Murat  Çelik

Murat Çelik

Malatya'da 2015 Genel Seçimlerine doğru

A+A-

2015 Milletvekili Genel Seçimleri için siyaset kulisleri yavaş yavaş ısınmaya başlıyor.

Seçimlerle geçen bir yılı geride bırakırken, 2015 yılında yapılacak genel seçim için siyasi partiler hazırlıklarını sürdürüyor.

AK Parti’de son durum;

Milletvekilliği için adaylığı garanti olan Bülent Tüfenkci, göreve geldiği günden beri halkla iç, içe olmayı yeğledi ve çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Partiye ve iktidara yönelik muhalefet eleştirilerini beyefendi üslubu ile bertaraf etmekte ustalaştı.

Milletvekili Öznur Çalık’ın Genel Başkan Yardımcılığına gelmesi ve başörtüsü yasağının kalkması ile birlikte, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Emine Akkurt’un milletvekili adayı olma şansı arttı.

2014 yılında belediye başkan aday adayları kendi çapında çalışmalarını devam ederken, partiye şirin gözükmek için etkinliklerde boy göstermekten kaçınmıyor.

CHP’de son durum;

Milletvekili Veli Ağbaba’nın Genel Başkan Yardımcılığına gelmesi ve adaylığını CHP’nin Ankara veya İstanbul kontenjanından kullanacağı düşünülürse, CHP’nin Malatya’daki oy oranını şahsi oyları ile artıran Yeşilyurt Belediye Başkan adayı Hulusi Porgalı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan İnci’nin adaylığı günceme gelebilir.

MHP’de son durum;

İl Başkanlığı görevinden milletvekili adayı olmak için istifa ettiğini açıklayan Av. Arif Yıldız harici adaylar gündeme gelebilir.

Seçim sonucu ne olur?

Büyük bir değişiklik olacağını sanmıyorum derken, önümüzde ki aylarda ülke genelinde nasıl ve dış politikada nasıl bir gelişme yaşanır bekleyip göreceğiz. CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ittifak yapması, parti tabanında ve sempatizanlarında antipati yaptığı gerçeğinden yola çıkacak olursak, muhalefet partilerinin oy oranında artış beklemiyorum.

Yerelde muhalefeti yalnızca CHP sergilerken irili ufaklı sol partiler meydanlara inmeden çekinmedi. Hal böyle iken MHP’nin sessizliği bozması ne kadar oy oranını artırır merak konusu.

Medyayı kullanma konusunda, yine AK Parti ilk sırada yer alırken CHP ikinci oldu. MHP için 3. Oldu diyemeyeceğim.

Mevcut iktidar milletvekillerinden, Öznur Çalık, Mustafa Şahin ve Cemal Akın’ın yeniden adaylıkları söz konusu.

İşsizliği artması, Malatya’nın dışarıdan göç alması, para ve nitelikli göç vermesi AK Parti’nin ekmeğine bal sürdüğünü baz alırsak, gelecek seçim AK Parti’nin oylarının artmasının göstergesi olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum