Murat  Çelik

Murat Çelik

Malatya mutfağı olmadan olmaz

A+A-

Malatya, Türkiye için önemli bir kentti...

Malatya, bölgesinin lokomotifiydi...

Malatya, dünyada da çok iyi biliniyor, tanınıyordu...

Malatya, Doğu ile Batı"nın geçiş noktasında stratejik bir üstü…

Evet, 4 gün boyunca Ankara"da Malatya rüzgarı esti. Tıpkı yıllar, yıllar önce olduğu gibi... Hüseyin Gazi, oğlu Battal Gazi"ye hasret Ankara"yı Türkleştirmenin mücadelesini verirken şimdi de Malatya, Ankara"ya “Beni çok ihmal ettin” diyordu!

Tüm Malatya ayağa kalkmış; “Tüm özelliklerimi bir kere daha tanı, hatırla” diye haykırıyordu!

Öyle de oldu, profesyonellik ve amatörlüğün iç içe olduğu bir organizasyonda Malatya, Ankara"ya “Beni fazla ihmal ettin! Ama ben işte buyum, ben Malatya"yım” dedirtti!

 

Değerli ağabeyim Ramazan (Durmuş) Abi Hakkını helal etsin, yukarıdaki satırları onun yazısından aldım, katılmadığım için yazmama ilham oldu.

Şimdi dersiniz belki “Kardeşim gitmediğin, katılmadığın organizasyon ile ilgili ne yazacaksın?” diye.

Çok şey yazacağım belki de gitmediğim için çok şey yazmam gerekiyor.

Malatya Günleri"ne katılamadım, malum maddi sıkıntı.

Eleştiri bile aldım Değerli Malatya Güncel Okurlarından, “Malatya Güncel olarak stant açmamız gerektiğini” vurgulayarak sitem ettiler.

Allah büyüktür, belki önümüzde ki günlerde ve aylarda yapılması düşünülen organizasyonlarda Bize ayrılan yeri doldururuz.

Yer doldurma demişken ve kendimize yapılan eleştiriyi de Sizlerle paylaştıktan sonra, yeri olduğu halde boşluğu doldurmayanları biraz da eleştireyim.

Gurbetten gelen eleştirilerin başında gelen “Malatya Mutfağıydı” evet Malatya Mutfağı Ankara"da ki Organizasyonda YOKTU! Bulguru ile 52 çeşit köfte (küfte) yapıldığı ile övünürüz.

Yok muydu?

 Malatya Mutfağını Ankara"ya taşıyacak bir baba yiğit?

Söz sırası geldiğinde mangalda kül bırakmayan “Kağıt Kebabçı”?

Yok muydu Tavacı?  

Tandır ekmeği, yufka ekmeği yapacak?

Malatya Mutfağı olmadan “Malatya Tanıtım Günleri”ni düşünmesi bile acı.

Kayısı diyarı olarak Dünya"ca meşhur ürünümüzü tanıtacak 1 (BİR) firmadan başkası yok muydu akıl edecek, reklam özürlü kayısı tüccarları?

Malatya Belediyesi Fuarcılık AŞ"nin yapması gereken bir organizasyondu aslında, asli görevleri arasında Malatya tanıtımı ama onlar minyatür Şerbet çeşmesi ile yer tutmuşlar. Şerbet çeşmesi demişken keşke o şerbette kayısı suyundan yapılsaydı, diye de aklımdan geçmedi değil.

İnşallah İstanbul"da yapılması planlanan organizasyonda bu eksikler giderilir, konuklara “analı-kızlı, ıspanaklı köfte, lahana sarması, yoğurtlu çorba, kağıt kebabı, tava, tandır ekmeği, aslında saymaya başlamakla hata ettim. Malatya"nın her köşesinde kendine has yöreye özel öne çıkan bir aşı vardır, karma bir mutfak reyonu açılabilir.

Son bir detay işin siyasi boyutu olmadan Malatyalı Sanatçıların tümü davet edilmelidir. İş adamları Sivil toplum Kuruluşları ayırt edilmeden çağırılmalıdır.

El, ele verilerek İstanbul"da yapılacak Organizasyon sonrası "3. Malatya Tanıtım Günleri"nde hedef Antalya olmalıdır. Antalya"da ki Organizasyonda Yabancı Turistlere yönelik olmalıdır ki Malatya Turizmdeki yerini alabilsin.

Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

9 Yorum