• BIST 1.521
 • Altın 443,895
 • Dolar 7,4876
 • Euro 9,0681
 • Malatya : 6 °C
 • Ankara : 1 °C
 • İzmir : 7 °C
 • İstanbul : 3 °C
 • Elazığ : -1 °C
 • Adıyaman : 8 °C
 • Trabzon : 10 °C
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı

Malatya için seçin

17.06.2008 09:27
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Malatya İnönü Üniversitesi yeni rektörünü seçecek.

Seçim, Malatya için her ne kadar önemli değil gibi görünse de aslında Malatya"yı çok daha fazla ilgilendiriyor.

Malatya"nın gelişmesi, içinde bulunduğu türlü sıkıntıların çözümü İnönü Üniversitesindedir. 

Sorunlarımızı iletmeyi ve istemeyi öğrenmemiz gerekiyor!

Üniversite"den ne isteyebiliriz diye düşünenimiz olacaktır, eminim.

Malatya, her dönem de olduğu gibi artık geleneksel hale gelen sorunumuz “kayısı”, sayısı on bini geçen işsizimizin yüzde altmışının diplomalı işsiz olduğunu…

Düşünmek istiyorum..

Bizler ne istedik İnönü Üniversitesinden bunca yıldır?

Kocaman bir hiç!

Evet, koskocaman bir hiç istedik, insan eğiten bilim öğreten Üniversite"den biz hiç bir şey istemedik Malatya için!

İstedik aslında… 

Şahsi çıkarımız olanları istedik, birlerini ara koyarak, el etek öperek isteklerimize ulaşmamız için her yolu mubah saydık ta ki elde edene kadar, işimiz bitince cephe almaya devam ettik.

Rektör tü kaka, dedik.

Tüm buları yapmadan, Malatya için aslında olması gereken iletemedik.

Hep nedeni ne olabilir diye düşündüm, düşündüm ve düşünmeye devam ediyorum.

Hep kısır sorunlar ürettik, suni gündemlerle günü aylara ayları yıllara bağladık İnönü Üniversitesi ve Malatya arasına bir set ördük el birliği ile bugünlere geldik.

Şimdi bir seçim yapılacak…

Rektör adayı olanlardan bazıları türlü nedenlerle geri adım atıyor.

Belki vaatler, belki de güvensizlik duygusuna kapılanlar geri adım attı ve de seçime çok az bir zaman kala geri adım atanlarda çıkacak…

O kadar da önemli değil, geri adım atanların tutumu türlü nedenleri olduğundan şüphem kalmadı.

İnönü Üniversitesi"ne kimi rant kapısı gözü ile bakıyor, kimi adını duyurmak istiyor ve hatta bazısı da bu seçimde aday olarak geleceğini ilim irfan yeri olan üniversitede değil de siyasi bir yatırım aracı olarak yapılacak yerel veya genel seçimde adının siyasi parti listelerinde yer almasını amaçlıyor.

İşimiz gereği bu durumları araştırıp inceliyor ve ardından değerlendiriyoruz.

Burada bir gerçeği göz ardı etmemek gerekiyor diye düşünüyorum, nasıl olsa kariyerimde en üst kademedeyim seçimi kaybetsem ne yazar nasıl olsa ben olmam gereken yerin zirvesindeyim diyerek tek amacı hizmet olanları göz ardı etmemek gerekir.

Niyeti ve art niyeti ne olursa olsun, rektör olacak kişinin amacının tek olması gerekiyor, İnönü Üniversitesi"nin şuan bulunduğu yerden çok daha ileriye götürmek.

Malatya unutmadı, yıllar öncesi İnönü Üniversitesi"nde Jandarma kontrolünde eğitim öğretim görüldüğü günleri!

Malatya"nın hafızasından silinmeyen çok olumsuz günler geride kaldı.

Var olan huzurun bozulması ne Malatya"ya, ne de İnönü Üniversitesi"ne yarar sağlar aksine Malatya"yı olduğu yeden çok aşağılara götürdüğü gibi içinden çıkılmayacak sorunların tam ortasına sürükler.

Malatya, her açıdan oldukça kritik bir konumda.

Açık türkçesi Malatya pimi çekilmiş bomba misali her an patlamaya hazır bir bomba gibidir.

İnönü Üniversitesi eğitim ve öğretim yuvası olmanın dışına çıkamaz, çıkartmak isteyen(ler) karşısında Devleti bulur!

Malatya içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların üstesinden pekala gelecek bir yapıya sahip olduğu gibi o güce de sahiptir.

Bir çoğu Üniversite mezunu olan, geçmişte siyasetin eğitim öğretim kurumlarına girmesi, siyasilerin eğitim ve öğretim kurumlarında oluşturduğu baskı ve de olumsuzlukları yaşayan yerel siyasilerin bu kurumda etkinliği olmamalı.

Yalnız ve yalnız eğitim öğretim yuvası olarak, başarılarına başarı katması için el birliği yapılması gerekir.

Kadro sorunu bila bedel halledilmesi gereken en önemli sorundur!

Açılması gereken Fakültelerin biran önce açılması elzemdir.

Turgut Özal Tıp Merkezi, Tıp Dünyasında olduğu yerden çok daha ileriye gitmek zorundadır.

Yeter ki, seçimi yaparken, kişisel fikir, kişisel çıkarlarımız ön planda olmasın.

Değerli Bilim adamlarımıza akıl verme gibi bir ukalalık etmek istemem, isteyebileceğim Malatya"nın olumsuz yönde anılmaması, isteğim Malatyalı olmaktan duyduğumuz gururu devam ettirmektir.

Yazımın finalini “ekmeği ekmekçiye verelim” derim.

Herşeyin Malatya"nın, Malatyalının gerektiği yerde olması dileğimle…

  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Hakan
23 Haziran 2008 Pazartesi 16:24
Yine alkislanan Malatyali Vekil haberi/Ancak Malatya sitelerinde yok
Türk Milletvekilleri Kırgızistan Parlamentosu'nda Ayakta Alkışlandı
Türkiye'den Bir Grup Milletvekili Kırgızistan'da Temaslarda Bulunuyor. Kırgızistan Parlamentosu Cogorku Keneş'in Oturumunu İzleyen Vekiller Ayakta Alkışkandı.
Haber Yayın Tarihi: 20.06.2008 17:21


Türkiye'den bir grup milletvekili Kırgızistan'da temaslarda bulunuyor. Kırgızistan parlamentosu Cogorku Keneş'in oturumunu izleyen vekiller ayakta alkışkandı. Türkiye -Kırgızistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu üyeleri; AK Parti İzmir milletvekili İbrahim Hasgür, AK Parti Malatya milletvekili Mehmet Şahin, AK Parti Erzurum milletvekili Muzaffer Gülyurt, MHP Hayat milletvekili Süleyman Turan Çirkin ve DSP İstanbul milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş'ın aralarında bulunduğu Türk vekiller Bişkek'teki temaslarına devam ediyor.

Türk vekiller ilk olarak Kırgızistan Devlet Genel Sekreteri Dosbol Nuruulu ile görüştü. Görüşmede iki ülke arasındaki ekonomi ve yatırımlar ele alındı. Görüşmede ülkedeki Türk eğitim kurumlarının Kırgızistan için faydalı olduğu özelikle tarafklarca vurgulandı. Türk vekiller, dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmotov'un vefatını Türk halkının büyük üzüntüyle karşıladığını aktararak Kırgızistan halkına başsağlığı dileğinde bulundu. Yazarın Nobel ödülü adaylığını Türkiye'nin her zaman desteklediği dile getirdi.

Heyet daha sonra Başbakan Birinci Yardımcısı İskenderbek Aydaraliyev tarafından kabul edildi. Burada samimi geçen görüşmede taraflar iki ülke ilişkileri ve dostluğunun daha da pekiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aydaraliyev Sebat Eğitim Kurumları'nın yaptığı faaliyeti takdir ederek ülkede açılan okulların Kırgızistan'ın geleceğine yapılan en iyi insani yatırım olduğunu kaydetti.

Aydaraliyev bu yıl Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de gerçekleşecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üye ülkelerin devlet başkanları zirvesine gözlemci olarak katılması beklenen Türkiye'nin örgüte üye olması için de Kırgızistan'ın destek vereceğini açıkladı.

TÜRK MİLLETVEKİLLERİ KIRGIZİSTAN PARLAMENTOSU'NDA AYAKTA ALKIŞLANDI

Türk milletvekilleri daha sonra iki ülke arasındaki parlamento dostluğunun pekiştirmesi için Kırgızistan parlamentosu Cogorku Keneş'in oturumunu izledi. Meclis Başkanı Aytibay Tagayev'in meclis oturumda Türk vekillerinin gelişini anons etmesi üzerine Cogorku Keneş parlamenterleri Türk milletvekillerini ayakta alkışladı.

Türkiye -Kırgızistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı İbrahim Hasgür, Kırgızistan Meclis Başkanı'na yeni görevinden dolayı başarılar diledi. Hasgür, Cogorku Keneş'in TBMM 'nin tecrübelerinden her zaman faydalanabileceğini kaydetti.

Kırgız -Türk parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Cankoroz Kanimetov ile de görüşen Türk heyeti, iki ülke arasında daha önce imzalanan anlaşmaların başarılı bir şekilde hayata geçirildiğini ifade etti. Türkiye'nin Kırgızistan'a sağlık alanında yatırım yapması konusu gündeme geldi.

Türkiye'de yaşanan doktor açığının yabancı doktorla kapatılması yönünde TBMM'de önümüzdeki günlerde kabul edilmesi beklenen yeni yasa ile Kırgız doktorların Türkiye'de çalışabilecekleri dile getirildi.
Hakan
19 Haziran 2008 Perşembe 15:53
OBJEKTIF HABERCILIK
Sayın Editör,

Asağıdaki haberi Zaman Gazetesinde okudum ve sizi bir konuda haberdar etmek için gönderiyorum. Ben yurtdışında yaşayan bir Malatyalı olarak Malatya hakkındaki gündemi Malatya sitelerinden takip ediyorum. Siteler içinde www.malatyagüncel.com u objektife yakın buluyorum. Mehmet Sahin ise 6. sırada seçilmiş olması dikkatimi çekti. Araştırdım seçimden önce veya seçim sath-ı mailinde hiçbir temayül yoklamasında bu vekilimize hiç bir haber portalında yer ve şans verilmemiş. Hatta adı anılmamış.Seçim döneminde yer verilmemesini her sitenin bir politikacı sponsorunun olacağına bağladım. Ama asağıdaki haberin ulusal gazetelerde yer alıp Malatya sitelerinde almaması internet üzerinden yayın yapan haber portallarımızın objektifliğine gölge düşürüyor. Anladığım kadarıyla Mehmet şahin yabancı sermaye bulmakla Malatyadaki bazı menfaat şebekelerinin hoşuna gitmeyen birisi ve politikada tanıtıma da önem vermiyor. Yani ikinci kez secilme yerine işsizlere iş imkanları araştırmak istiyor. Hal Binası arsasına yabancı yatırımcı bulmadaki gayreti sanırım Mensucat Fabrika arsasının bedavaya satışını da tartışılır hale getirdi. Sizde köşenizde buna dikkat cekmiştiniz. şimdi ise çin`den sermaye getirmesinin web haber sitelerinde görünmemesi bana ilginç geldi. Sizi tenzih ediyorum. Muhtemelen bu haberi görmediniz. Bilvesile saygilar sunarim.


Çinli işadamları, Türkiye'de bilişim üssü kuracak

Türkiye'nin dünya üzerindeki stratejik önemi, yabancı firmaların da iştahını kabartıyor.Çin'in bilişim alanında faaliyet gösteren Huawei Telekominikasyon Dış Ticaret şirketi yetkilileri, Türkiye'deki yatırım olanaklarını görüşmek için Türk işadamlarıyla buluştu. Hür Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (HÜRSİAD) Ankara'daki merkezinde toplanan Çinli ve Türk işadamları yatırım için fikir alışverişinde bulundu. Dünya üzerinde 12 üssü bulunan ve 2007 cirosu 16 milyar dolar olan Çin şirketi, bölgesel üssünü Türkiye'de açarak yatırımlarını daha da arttırmak ve birtakım temaslarda bulunmak üzere HÜRSİAD'ın ve AK Parti Malatya milletvekili Mehmet Şahin davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. HÜRSİAD'ın Oran'daki merkezinde HÜRSİAD Başkanı Aydın Ateş, Anadolu İşadamları Federasyonu Başkanı Doğan Kaynak, Ankaralı işadamları ve milletvekillerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda Türkiye ve Çin'in ticari ilişkileri konuşuldu. 16 milyar dolar ciroya sahip olduklarını belirten Huawei Genel Müdürü Qi Zhen bilişim sektöründe faaliyet gösterdiklerini Türk Telekom'un müşterilerine sunduğu ADSL hizmetinin sağlayıcısı olduklarını hatırlattı. Zhen, Türkiye'yi neden düşündüklerine değinerek "Türkiye'nin sahip olduğu konum bizim için çok önemli, bunun için 13. üssümüzü Türkiye'de açmak istiyoruz." dedi. AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Şahin de toplantıda Türkiye'nin artık eskiden olduğu gibi krizlerden etkilenmediğini ve sağlam bir ekonomik altyapıya sahip olduklarını belirterek Çinli yetkilileri Türkiye'de yatırıma davet etti. Toplantı, yenilen yemeğin ve hediyeleşmenin ardından sona erdi.

Zaman
17 Haziran 2008, Salı
deniz
18 Haziran 2008 Çarşamba 23:39
*mikrobun*
*şu bir gercekki gecmiştede bugundede gelecektedede kim başa gecerse onun kuralları ve onun yakınları herzaman icin yukarda olmuştur.bu fıkrım sadece malatya iicin degıl türkiyemizde yaşanan temel düşüncedir.malatyalı olarak üzülüyor ama yapabilecek bişeyin olduguna inanmıyorum.adeta bu bir kısır döngü olmuştur bunuda kimse dgiştiremez.tek umudum bizden sonraki nesillerimiz bizleri örnek almaz.ama yinede şunu demeden gecemiyom"DAHA İYİ BİR MALATYA İCİN ELELE"
HIDIR
18 Haziran 2008 Çarşamba 21:26
ÖZÜR DİLERİM
Reis özür dileyerek 5. yılınızda başarılar diliyorum.Çok acil bir program nedeniyle aranızda bulunamadım beni anlamanı temenni eder saygılar sunarım.Nice 5 yıllara .
malatyalı44
17 Haziran 2008 Salı 15:24
malatya için
MURAT ÇELİK güzel düşüncelerde bulunup yazmışsınız.keşke herkes kendi çıkarı peşinden koştuğu kadar birazda yaşadığı memleketi düşünse.yarınlarımıza yatırım yapılsa.ama yok işte.gelen rektör önce siyasi düşüncesiyle gelmemeli hizmet için gelmeli.bir rektör siyasi düşüncesini ön plana çıkarıyo sonra ona yakın kişi kişiler başlıyo etrafında dönmeye çıkarları için yalakalığa.hizmet en arka planda kalıyo.halk fakediyo.rektör bir kesime yakın o zaman başlıyo çekişmeler.hep böyle böyle gidiyor.olan malatyamıza oluyo..bitmiş geçmiş değil.ben yaparım ama başkası yapmaz gereği yok diye düşünmeyelim malatyamız için hepimiz el ele çalışalım.ne yapabiliyorsak neye gücümüz imkanımız yetiyorsa orda olalım.MALATYA İÇİN.
GERÇEKLER
17 Haziran 2008 Salı 12:56
MURAT ÇELİK
Yorumun tam metni yazılmamış? bir hatamı oluşmuş. Cevap: Değerli Okurumuz yazmış olduğunuz yorum aynen yayınlanmıştır.
MURAT ÇELİK
17 Haziran 2008 Salı 11:40
GERÇEKLER
Sayın Çelik yazınızın finalisözü doğru .Malesef öylede olmuyor bu devirde> oldu.Sizinde gerçekleri gördüğünüzü zannediyorum.Selamlar saygılar toplum için çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı | Bahis Siteleri | Haber Yazılımı: CM Bilişim