• BIST 95.318
 • Altın 192,191
 • Dolar 4,7118
 • Euro 5,4921
 • Malatya : 32 °C
 • Ankara : 28 °C
 • İzmir : 29 °C
 • İstanbul : 25 °C
 • Elazığ : 34 °C
 • Adıyaman : 35 °C
 • Trabzon : 24 °C

Malatya Valisi Ulvi Saran Kimdir?

02.07.2009 08:52
Malatya Valisi Ulvi Saran Kimdir?
Mülkiye Başmüfettişi iken Malatya Valiliği görevine atanan Vali Ulvi Saran, görevine başladı.

Malatya Valiliği Resmi web sitesinde Malatya Valisi Doç. Dr. Mehmet Ulvi SARAN'ın öz geçmişi yayınlandı.

 

Doç. Dr. Mehmet Ulvi SARAN (Malatya Valisi)

 

1958 Trabzon/Çaykara ilçesi doğumludur. Babası Ali Kemal Saran, annesi Hatice Hanım'dır. İlköğrenimini Trabzon/Arsin İlçesi Merkez İlkokulu'nda, ortaöğrenimini 1976 yılında Trabzon'da tamamladı. 1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1980'de Teşvik Uygulama Başkanlığı İhracatı Takip Şubesi'nde çalışmaya başladı. 1982'de Kaymakamlığa giriş sınavını ikincilikle kazandı. Daha sonra Trabzon Maiyet Memurluğu, İkizdere, (1984), Kavak (1985-86), Kalkandere(1986-88), Akyaka (1988-90) Kaymakamlığı, Kars Vali Yardımcılığı (1990), Kars Vali Vekilliği (1991) görevlerinde bulundu. 1990'da Akkaya Kaymakamlığı sırasında kendisine “Fahri Hemşehrilik Beratı” verlidi.

1992'de Mülkiye Müfettişi ve daha sonra Mülkiye Başmüfettişliği (1993- 2003) görevlerinde çalıştı. 2003 yılında Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına atandı.

 

M. Ulvi Saran, 1985'de TODEİE'yi bitirerek Kamu Yönetimi Uzmanı oldu. 1987'de Ankara Üniversitesi SBF'nde de Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

1990 yılında da Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nden yüksek lisans derecesi aldı. 1990-1991 yılları arasında mesleki incelemelerde bulunmak üzere İçişleri Bakanlığı'nca ABD'ye gönderildi.

“Küreselleşme Sürecinde Kamu Yönetiminde Değişim ve Kamu Hizmetleri Alanında Toplam Kalite Yönetimi” konulu tezi ile Doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde tamamlayarak Doktor unvanını aldı.

2002 yılında Pittsburgh Üniversitesi/Graduate School of Puplic and International Affairs'de 8 ay süre ile misafir bilim adamı ve araştırmacı olarak çalıştı.

Kaymakamlık kurslarında, Mahalli İdareler Personel Eğitimi kurslarında öğretim elemanı olarak bulundu. Mesleği ile ilgili projeler hazırladı. Kamu yönetimi, yerel yönetimler, devletin değişimi, kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması, mülki idare sistemi. Siyasal gelişme ve toplam kalite yönetim alanlarında çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri yayımlandı. Çalışmalarından ötürü muhtelif valilerden takdirnameler (1985-90), Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'ndan da “Takdir Belgesi” ile ödüllendirildi (2000).

Türk İdareciler Derneği, Türk İdareciler Vakfı, Mülkiyeliler Birliği, Siyasal Bilgiler Mezunları Araştırma Vakfı, Türkiye Yazarlar Birliği üyesi, Akkaya Hizmet Vakfı Kurucu üyesi, Kamu Araştırmaları Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olan M. Ulvi Saran iyi derecede İngilizce, Arapça, biraz da Fransızca ve Farsça bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

ESERLERİ

Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma. Atlas Yayıncılık, Semih Ofset, Ankara, 2004. Kamu Yönetiminde ve Kamu Hizmetlerinde Kalite, (Dr. Coşkun Can Aktan ile), Hizmet-İş Sendikası Yayını, Dumat Ofset, Ankara Mayıs 2005

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Fashion
16 Aralık 2009 Çarşamba 00:58
DOĞRU DÜŞÜN DOĞRU KONUŞ...
HOOOOP haddinizi bilin dayımı gereksiz yere eleştirmeyin,haticeye değil neticeye bakın polemiğe lüzum yok,gayette başarılı, halkın insanı, malatya da yaşayanlar siz daha iyi bilirsiniz nasıl malatya haklı ile iç içe olduğunu..Taraf tutmayın, halkın kalkınmasında ne kadar etkili ve katkılı olduğunu görün ondan sonra konuşun,karanlığa taş atmak kolay.'MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIRMIŞ '.Kimse başarısız bir insanı yüksek kademeye çıkartmaz, size sadece zamanla tanıyacak ve göreceksiniz diyorum...
YERELLİ
02 Temmuz 2009 Perşembe 23:51
VALİ DEYİNCE...
VALİ DEYİNCE HER NE HİKMETSE AKLIMA HEP RAHMETLİ RECEP YACIOĞLU GELİR. ÇÜNKÜ BİZDEN BİRİ İDİ. ERZİNCAN VALİLİĞİNE ATANINCA VALİZİNİ ELİNE ALIR OTOBÜSE BİNER YORUCU BİR YOLCULUKTAN SONRA ERZİNCANDA İNER. TAKSİ TUTUP VİLAYETE GELİR. ELİNDE VALİZİ İLE MERDİVENLERDEN ÇIKAR İÇERİ GİRECEKKEN NÖBETCİ HOP HEMŞEHRİM DUR NEREYE GİDİYORSUN? İÇERİDE HİÇ KİMSE YOK! YENİ VALİ GELİYOR HERKES ONU KARŞILAMAYA GİDİYOR DEYİNCE RAHMETLİ, YENİ VALİ BENİM SÖYLE HERKES GÖREVİNİN BAŞINA DÖNSÜN. TALİMATINI VERİR. GİDENE AĞAM GELENE PAŞAM MERAKLILARI OLAN ZÜBÜKLERİN ŞAMATASINA SON VERİR.
Aydın Çelik
02 Temmuz 2009 Perşembe 23:25
dikkatimi çektide
bazı yorumcuların aynı cümleleri kullanması sanırım, ortalığı karıştırmaya yönelik, aynı kişi tarafından yapılıyor, site yöneticilerine tavsiyem mail adresleriyle alsınlar yorumları, kim ne kadar objektif görelim, VALİ GELDİ, bismillah dedi, artık icraatları izleme zamanı , şehri emin olur baştacı olur, aksi olursa Malatya onu da sindirir, adı sanı silinir, gereksik polemik yapmayalım lütfen
sevgi akman
02 Temmuz 2009 Perşembe 17:16
malatya malatya bulunmaz eşin
Zavallı Malatya; Malatya nın son 10 yıldaki halk içindeki ismi, bizi bu hallere düşürenler utansın batsın particiliğiniz, işi ehline verin benden olmayan yaşamasın mantıkı değil kadro almak için makam için Malatya ya gelmeyin iş için hizmet için gelin keser döner sap döner AKP elbet bir gün hesabını vereceksim Malatyalı akıllıdır bir kere hata yapar ve hatasından döner geçmişe bak Malatya da ne güçlü partiler vardı eridi gitti bu gidişle Akp sen de biteceksin.
nedim doğan
02 Temmuz 2009 Perşembe 16:46
kadrolaşma
AKP seçim kaybeden bütün bürokratlarına üst makamlarda görev vermeye devam ediyor yüzlerce merkez valisi varken ve bunlar çalışmadan maaşlarını alıken yeni vali atamaya ne gerek var ve bu valiyede seçimden önce verilen söz getirildi zavallı Malatya ; vekili,valisi ve belediye başkanıyla atama yoluyla göreve geldiler hiç bir zaman da dik duramazlar zavallı Malatya sen bu hale mi düşecektin.
Şevket Torun
02 Temmuz 2009 Perşembe 12:36
zaman geçince
olumlu veya olumsuz , tüm yorumcular malatya için konuşuyorlar, ama dozunda eleştirmek gerek, daha dün göreve başlamış değerli bir insanı ki , valimiz oldu, bu gerçek değişmez artık, hiçbir faaliyet, eylem ve çalışmada bulunmadan karalamak , siyasi önyargı taşıyan şahsiyetlerin işi, yarın Malatya için yaptığı her güzel şeyde utanmaları gerekecek, inanıyorum ki sayın valimiz Malatyalılar için çok önemli bir şans, değerlendirip , destek olunması gerekir, her şey ilimiz için
Ethem Çelikhan
02 Temmuz 2009 Perşembe 12:28
Belden aşağı atışlara cevap
Editör Bey. Vali beyin özgeçmişi tayin yapıldığında yayınlanmıştı. Bir haber mi bulamadınız ki eleştirmek için Valimizin özgeçmişini yayınlayıp yaylım ateşine tabi tutuyorsunuz. Kaldı ki bu vali eski Malatya Valisi Kutlu Aktaş'ın Valilikten sonra mazhar olduğu makamdan geliyor. Başbakan adına Türkiyeyi denetliyordu. Tenzili rütbe mi etti bilemiyorum. Bir yandan bütün Türkiyeye sözünüz geçecek diğer yandan Malatyalı hased içinde kıvranan nankörlerle uğraşacaksın.Ben olsam 1.yi tercih ederdim. Bir Valinin iktidarla uyum içinde çalışması hizmet yapmada başarılı olmaya alamettir. Eski Vali canı sağ olsun bir gün Ankaraya gidip de pis su kanalizasyonlarını onarmak için ödenek istemedi. Hal arsası 52,5 milyona satılmasaydı millet pis su içmekten dizanteri olacaktı. Belediye Başkanı kadar bu salgın hastalıktan Valinin de sorumluluğu yok mu? Bütçe formlarını doldurup Ankaraya yollamayı hizmet zannetmek Valilik mi? Bence Hükümet Malatyaya Bakanlık vermedi ama ve hizmet edecek harika bir Vali mükafat olarak gönderdi. Hükümete teşekkür ediyoruz. Şunu da ilave etmeden geçemeyeceğim. Yemeğe düşen sinek misali mide bulanddıran yorumlar bazan ekranlarda olabiliyor ancak bunlar Malatyanın gerçek çehresini yansıtmıyor. Belki MHP lehine alenen kendi koyduğu seçim kriterlerini ayak altına alan bir yayıncılık politikasını yansıtıyor.Bir parti ile uğraşabilirsiniz ama Vali ile uğraşmak Valiye veya iktidar partisine zarar vermez. Malatayaya zarar verir. 400 m2 lik oda isteyen bir şahsiyet gösterişli bir törenle karşılanmasını da talep edebilirdi. Atarken bir çingeneden insaf isimli eleği alıp ifadeleri o elekten geçirdikten sonra yayınlamak lazım. Sayın Valimiz hayırlı olsun.
CEVAP: Değerli Okuyucumuz, haklısın Vali Saran Bey gelmeden önce resmi olmayan bilgiler doğrultusunda, Sayın Saran'ın öz geçmişini yayınladık. Bugün yayınlamış olduğumuz bilgiler Malatya Valiliği Resmi web sitesinde yayınlanmış dolayısı ile resmi öz geçmişidir. Sizin düşüncelerinize sahip olamadığımız için üzgünüz, haberi gündem gereği yayınlamak zorunluluğu olarak değerlendirdiğimizden ötürü yayınladık. Haberlere gelen yorumlar tamamen Okuyucularımızın kendi fikir ve düşünceleridir. Bilginize. (Editör)
murat sarıtaş
02 Temmuz 2009 Perşembe 12:24
hayırlısı
malatya herşayi hak ediyo çok güzel memleket onun için valimizin yeni projelerini bekliyoruz başarılar diliyoruz
adem kara
02 Temmuz 2009 Perşembe 12:22
yanlışlığı düzeltelim
yeni valimiz sayın ulvi bey seçimlere girmemiştir .sadece ilkten aday olup sonradan adaylığını seçimlerden önce feshetmiştir. saygı ve sevgilerle ..hoşgeldin sayın valimiz güzel şehrimize
hasan kara
02 Temmuz 2009 Perşembe 11:01
hüzün
malatyaya yazık oldu ....
Diğer Haberler
 • "24 Haziran'da Malatya yeni bir tarih yazacak"05 Haziran 2018 Salı 18:39
 • "Reisin yolunda gideceğiz"02 Haziran 2018 Cumartesi 16:26
 • "Vakit, Türkiye Vakti"02 Haziran 2018 Cumartesi 16:24
 • "Malatya'ya ne söz verdiysek tuttuk"02 Haziran 2018 Cumartesi 16:22
 • "Güçlü bir meclise için oyumuza sahip çıkalım"02 Haziran 2018 Cumartesi 16:19
 • "En güzel cevabı esnaf kardeşlerim verecek"02 Haziran 2018 Cumartesi 15:43
 • "Güçlü bir sistem ve meclisle yolumuza devam edeceğiz"02 Haziran 2018 Cumartesi 15:42
 • "24 Haziran'da cumhurbaşkanımız ülkenin ilk başkanı olacak"31 Mayıs 2018 Perşembe 17:15
 • "Güçlü bir Türkiye ve lider yapısına ihtiyaç var"31 Mayıs 2018 Perşembe 17:13
 • "Bu davaya gönül verdik"31 Mayıs 2018 Perşembe 17:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim