• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Malatya : 10 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 20 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • Elazığ : 11 °C
  • Adıyaman : 14 °C
  • Trabzon : 17 °C

MASTÖB ve Malatya gerçeği

14.12.2009 11:33
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Sivil toplum kuruluşlarında Malatya"nın başarısızlığını sürekli vurguluyorum. Dün de bu gün de bu konudaki iddiam şudur:

Malatyalı kucaklaşamıyor.

İstanbul"da gerçekleştirilen Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Derneği (MASTÖB) olağanüstü kongresi de bu iddiamı bir kere daha ispatladı.

Evet, Malatyalı tek tek bir yerlerde olabilir ama örgütlü olarak hiçbir yerde yoktur!

Bu yazıyı bir dertleşme olarak kabul ederek biraz uzun tutmak istiyorum. Yazıma da her göz atan Malatyalı"nın mutlaka bir yorum bırakmasını da özellikle istirham ediyorum.

Günlerden Cuma, MASTÖB Ankara Şubesi olarak Başkan Bahattin Atila, Yönetim Kurulu üyeleri olarak Lütfi Özbay, Sinan Altınsu"yu ve ben yola koyuluyoruz. Yol gardaşlığımızda bir yiğit Malatyalı daha var. Namık Hakan Durhan.

Akşamı Florya"da geçiriyoruz. İstanbul"un sabahına gözlerimizi bir başka açıyoruz. Eeee, Florya"da olup da Atatürk"ü hatırlamamak, O"na koşmamak olur mu? Yüce Türk"ün hayatının son yıllarına yaşadığı sahilden 60-70 metre ileride kazıklar üzerindeki köşkü ziyarete gidiyoruz.

Gördüklerimiz Türk"ün Atası Sarı Paşa"nın sadeliğini ve şıklığını gözler önüne seriyor. Atamızı dualarla yadederek kongrenin yapıldığı lüks otele doğru yol alıyoruz. 

Otelin girişindeki görevlilerin karşılaması, kongrenin yapılacağı salona çıkışımızdaki gördüklerimiz muhteşem...

Masalarda İstanbul"da fert fert ele aldığımızda hepsi birer armada olan Malatyalı isimleri görmenin sevincini yaşıyorum. İstanbul"dan uzakta memur kenti Ankara"dan gelen misafirler olarak gösterilen ilgi için söyleyecek sözümüz yok.

MASTÖB Ankara Şubesi"nin oturduğu masada İstanbul"dan isimler de bulunuyor. Malatya"nın eğitim gönüllülerinden hayırsever insan Abdülkadir Eriş Beyefendi ile yan yana oturmanın gururu ile ilk defa karşılaştığım hemşehrilerimle alelacele tanışmaya çalışıyorum. Naim Büyükduman, Bilgin Akbal, Mehmet Ünal ve diğerleri ile aynı masada olmanın avantajı ile kısa sürede kaynaşıyoruz.

Başkanımız Bahattin Atila, ilk defa geldiğimden beni, yüzleri aşina ama isimlerini bilmediğim kıymetli hemşehrilerimizle tanıştırıyor. Sıra Muammer Şahin"e geldiğinde işin şekli de değişiyor. Doğanşehirli olduğum için kucaklayan Sayın Şahin, Polatlı olduğum için ikinci kez kucaklıyor. Babam rahmetli Papak Ali Durmuş"u çok iyi bildiği için O"nun oğlu olduğumu söylediğimde üçüncü defa kucaklanıyorum.

Artık olağanüstü kongre başlamak üzere... Ev sahipliği heyecanı ile vedaya hazırlanan Başkan Hikmet Tanrıverdi o masadan o masaya koşturuyor. Görevi devralmaya hazırlanan Celal Karahan da aynı heyecanla koşturuyor.

Sağda solda medya arıyorum kısık gözlerle... Öyle ya bu kadar ünlü Malatyalı bir arada ise mutlaka tanıdık medya mensupları vardır ya da Malatya Eğitim Vakfı"nın anlı şanlı medya listesindekilerden birkaç kişi bu güzide kongreye ilgi göstermişlerdir diye düşünüyorum. Ama hayal kırıklığı! Ne bir flaş patlıyor ne de bir kamera ışığı süzülüyor!

Ve, bir anons… Divan Başkanı Sayın Abdülkadir Eriş"tir lutfen kongreyi açıyoruz. Herkes şaşkın, sayın Eriş Beyefendi itiraz ediyor. Böyle kongre açılışı mı olur? Böyle divan başkanı seçimi mi yapılır?

En başta dedik ya fert fert çok başarılıyız! Ama örgütlü olarak yerlerde sürünüyoruz ama farkında değiliz! Bulunduğumuz masada MATSÖB"ü bir işadamı derneği olarak tanımlayanları da görünce örgüt acemiliğimizin şekli iyice ortaya çıkıyor. Bu hengame içinde Malatya"nın eğitim gönüllüsü Abdulkedir Eriş Beyefendi, Divan Başkanı olarak acemiliklerle dolu kongreye ağırlığını koyuyor.

Kongrede yapılan konuşmaları burada tekrarlamayacağım. İlgili haberimiz Malatya"nın nabzının attığı www.malatyaguncel.com"da geniş geniş yer aldı. Ama kongrenin perde arkasını sizlerle paylaşmaya devam edelim:

2003"te ilk harçlarının atıldığı MASTÖB"ün 2006"da kurucu başkanlığını yapan Sayın Ahmet Karaaslan"dan görevi devralan ve 18 ay başkanlık yapan Sayın Hikmet Tanrıverdi, konuşmalarında kaynaşamamanın sıkıntılarının ipuçlarını verdi. 700 binin üzerinde Malatyalı"nın yaşadığı söylenen İstanbul"da 15 bin kişiyi buluşturamamanın hayal kırıklığını da açık açık dile getiren Tanrıverdi"nin halefi, zaten kuruluşundan bu yana MASTÖB"ün içinde olan Başkan Celal Karahan ise bu sıkıntıların farkında olarak yepyeni bir dönemin sinyallerini verdi.

Umuyorum MASTÖB"de bu taze başlangıc Malatya"nın diğer derneklerinde de yaşanır. Hiç olmazsa burs burs diye kapıda kuyruk olan öğrencilerimizin sesine kulak verenler ortaya çıkar.

Bu arada Malatyalı 200"e yakın derneğinin yöneticilerinin buluştuğu MASTÖB"de biraz Doğanşehirlilik ya da Polatlılık da yapamadan geçemeyeceğim. Her ilçemizin her beldemizin, her köyümüzün ismini duyarken Polat"ın ve Doğanşehir"in ismini duyamayınca “Vah Doğanşehir, vah Polat” dedim. Bu durumu sayın Muammer Şahin ile konuşayım istedim ama kendisi kongreden erken ayrılınca bu arzumu da gerçekleştiremedim.

Yazımı kongrenin dilek ve temenniler bölümündeki konuşmalardan özetlerle tamamlamak istiyorum.

“…Dernek Malatya"yı kucaklayamadı!..”

“Güç kaybı artıyor. Etkin ve otoriter birliktelik lazım…”

“Tez ve projelerle somut adımlar atılmalıdır…”

“Her zaman sahada olmalıyız…”

“Tabela derneği olmayalım…”

“Küçük derneklerin sorunları dinlenmeli. Tabana inilmeli. Böyle giderse hiçbir şey olmaz..”

“…Ekonomisiz iş olmuyor. Ellerimizi cebimize atmalıyız. Malatyalı"nın heyecanı bitti mi, bunu sorgulayalım…”

“…Bireysel olarak başarılıyız. Ama kolektif olarak yokuz. MASTÖB"e koordinatör olmak yönünde büyük görev düşüyor.”

“…Ortak aklı bir araya getirmeliyiz. İletişim ve zaman çok önemli…”

İşte MASTÖB… İşte Malatya gerçeği…

Yazımı Ankara Şubesi"nin Malatya"da gerçekleştirmek için çırpındığı MASTÖB Merkezi"nin temelinin atılacağı günlerin çok kısa olması dileğiyle noktalıyor; değerli Başkan Celal Karahan ve yönetimine Malatya"yı yeniden şahlandırmak adına yapacakları tarihi görevde başarılar diliyorum.   

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ramazan Durmuş
28 Aralık 2009 Pazartesi 01:15
Mert Bozok'a
SÖZ KONUSU YAZIDA TIRNAK İÇİNDE YER ALAN CÜMLELER O DÖNEM GAZETELERİNDE YER ALAN, İSİMLERİNİ YAZMADIĞIM KİŞİLERE AİT...
KİMSEYE İFTİRA ATMAK NE HADDİMİZE...
ONLAR KENDİLERİNİ BELLİ EDİYOR.
O SÖZLER SİYASET VE GAZETECİLER GRUBUNDAKİ ÇOK BİLMİŞLERE AİTTİR.
SAYGIYLA..
Mert Bozok
22 Aralık 2009 Salı 23:28
İftiradan sakınalım
22/12/2009 tarihinde http://www.malatyaguncel.com/author_article_print.php?id=200 adresindeki sizin isminizin olduğu yazıda:
Ya Amerikalı vatandaşımızdan bir inci:

"-Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı sırtımızı Amerika'ya dönmeliyiz" ifadeleri tamamen iftiradan ibarettir. Bu sözleri ispatlayamamanız durumunda şahısa iftira etmiş olursunuz.Bu da büyük bir günahtır. Bir mailden yola çıkarak toplumun büyük kesiminin sevdiği bir insanı karalamak, çamur at izi kalsın mantığı bir gazeteciliktir. Kasdettiğiniz vatandaşımız 70 yaşında olmasına rağmen "bugün dahi askere alsalar giderim" diyen biridir. Sağduyulu bir vatandaş olarak size yazmayı uygun buldum.Selametle kalın..
Hakan MEMUR
18 Aralık 2009 Cuma 17:38
Yabancısısınız Herhalde
Öncelikle MASTÖB gibi bir çatı kurumun genel kurulunun dar bir alanda 100 kişinin katılımı -ki bunların 49 MASTÖB üyesi, kalanı misafir- ile yapılıyor olması içler acısı. Toplantıya katılan güzide insanlar vardı elbet ama benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Birçok ismin gelmekten kaçındığı bir ortamda yapılan genel kurulun konuşmaları daha da hayal kırıklığı oluşturdu. MASTÖB gibi iddialı bir kurumun bir yıllık faaliyet raporu,MASTÖB'ün tamamen fiyasko olduğunu gösteren bir durumdu. Neydi bu faaliyetler derseniz 3 dernek toplantısı ve var olmayan AB projeleri... Gönül isterdi ki Hikmet Tanrıverdi gibi biri bunları okumasın, bu iş kendine alel acele verildiğinde, herhalde kendisi de böyle bir son ile bırakacağını düşünmemiştir. MASTÖB, benim kanaatimce son adımlarını atıyor, kurulurken belli isimlerin fikirlerine ve amaçlarına hizmet edecek şekilde kurulan bu dernek bugün o kişiler gittikten sonra ortada kalmış, amaçsızlaşmıştır. Bugün Bahattin Bey çıkıp konuşsa daha dolu bir MASTÖB sunardı herhalde Ankara'da! Ne yazık ki biz Malatyalıların durumu hali budur. MALATYASPOR nerdeyse Malatyada oraya doğru gidiyor! Sahipsiz bir şehir olmaya aday pozisyondayız artık. Hikmet Tanrıverdi gibi biri bile bizi bir araya getiremiyorsa siz düşünün Malatyanın halini...

Son olarak şunu da vurgulamak istiyorum ki Gençliğine geleceğine sahip çıkmayan hangi kurum, hangi şahsiyet olursa olsun yok olmaya, yıkılmaya mahkumdur. MASTÖB de bu sona mahkum bu gidişle...
İhsan KALENDER
17 Aralık 2009 Perşembe 12:09
İHLAS ŞART
Birlik ve bütünlük anlamında kaynaşma ve dayanışmanın temelinde SAMİMİYET ve FEDAKARLIK şarttır. İşlerin içlerine KİŞİSEL MENAFİ yada SİYASİ KURNAZLIKLAR girerse TEMEL ZAYIFLAR ve ÇÖKER..!.. İşlerin İÇLERİNE *BEN* değil *BİZ* HAKİM OLMADIKÇA İŞİN CILKI ÇIKAR. Zat-ı alinizin ASIL ÜZÜLMESİNİ gerektirecek PÜF NOKTASI kanaatimce bu nokta olacaktır. Malumaliniz olduğu üzre İHLASIZ İBADETLERİN dahi RİYA ile değerleri azalır..!.. Siz yinede üzülmeyiniz. Saygı ile selam ederim.
Ramazan Durmuş
16 Aralık 2009 Çarşamba 21:58
Üzülüyorum
BU YAZIYI SADECE VE SADECE MALATYA'LILARIN KENETLENMESİNE KATKI OLUR DİYE KALEME ALMIŞTIM.
GÖRÜYORUM Kİ MALATYA'NIN BÜTÜNLEŞİP SESİNİ YÜKSELTECEK TAKATİ KALMAMIŞ DURUMDA!
DOĞRULAR YAZILACAK Kİ HATALAR BİR DAHA OLMASIN... UMUYORUM HERKES ÜZERİNE DÜŞEN DERSİ ALIR.
SAYGIYLA...
İhsan KALENDER
15 Aralık 2009 Salı 23:03
Muammer bey niye kaçtı..!..
Sayın yazar, DERNEK etkinliklerinin akabinde, MASTÖB adına , MALATYALILAR adına toplanması beklenen , verilmesi ümit edilen BAĞIŞ miktarları söz konusuyuken , niye BİRİLERİ alel-acele sıvışıp-kaçar ki..!.. Bakınız, kişisel hiç bir ihtyacı olmayan bir HEMŞEHRİYİM. MALATYA ve MALATYALILAR adına kişisel ZARARIM olmasın yeter..!..
MURAT ÇELİK
15 Aralık 2009 Salı 20:08
Davetsiz misafir
Değerli Ağabeyim, yazına cevap vermek haddime değil o nedenle her okuyucu gibi yorum hakkımı buradan kullanmak istedim. Malatya Basınını gözlerin aramış kongrede doğal olarak ve görememişsin. Normal. Malatya Basını ne gazozcudur ne de simiitçi o nedenle davet edilmeği yere gitmez. Özür dilerim bize herhangi bir davet veya kongre ile ilgili duyuru veya ileti gelmedi. O nedenle kalemine sağlık senden öğrendik MASTÖB'ün kongre yaptığını. Saygılarımla
vahap şahin
15 Aralık 2009 Salı 14:48
tebrikler...
sizin kadar malatya ve malatyalıyı seven ,malatya aşığı bir kimseyi tanımadım. Bu eleştirinizi olumlu karşılıyorum.Başarılar dilerim.
İhsan KALENDER
14 Aralık 2009 Pazartesi 23:45
Herşeye rağmen...
MASTÖB'ün İstanbul ayağı fiyaskoyla bitsede, diğer kulvarlarda olumlu gelişmeler yaşanacağı kanaatindeyim. Olumsuz katkı sağladığım algılanmasın. MALATYA ve MALATYALI adına halisane niyetle çalışanların gayretleri boşa çıkmayacaktır. Zatı alinizi bu mealde hem TEBRİK ediyor hemde teşekkürlerimi arz ediyorum.
İhsan KALENDER
14 Aralık 2009 Pazartesi 23:01
İDEAL VE İDEALİSTLİK ..!..
Gerçek MİLLİYETÇİLER İDEALİST-TİRLER.VATANINI MİLLETİNİ kendinden ödün vererek sever.Gerekirse uğrunda CANINI verir. Ama İDEALİST rolünü iyi oynaya-bilen , gerçek İDEALİNİ gizleyen ve gerçekten asıl İDEALİ kişisel çıkar sağlamak olan nice-nice insanlarımız vardır. Gerçek idealistler zamanı geldiğinde ÖTELENİR ve İTEKLENİRLER..!.. Ama ZENGİN HOKKABAZLAR İTİBAR görürler..!.. Bu ekseriyetle SİYASİ PARTİLER içinde yaşanan gerçektir. İstisnalar kaideyi bozmaz tabi. Fakir-fukara biri okumuş da olsa kolay kolay ADAY gösterilmez..!.. Ona denilir ki; '' Biliyoruz ki, senin davaya emeğin ve katkın kuşkusuz tartışılmaz. Ama merak etme ileride seni mutkaka değerlendireceğiz.'' Bir bakmışınız falanca zengin beğ , yada oğlu ADAY gösterilmiş..!.. Davayla-mavayla alakasız biri de olsa..!.. Sonra '' Eh ne yapalım parti öyle münasip gördü'' diyerek sıyrılıverirler..!.. Şimdilik DOSTLAR alış-verişte görsün diyerek , yarine yatırım yapanların DAVA-MAVA adamı olmadıklarını açık-seçik ifade ediyorum. Zaten İDEALİST DAVA ADAMLARININ bir çoğu ŞEHİT, kalanı da SÜRÜM-SÜRÜM SÜRÜNÜYORLAR..!..
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim