Murat  Çelik

Murat Çelik

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için potansiyel adaylar

A+A-

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için potansiyel adaylar

Malatya büyük bir olasılıkla 2014 yerel seçimlerine büyükşehir olarak girecek.

Büyükşehir adından da anlaşılacağı üzere "BÜYÜKŞEHİR".

Büyükşehir olmak kolay değil yaşadık biliyoruz.

Herşeyi ile tam anlamda büyükşehir miyiz(?) bu tartışılır...Zamanla adımızla büyürüz pekde önemli değil.

Büyükşehire belediye başkanı olmak "her" siyasetçinin gönlünde yatan bir aslandır, şüphesiz.

Büyükşehir Belediye Başkanı olmak ne milletvekilliğine, ne meclis başkanlığına benzer nede il başkanlığına.

Hele bu büyükşehir Malatya ise...

Evet geleyim sadete...

Malatya İktidar partisine 5 milletvekili verdi. Kensinlikle bu beş milletvekilinden üçü, banko büyükşehir belediye başkanlığı için adaylık düşünür.

Kimler ve nedenleri;

Öznur Çalık,20 yılı aşkın siyaset arenasında "bayan" olarak her daim ön planda ve Malatya sevdalısı, siyaset onun için yaşam kaynağı.


H. Cemal Akın, 5 yıl gibi bir süre Malatya Belediye Başkanlığı yaptı. Görev süresince edindiği tecrübeyi Büyükşehir Belediye Başkanı olarak icraate dönüştürmek ister.

Ömer Faruk Öz, 2 dönem AK Parti'den milletvekili seçilmesine rağmen parti üst düzeyinde görev alamayışının yanı sıra Malatya merkez olmak üzere köy, belde ve ilçelerde sevilen bir siyasetçi konumunda oluşu.

Ak Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkci, Ak Parti camiasında sevilen ve sayılan bir kişilk, ayrıca genel seçimlerde gösterdiği performans gözönüne alındığında, gönlünden Büyükşehir belediye başkanlığı geçirmesi muhtemel.

İl Genel Meclis Başkanı Naci Şavata, Rahmetli Hamido'nun şehit edilmesinin ardından 28 yaşında belediye başkanlığı koltuğu ile tanışmış, Malatya'da herkesimin sevip saydığı kişilik, Malatya büyükşehir statüsüne kavuştuğu an il genel meclisinin kapatılacak olması hasebi ile siyaset tecrübesini büyükşehir belediye başkanı olarak kullanmayı düşünebilir.

Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanlığı'nda 2 dönemdir yeterli tecrübe kazandığı düşüncesi ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olması kaçınılmaz.

Ertan Mumcu, Malatya Belediye Başkan Yardımcılığı, belediye meclis üyeliği yanı sıra Yeni Malatyaspor'a başkan olarak başarı elde etmesi halinde Büyükşehire belediye başkan adayı olması gündeme gelebilir.

Ahmet Çakır, Malatya Belediye Başkanı olarak şehrin alt yapısı ve üst yapısı için  çok çaba sarf etmesi, gözle görülür değişimler ve gelişimler sağlaması gözardı edlemez bir gerçek, geçtiğimiz süre içerisinde edindiği tecrübe ve başarılı hizmetleri gözönüne alındığında yeniden aday olmasının beklenmesi kaçınılmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

5 Yorum