Murat  Çelik

Murat Çelik

Malatya henüz seçim havasına giremedi!

A+A-

Seçime havasına giremedik

7 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimlerine sayılı günler kalan Malatya’da, siyasi parti çığırtkanlığı yapan anons araçları harici sessizlik hakim.

Bu durum ilçelerde farksız değil…

Parti il teşkilatlarının organize ettiği mahalle toplantıları, irili ufaklı mitingler hareketlendirmek maksatlı taşıma sistemi ile gerçekleşiyor.

Vatandaş yorgun…

12 yıllık iktidar partisi milletvekillerinin (adaylarının) hala ‘cek’li, ‘cak’lı vaatlerine doyduğundan olsa gerek diye düşünüyorum. Ak Parti’nin çiçeği burnunda adaylarının Malatya’yı ve Malatya’da yaşayanları yakinen tanımıyor olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Malatyalılarda hoş bu adayları tanımıyor, izlemlerim dahilinde değerlendirdiğimde biri bürokrasiden gelme seçmeni ‘vatandaş’ olarak gördüğünden pek umursamaz tavırla, diğeri fabrikatör seçmeni ‘himayesinde çalışan eleman gibi görmesi’ samimi havaya girmesini engelliyor. Malum milletvekili olarak hala görev yapanlar artık siyasetin kurdu ve bu dördüncü seçimleri antrenmanlılar. Gittikleri bölge ve seçmenleri iyi tanıyorlar. Yani nabza göre şerbet vermeyi beceriyorlar. Her ne kadar 6-0 sloganını sıklıkla telaffuz etseler de 4’e razı gibiler. 5 ve 6 sıra adayları Kendi başlarına halkla iç içe olmaya çalışıyor.

Son sözü seçmen söyleyecek…

Yeter ki Ankara’ya gittikten sonra AK Partili vekiller arasında ‘geleneksel’ muhalefet yaşanmasın. Geçmiş yıllarda olduğu gibi.

Ana muhalefet partisi CHP son 12 yılda muhalefetlik görevini yaptı, bu seçimde milletvekili sayısını artırarak seçimden çıkmak istiyor. Vatandaşlar arasında Ağbaba’nın, halkçı söylemleri destek bulmuş gibi görünse de, yerel seçimlerde CHP’nin Malatya’daki trendini yükselten Porgalı’nın bu seçimlerde Ankara’ya gitmesinin kesinleştirmiş gözü ile bakılıyor.

Muhalefet partisi MHP’nin adayı Av. Arif Yıldız’ın, uzun yıllar il başkanlığı görevi yapması Milliyetçi kesimde takdir görürken liste sıralamasının böyle olmaması gerektiğini savunan MHP’linin sayısı azımsanamayacak ölçüde.

HDP, Malatya’da sürpriz yapacak konuma geldi. Malatya’nın dışarıdan aldığı göç ve yaş oranının göz ardı edilmemesi gerekiyor diye düşünüyorum. Bağımsız adaylardan HDP lehine çekilme yaşanabilir. HDP Mersin Milletvekili adayı Dengi Mir Fırat’ın Malatya gelerek ve de yeniden gelerek seçim kampanyasına destek vermesi HDP’nin elini güçlendireceğe benziyor.

Üç bağımsız adayın, güvendiği belirli kesimlerden alacağı oyu hesaplayarak girmesi hüsrana dönüşebilir. Vatandaşlar arasında bağımsız olarak meclise gidecek vekilin pek bir getirisi olamayacağı bilinci hakim.

Seçim sonucu ile ilgilenmiyorum, ilgilendiğim taraf seçim öncesi ve sonrası huzurumuz bozulmasın yeter.

Saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT