• BIST 1.526
 • Altın 441,635
 • Dolar 7,4728
 • Euro 9,0365
 • Malatya : 6 °C
 • Ankara : 1 °C
 • İzmir : 7 °C
 • İstanbul : 3 °C
 • Elazığ : -1 °C
 • Adıyaman : 8 °C
 • Trabzon : 10 °C
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı

Malatya'nın suyu kirlendi mi?

05.07.2009 15:55
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Malatya"da yaşayan herkes illa ki, il dışından birilerine az da olsa Kayısı gönderir. Bu da Malatya"nın sanırsam suyundan olsa gerek Malatya"nın suyunu içen bonkörleşiyor, fedakârlaşıyor, yardım sever oluyor. Kendi tattığından eşinin dostunun tatmasını istiyor.

 

Malatya yaşayan herkes, Malatya"nın altın değerinde ki kayısının potansiyel reklamcısıdır.

 

Gaziantepli meşhur fıstıklarını mı gönderir?,

Urfalı isotunu mu?

Mersinli narenciye mi?

Rizeli çay mı?

Trabzon fındık mı?

İzmirli üzüm mü?

Tokatlı elma mı?

Diyarbakırlı karpuz mu?

Niğdeli patates mi?

Antalyalı muz mu?

 

Evet, şimdi düşünüyorum da kim kendi ilinin meşhur olan meyvesini veya ürününü başka şehirlere hediyelik olarak gönderir ki?

 

Doğrusunu isterseniz ben bu yaşıma kadar hemen, hemen diğer tüm illerde eşim dostum olmasına rağmen ve de Türkiye"nin değişik illerinde yaşamama rağmen böyle bir olaya rastlamadım.

 

Bu Malatya"ya has bir özellik, başka türlü ifade etmek mümkün değil.

 

Malatya"ya has bu gelenek aklımın erdiğinden beri yapılıyor, artık geleneksel hal aldı. Malatya"da yaşayan herkes evet ama herkes bu geleneği benimsemiş durumda.

Suyundan olsa gerek sözümü yinelemek gereğini duydum, aslında kayısı bahane idi yaz yazmam için, asıl yazmak ve sormak istediğim konu şu;

 

MALATYA"NIN SUYU KİRLENDİ Mİ?

 

Şimdi bu nerden çıktı yıllardır suyumuz temiz diyenler vardır okuyanlar arasında.

 

Hiç önemli değil benim kanımca Malatya"nın suyu yine kirlendi, şayet yok diyen çıkarsa aranızda veya bir yetkili çıkıp da hayır derse bu Pet Şişe sular niye Belediyede dahil her yerde boy göstermeye başladı derim.

 

Ve sorarım, neden Malatya Belediyesi Konuklarına pet şişe su ikram ediyor?

 

Çay bahçelerinden tutunda en lüks restoranlara kadar her yerde artık pet şişe içmek zorunlu halde getirildi.

 

Pet Şişe sular Malatya"da zirve yaptı.

 

Evet, dünyaca meşhur suyumuz kirlendi… Kirletildi… Ya da kirletilmiş gösterildi…

 

Vebali onların boynuna, kim sebep olduysa sürüm, sürüm sürünsün.

Bedua kelimesi bana ters gelmesine rağmen Malatya'ya pet suyu girmesine neden olanların ocağına ateş düşsün belki pet şişe su ile söndürme yoluna gider.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
444
11 Temmuz 2009 Cumartesi 11:28
ne kirlenmedi ki
malatya da kirlenen sadece su olsa iyi, malatyamızın herşeyi kirlendi..!
Salim Reis Mersin
09 Temmuz 2009 Perşembe 19:33
Bile bile lades buna denir
Ahh Murat abi ahh söylediğin su tarihde kaldı sağolsun birileri rant uğruna Malatyamızın içme suyunu fırsat buldukça lağıma karıştırdılar ve milleti su içmeden huylandırdılar bunu yapanları bile bile hemşerilerim bu zihniyeti yine seçtiler ee ne diyeyim daha beter olur diyemki ancak böyle rahatlıyam
kum tanesi
09 Temmuz 2009 Perşembe 19:24
3-5 sene
İlaç satmak için önce insanları hasta etmen gerek.
Belliki bu yola girilmiş;3-5 sene sonra herkes şişe suyu içmek zorunda bırakılır.Düzen gereği kaçınılmaz bir durum bu.
TARSUSLU
09 Temmuz 2009 Perşembe 05:55
EVET KİRLENDİ
YILLARDIR MALATYAYA GİDER GELİRDİM ENŞTEM TARSUSA GELECEĞİ ZAMAN ONDAN TEK İSTEĞİM AKPINARDAN YA DA
YENİ CAMİNİN ÇEŞMELERİNDEN BİR BİDON DOLUSU SU GETİRMESİNİ İSTEMEK OLURDU ŞİMDİ MALATYADA YAŞIYORUM DEĞİL SU İÇMEK SUDAN TİKSİNİR OLDUM YANİ MECBUR KALMASAM ÇEŞMELERİNE YANAŞMAYACAĞIM.NERDE O GÜZELİM AKAN GÜRÜL GÜRÜL ÇEŞMELER ŞİMDİ NEREYE GİTSEN ŞİŞE SULARI VAR ACABA MALATYA İÇME SULARINDA KASITLI BİR OLAYMI VAR NEDEN SULARIMIZ TEMİZLENEMİYOR BAŞKANIMIZIN BU KONUYA EHEMMİYET VERMESİ TEMENNİSİYLE
YÜREĞİNİZE KALEMİNİZE SAĞLIK
GERÇEKLER
07 Temmuz 2009 Salı 11:00
DEVEYE SORMUŞLAR NEYİN ...
Sayın Çelik toplumsal konuları gündeme taşıyorsunuz iyide yapıyorsunuz, devam etmenizi dilerim , belki bir gün birileri ilgilenir belki tesedüfen okuyanlar olabilir. Alt yapıdan hangi kuruluş sorumlu içme suyu , kanalizasyon , dıranaj kanalı gibi malum kuruluş anlatmaya gerek yok bu plak çok çalındı ama pek anlayan yok, ister anlasınlar ister anlamasınlar siz basın mensupları doğruları ortaya koyun gerisini kim nasıl yorumlarsa yorumlasın . Daha bir kaç gün önce çevre yolunda Turgut temelli kavşağında bir kaçak manav belediye zabıtasınca incitmeden 6 saat gibi bir zamanda rica minnet kaldırıldı bende başka örneklerden bahsedip yorum yazmıştım şimdi kaldırılan tekrar yerindemi yerinde değilmi görüntü alan basın mensupları gidip görebilirler başarılı operasyonun neticesi ? Hani bir şarkı vardı BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDECEK..... devamını bilirsiniz yazmaya gerek yok , söyleyecek sözüm yok ALAH milletin yardımcısı olsun derim.
Aliseydi
06 Temmuz 2009 Pazartesi 21:42
Suları kontrol etmek lazım.
Murat Bey yazınız güzel ve yorumları da ilginç. Ancak Belediye su şebekelerinin belli bir miadı var. Eğer o tarih dolmuşsa sular önce boruların birleşme noktalarında olmak üzere yavaş yavaş mikrop üretmeye başlar. Buruları kim denetleyecek? İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri. Önce Belediye İmar dairesine yani Sular İdaresine gidecek ve mesela Kışla Caddesinin borularının inşa veya yenilenme tarihlerine bakacak. Tarihleri eskimemiş ise halka suyun borulardan içilebileceğini duyuracak. Bunlar olmuyorsa halk sağlığını sokakta tesadüfen bulmadığı için tabiki güvendiği suyu içecek. Dün İst.Büyükşehir Belediye Başkanı bir TV kanalında yeminle İSKİ sularının damacana sularından daha temiz olduğunu söylüyordu. İddiasını laburatuvar testleri ile destekliyordu. Kimse aksini söylemediğine göre Başkan doğru söylemiti.İkinci husus suları ölçen aletler var. Bunu su damıtıcıları satan firmalar test ediyorlar. Bir bardak suyu inceliyorlar ve kirlilik sertlik kireç vs durumlarını gözle görünür hale getiriyorlar. Bu test yapımını da önerip milletin rahatlamasını temin etmek mümkün. Yapılacak iş Belediyeyi veya İl Sağlık Müdürlüğünü bu konularda harekete geçirmek olacaktır. Yani kısacası Murat abimiz bir müesseseye girince o kurumda bir yamukluklar olduğunu yetkililer hissedecekler. Bu da 5. kuvvet olan medyanın gücü ile olacak.
Gül Dalı
06 Temmuz 2009 Pazartesi 13:44
Haklısınız
Haklısınız Sayın Çelik, Malatya gibi suyu ender bulunan bir şehirde pet şişe ile almak hakikaten üzücü, zorda kalınmış ihtiyaç olmuşta pet şişe su alınmış ama Malatya gibi bir şehirde suya para vermek hakikaten anlaması zor bir konu. Özel bir durum söz konusu değilse neden lokantalarda falan zoraki pet şişe su satıyor işletmeciler. Suyu israf etmeyin diye bir sürü şeyler söyleniyor hala millet balkonlarda halı yıkıyor sabahları hortumlar elde içme suyuyla dükkanların önü yıkanıyor birileri bunlara dur desin.
hasan
06 Temmuz 2009 Pazartesi 10:45
Alkış
Bu yazınıza alkış çalmamak elde değil Evet haklısınız su krizi çıktığında o gün belediye meclis üyesi olan birinin tırlarla su sattığı söylendi demekki doğrumuş birileri suyumuzla oynadı bu günde geçmişin faturasını hala ödüyoruz.
Vedat Akın
06 Temmuz 2009 Pazartesi 09:58
ANLAYANA............
sevgili murat bey yazılarınız insana tat veriyor.... özellikle çok çok teşekkür ediyorum.... şu altı kalın çizgili mısranızı zatı muhteremler görürde bir şeyler anlamaya çalışırlar..... saygılarımla
Şevket Başıbüyük
05 Temmuz 2009 Pazar 17:04
Kirlendik be abi
Evet sayın editörüm, Malatya'nın suyu maalesef kirlendi. Sizin, bunu ne anlamda kullandığınızı bilmiyorum ama ben "kirlenme" kelimsini her iki anlamda da algıladım....
Malatya'nın suyu kirlendi...
Yazınızı okuyunca, konuyla ilgili bir aneknotum aklıma geldi. Bir kaç yıl önce MÜSİAD kurucusu ve ilk başkanı Erol Yarar gelmişti Malatya'ya. Bir MÜSİAD heyetiyle birlikte Sayın Valimizi ziyaret etmiştik. Orada su istemişti Sayın Yarar. Sayın valimiz, Yarar'a; "şimdi sana musluk suyunu içirdik" şeklinde birşeyler söyleyerek Malatya'nın suyunun güzelliğine vurgu yapmıştı. İnanamamıştı Sayn Yarar. "Bu kadar güzel bir su nasıl musluk suyu olabilir" diyerek hayretlerini beyan etmişlerdi...
Ve şimdi iafde ettiğini gibi...
Malesef suyumuz kirlendi, huyumuz kirlendi...
Hasılı komple kirlendik be abi...
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı | Bahis Siteleri | Haber Yazılımı: CM Bilişim