Murat  Çelik

Murat Çelik

Malatya'da seçim sonucunu 'kararsızlar' belirleyecek!

A+A-

Seçim kampanyası için Malatya’da sadece iki parti miting yaptı: CHP ve AKP. Ama MHP ve HDP direkt seçmene inmeyi tercih etti.

Parasal sıkıntı içerinde olan AK Parti Malatya İl Teşkilatı Erdoğan’sız ve Davutoğlu’lu Malatya mitingi geriye çekilmiş platformla ilçelerden taşıma usulü Katılımı sağlayarak miting alanını doldurdu. Miting gövde gösterisinden öteye geçmedi.

CHP, mütevazi bir alanda yaptı mitingi. 100. Yıl kavşağında yapılan mitingde oy potansiyeline göre hayli kalabalık izleyici vardı.

MHP ve HDP miting yapmadan salon toplantıları, dernek ve ev ziyaretlerine ağırlık verdi. Mitingler, seçimler için güvenilir bir gösterge olmadı olamazda. Geçmişte bunları yaşadık. O yüzden Büyükşehir Belediye binası yan tarafında ki AK Parti mitinginden de, CHP mitinginden de sonuçlar çıkarmak anlamlı değil. MHP ile HDP zaten miting yapmadı.

Gözden kaçmayan ve çok da isabetli olan, partilerin tümü de otobüs, minibüs gibi araçların tepesine kondurulmuş güçlü hoparlörlerle müzik çalmak gibi “ses kirliliği” ve kentin alanlarını, cadde ve sokaklarını plastik bayrak ve flamalarla doldurup “görsel kirlilik” yaratan yöntemlerden uzak durdular.

Hedeflenen, kahve toplantılarını, ev ziyaretlerini, STK’larla buluşmalarını eksiksiz olarak yaptıkları söylenemez, buna aylar lazımdı.

AK Parti mitinginde AK Parti Genel Başkanı Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “müjde paketi” Malatya’da pek etkili olmadı, “Madem bu kadar imkan vardı 13 yıldır neden gerçekleşmedi?” söylemleri havada uçuştu. Milletvekili adayları eşliğinde yapılan ilçe ziyaretleri, yıllardır hizmet görmeyen ilçelerde Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve yapımı devam eden yol çalışmaları, vekiller için bulunmaz nimet oldu. 3 dönemdir milletvekilliği yapan Öznur Çalık’ın cek’li-cak’lı caklı açıklamaları partililer tarafından da eleştirilere maruz kalır kalırken, yılan hikâyesine dönen tünel, stadyum yapım işleri yeni açılan ihalelerle şirin gösterilmek istendi. 2 Dönemdir milletvekilliği yapan Mustafa Şahin’in, CHP’li Ağbaba’yı hedef alması yeterli gündem oluşturmadı.

7 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen Ak Parti 5. Sıra adayı yeniden seçilmek için saat mevhumu gözetmeden çalışması, yine 7 Haziran’da milletvekili seçilen Nurettin Yaşar ve Taha Özhan’ın nasıl olsa seçilmemiz garanti gözü ile bakarak üstün körü çalışmaları gözlerden kaçmadı. 6 sıradan aday gösterilen Ufuk Önalan’ın seçilmediği takdirde Ankara’da iyi bir pozisyonda görev alırım düşüncesi ile her fotoğraf karesine girmeye çalışması acemiliğinden kaynaklanıyor yorumlarına neden oldu.

CHP’nin seçmen kitlesi belli. CHP’li Ağbaba’nın seçmenle diyalogu ve 2. Sıradan Aday gösterilen merhum Ferit Mevliüt Aslanoğlu’nun oğlu Erdem Aslanoğlu’nu kamuoyuna olduğu kadar medyada da Ağabey edası ile lanse etmesi takdir edilirken, Malatyalıların vefalı olduğunu her fırsatta belirtiyor.

Miting yapmayan, başta sivili toplum kuruluşları ve esnaf ziyaretlerine ağırlık veren MHP ve HDP vatandaşla iç içe olmayı yeğledi.

Sözün özü; seçim öncesi kararsızları ikna eden parti oylarını artıracak ve hatta CHP’nin ikinci, MHP ve HDP’nin milletvekili çıkarma şansları bana göre çok yüksek.

Teori ile pratik arasında çok fark var bekleyip göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT