki Polat isminden ve Polat türkülerinden çakmayan ve ortalıkta dernekçilik oynayan kendini bilmezlerin ambargosuyla karşı karşıya kaldım. Tüm çabalarıma rağmen Doğanşehir standında “Polat türküleri”nin sesi kısıldı da dernekçilik oynayanlar bol bol Arguvan türküleri dinlediler! Umarım “Polat türküleri”nin sesini kısanlara Polatlılar gereken cevabı verir!

Burada yeni fark ettiğim bir hadiseyi de hemen nakledeyim ve uyuduğum için de kendimi kınayayım. Anlaşılıyor ki “Türkiye şampiyonu” Polat Halk Oyunları ekibinin de muhteşem gösterileri ve gördüğü ilgi birilerini çatlatmış ki erken gönderildiler! Bunun başka izahını bulamıyorum, başarılı olan ve ilgi gören bir halk oyunları ekibi neden gönderilir acaba?

İşte bir “Malatya Günleri” böyle geçti. Emeği geçen herkes sağolsun... Dersini beceremeyenler de yeni sınavlarda şansını kullansın diliyorum.

Malaya Valimiz sayın Ulvi Saran"ın ifadesiyle Ankara sınavı başarıyla tamamlanmış ve Başkentimizdeki en görkemli ve ilgi gören organizasyon gerçekleştirilmiştir.

Ne diyelim; Malatya böyledir. Unuttun mu hatırlatır!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İhsan KALENDER
17 Ekim 2010 Pazar 00:25
İLTİFATINIZI HAK ETTİĞİMİ SANMIYORUM
Sn. ŞİNASİ ÇELİK bey kardeşim, iltifaten bizi onurlandırıp ŞEREF bahşettiniz. Görüyor ve biliyorum ki; sizler kadar duyarlı ÖZ MALATYALI RUHUNU taşıyan HEMŞEHRİRLERİMİZ olduğu müddetçe MALATYA GÜNCEL ve MALATYALILAR yalnız kalmaz. Meselelerin farkında olmaklığınız kifayet eder. İşte gördük ve yaşadık ki; DEMİRPERDENİN DEMİRLERİ ÇÜRÜDÜ! ÇELİK yürekliler HAKİKATA vakıf olduklarını ifade ettiler. İkiz kardeşim kadar benimseyip okuduğum BEKTAŞ BALCI yorumlarını , İBRAHİM GÖÇMEN yazımında okudum. RAHATLADIM. sevgi ve hörmet sunuyorum kardeşim.
Şinasi Çelik
16 Ekim 2010 Cumartesi 22:52
Nerdesin yorumcuların Piri İhsan Abimiz.
İhsan abi hoşgeldiniz. İnanın sizin yorumların eksikliği sütunlarda çok hissedildi. Yurtdışında da olsa otelde veya kaldığınız yerde www.malatyaguncel.com a bakmadan durmamalıydınız. Öyle yorumlar tadsızlaştı ki yazı yazan yazarlarımız hızlarını alamadılar bu sefer kendi kendilerini medhu sena konusunda birbirlerini çaprazlama yorumlarda övmeye başladılar. Demekki yorumcular yazdıkça yazarın ilhamı İlhan beyin yerini alıyormuş. İyiki geldin. Size kısaca anlatayım. Vali önce sözü vekilimize verdi vekil çok çok kısa üç cümlecik bir konuşma yaptı. Vali ve Belediye Başkanı da konuştu ama Malatyayı en güzel bir şekilde o beliğ ifadesiyle Manisalı Başbakan Yardımcısı veya Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç Bey yaptı. Eğer O gelmeseydi Malatya Günleri Ulusal Basında yer almayacaktı. Konuşmalarını dinleyecektiniz. Yağdan "mu" çeker gibi akıcı ve Malatya özlemini yaşayanlara gönül yakıcı idi. Malatya hasreti yaşayanlar çok duygulandılar. Sözü bu sebeplerden dolayı Malatya Büyükşehir olmayı çoktan hakediyora getirince de maalesef Malatyalılar alkışlamayınca Belediye Başkanımız Çakır'a döndü ve dediki Başkan bari sen alkışla... Alkış tufanı kopmuştu ama kendini konuşmanın belağatına kaptıran davetliler şamarı yedikten sonra. Bütün bu güzelliklere rağmen bazıları kenardan köşeden buldukları eksikleri büyüterek sudan bahanelerle bu güzelim etkinliğe "siyaset batağı kokuyor" diye yazılar yazdı bazıları etkinliklere siyasiler gelmemeli yani "siyaset kokmamalı" dedi ve biz okuyucuları gerçekten üzdüler. Oysa dün bir tarih paneline katılmıştım orada bir konuşmacı Malatya Günlerinden de alıntılarla zengin bir kültürel varlığa, endemik beydağları çiçeklerine ve hareketli ve canlı bir demokrafik bünyeye sahip olduğumuzu dile getirdi. Uzatmayayım. devlet en üst düzeyde bizi adam yerine koydu ancak biz alışık olduğumuz kaktusleşmil kalemimizi bir hafta sabır taşına maalesef süremedik.
Ali karaoğlu
16 Ekim 2010 Cumartesi 19:18
Yer isimleri
ARGUVAN'DA KARABEL, POLAT'TA KARABÜK yer ismi ve olması doğal... Ama bu türkünün Polat kökenli olduğunu da kabullenmek mecburiyetindeyiz. Türkü çığıranlar öyle diyor...
Tartışmaların Malatya kültürüne katkı vermesi arzusuyla...
İhsan KALENDER
16 Ekim 2010 Cumartesi 02:22
GERÇEKTEN ONURLANDIM
Dersini iyi çalışmış bir SİYASİ , tembel SİVİLLERE iyi bir DERS vermiş. BAŞBAKAN adına sayılabilecek bir katılımla MALATYA, Türkiyenin göbeğinde başkentinde ANLAM kazanmış. Bu çok değerli gözlemlerinize dair yazımınızla birlikte MURAT ÇELİK yazımını ve yazımlara dair tüm yorumları okudum. Tek kelimeyle onur duydum. Elbette günler süren bir büyük organizasyonun eksikleri hataları ve gafları olabilir. Sürçülisan edenleri olabilir. Normal karşılanmalıdır. Bu organizasyon bildiğim duyduğum en en önemli ETKİNLİKTİR. MALATYA gecelerine benzemeyen, içine SİYASİ menfaat katılmayan çok etkin bir organizasyon olmuş. Şayet bu teferruatlı gözlem yazımınız olmasaydı sadece haber olarak okuyup geçecektik. Kendi kendime diyorum ki; İŞTE MALATYA tanıtımı böyle olmalıdır. Sn. ARINÇ ne yaptığının bu kez farkında ve bilincidedir. Ap-açık MALATYA HÖKÜMET tarafından dikkate alınmıştır. Organizede emeği geçen herkese teşekkürü borç biliyoruz. Size de minnetdarız. Uzun sayılabilecek bir yurtdışı seyahetim nedeniyle yazımlarınızdan biraz uzak kalmıştım. Saygılar sunuyorum.
Özgür BEKTAŞ
15 Ekim 2010 Cuma 17:11
Türkülerimiz
Katılımın en yoğun olduğu Cumartesi ve Pazar günleri Malatya Günleri'ne katılan ve sıklıkla Arguvan ve Doğanşehir stantlarının olduğu yere uğrayan birisi olarak yazınızın son kısmında biraz haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Her iki gün de, hem Arguvan hem Polat türkülerini dinledik, yeri geldi beraber halay çektik. Hatta her iki taraf da birbirlerini kırmamak adına türkülerini sırayla çaldılar. Birbirlerine elma ve kavun ikram ettiler. Önceki yorumculardan Ali Askar Bey'in dediği gibi zaten türkileri coğrafi sınırlarla ayırmak hem imkansız hem de manasız. Bu türküler artık Malatya-Sivas yöresine mal olmuştur.
Bu sene ilk olarak düzenlenen bu organizasyonun önümüzdeki senelerde de devam etmesini ve yapılan hatalardan ders çıkarılarak bunların ileride giderilmesini temenni ediyoruz.
süleyman turan
15 Ekim 2010 Cuma 17:10
zekice
sayın durmuş o atmosferde cektiğiniz sıkıntıları anlıyor bunlardan ders cıkarabilirsek faydalıolacağına inanıyorum.zeki kardeşimin bahsettiği gibi poladın kendi içerisindeki sorunları bir yol bulup mutlaka aşması gerekiyor aşabilmekiçinde akil adamlara ihtiyac var bugün genclerle konuştuğunuzda hiçbir hedefi hiçbir amacı olmayan sadece yürüyen robotlar olduğunu görüyoruz gençlerin model alacağı işte bu diyecekleri heycan verecek bir oluşum mutlaka olmalı polat veya başka biryer farketmez siz gencleri sporla sanaatla eğitim öğretimle donatmazsanız tarihi ve kültürü bilgileri vermezseniz o genclerden ne beklersiniz oysa bugünün değerleri sadece maddiyatla ilintilendirildiği için diğer işlere bakılmıyor.ayrıca doğanşehir kaymakamı sayın barbaros bey sanırım bize birgömlek fazla geliyor zannetmiyorum uzun kalacağını barbaros beye enerjisine düşüncelerine ayak uyduracak birilerini göremiyorum inşallah başarılı olur.doğanşehir polat kısır cekişmeler herzaman zarar verir ileri taşımaz poladın kültürel anlamda haklı bir gecmişi var bu ayrılmayı değil ortak payda olarak algılanmalı bununda keyfi cıkarılmalı saygılarımla.
Ali Askar ŞAHİN
15 Ekim 2010 Cuma 16:29
ARGUVANLIYIM
Türkülerimiz gurbetteki sevdalıya, veya sılada kalan yâre yakılan türkülerdir Sevda ve acı insan içindir. Arguvan türküleri benzeşim-etkileşim bakımından Sivas-Çamşıhı, Doğanşehir-Polat, Barak ezgileriyle yoğun bir etkileşim içinde olmakla birlikte, Erzincan-Kemaliye(Eğin) ilçesi türküleriyle de söz bakımından bir benzerlik içindedir.Ramazan bey dernekcilige laf atıyor derneklerin ne şartlar altında yaşatılmaya çalışıldığından haberi yok tabiki dilin kemigide yok anlatmaya çalışmış. ama bazı konularda yanılmış şöyleki
Karabel, Arguvan’ın Şotik köyüne yakın, Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı bir yerleşim yeridir. Burayla ilgili olarak 70–80 yıl kadar öncesine uzanan bir öykü anlatılır: bu öyküyü araştırıp ögrenmesini tavsiye ederim.
siz merak etmeyin Herkes türküsüne ve kültürüne sahip çıkıyor. Hiç Kimse polat türkülerinin ve arguvan türkülerinin sesini kısamaz.
Zeki KURT
13 Ekim 2010 Çarşamba 12:37
Hak ettik
NEDEN Polat ekibi erken gönderildi veya doğanşehir Standında Neden Arguvan Türküleri dinlendi,Gurban olduğum abiciğim biz çooktan hak ettik.Yazları geldiğinde dikkat ettinmi bizim kadar dedikodu edenler varmı.Biribirini çekiştiren kötüleyen başka köylü varmı. Çevremiz Bizim eskiden gelen büyüklüğümüz gururlu oluşumuz,her türlü zenginliğimizi yıllardan beri çekemediler.Böyle günlerde bu fırsatları değerlendirirler tabi.Biz de hak ettik etmeye devam ediyoruz. Yöremizdeki ağırlığımızı duruşumuzu,etkinliğimizi devam ettiremiyoruz.Bir polat türküsü kitabımız,tescilli kaynağımız hala yok.Bir aylık gazetemiz,dergimiz hal yok,Mehmet DELİKAYA bile ilkokulu Polat ta bitirmiş anlayana yetermi...........
Malatyalı Fevzi
12 Ekim 2010 Salı 15:17
Film gibi
Bakan Bey Malatyayı Malatyalıları metetmiş onurlandırmış gururlandırmış Rahmetli Kemal Sunal ın filmlerindeki gibi en büyük sensin malatya ama icraat yok Büyük şehir unutuldu 5 YILDA mALATYANIN NÜFUSU 100 BİN KİŞİ NEDEN AZALDI ösym sınavlarında malatyalı gençler ne durumda işsizlik ne durumda halen bazı ilçelerinde doktor yok eczane yok emekli maaşını alabilecek banka yok bankamatik yok .Teşekkürler.
Ramazan Durmuş
12 Ekim 2010 Salı 12:45
Bilgi
Kale Kaymakamlığı'nın el emeği göz nuru o eserini alkışlamlak varken böyle güzel bir buluşmada Yüce Öndere dil uzatmak kimsenin haddi olamaz. Ben de ismi saklı olmak üzere o beyefendiye hak ettiği cevabı vermek mecburiyetindeyim. Beni yetiştirenler, "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" düsturundan ayrılmamamı nasihat etmişlerdir ki ben de onu yapıyorum. Gayem, Malatya Günlerine zarar vermek asla olamaz. Öyle bir niyetim olsaydı sabahtan akşama 4 gün boyunca oralarda olmazdım.
Saygıyla...
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim