• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • Malatya : 34 °C
 • Ankara : 31 °C
 • İzmir : 33 °C
 • İstanbul : 31 °C
 • Elazığ : 34 °C
 • Adıyaman : 36 °C
 • Trabzon : 26 °C

Mersin’de öğrenciler törenle ders başı yaptı

19.09.2016 13:53
Mersin’de öğrenciler törenle ders başı yaptı
Mersin'de 2016-2017 eğitim-öğretim yılı, Müfide İlhan İlkokulu'nda düzenlenen törenle başladı.

Mersin'de 2016-2017 eğitim-öğretim yılı, Müfide İlhan İlkokulu'nda düzenlenen törenle başladı. Törende, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, minik öğrencilerin heyecanına ortak olarak, onlarla "çak" yaptı. 15 Temmuz darbe gecesi yaşananların izletildiği törende, demokrasi vurgusu da yapıldı.

Bugün itibariyle 18 bini anaokulu, 26 bini 1. sınıf olmak üzere 44 bin öğrencinin okulla tanıştığı Mersin'de, yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla merkez Yenişehir ilçesindeki Müfide İlhan İlkokulu'nda tören düzenlendi. Törene, Mersin Valisi Çakacak'ın yanı sıra Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, AK Parti Mersin Milletvekilleri Yılmaz Tezcan ve Hacı Özkan, CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ile öğrenciler ve veliler katıldı.

Özellikle okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencilerinin heyecanlarının dikkat çektiği törende, 15 Temmuz şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu, öğrencilere 15 Temmuz darbe girişimi anlatılarak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan video izletildi. Öte yandan, sınıflarda öğrencilerin sıralarına da darbe girişiminin anlatıldığı ve demokrasi vurgusunun yapıldığı broşürler dağıtıldı.

"Sevgili yavrularımız bizim geleceğimizdir"

Minik öğrencilerin şiirler okuduğu törende konuşan Vali Çakacak, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının başlangıcında öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, yeni eğitim-öğretim yılının başarılarla dolu olmasını diledi. Bugün okulların cıvıl cıvıl olduğunu vurgulayan Çakacak, "Sevgili öğrencilerimizin seslerini duydukça mutlu oluyoruz. Öğretmenlerimiz, çocuklarımıza "gürültü yapmayın" diyorlar ama bırakın çocuklarımız gürültü yapsınlar. Çocukların cıvıltılarını duyalım ki, geleceğimiz açısından umut dolu olalım, ümitlenelim. Çünkü sevgili yavrularımız bizim geleceğimizdir. Onlar ne kadar iyi yetişirlerse bizim geleceğimiz de o kadar aydınlık olacaktır" dedi.

"15 Temmuz günü, ülkemizin bölünmesine, parçalanmasına, işgaline zemin hazırlayan bir darbe girişimiydi"

Milletlerin kaderinde eğitimin son derece önemli bir etken olduğunu dile getiren Çakacak, 15 Temmuz darbe girişimine değindi. "Allah bir daha o günleri bizlere yaşatmasın" diyen Çakacak, 15 Temmuz gününün, ülkenin bölünmesine, parçalanmasına, işgaline zemin hazırlayan bir darbe girişimi olduğunu söyledi. Çakacak, "O hainler, yine eğitimden geçmiş insanlardı ama demek ki, vatan sevgisi, millet sevgisi, bayrak sevgisi, insan sevgisi konusunda eğitim eksikliği vardı. Diğer taraftan, uçakların, tankların, topların karşısında sadece yüreği vatan sevgisiyle, millet sevgisiyle, insan sevgisiyle dolu aziz milletimizin evlatları Türk bayraklarıyla dikildiler. Görüyoruz ki, o darbe girişimine karşı çıkan, o kanunsuz emre uymayan şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, kahraman emniyet teşkilatının personeli ve yüreği vatan aşkıyla dolu aziz milletimizin evlatları demek ki, bu konuda iyi eğitim almışlar. İyi eğitim almışlar ki, sadece bayraklarıyla karşı durdular. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, 15 Temmuz şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum" diye konuştu.

" Ülkelerin kalkınmasında ve gelişmesinde en büyük etken eğitimdir"

Ülkelerin kalkınmasında ve gelişmesinde en büyük etkenin eğitim olduğunu ifade eden Çakacak, gelişmiş ülkelerde, bütçeden en büyük payın eğitime ayrıldığını, en büyük yatırımların da eğitim yatırımları olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de özellikle son yıllarda eğitimde hem fiziki anlamda kalitenin geliştirilmesi hem de çocukların daha iyi eğitim almaları için eğitime büyük yatırımlar yaptığını kaydeden Çakacak, "Ülkemizde yapılan bu eğitim yatırımlarından Mersin ili olarak biz de fiziki yatırımlarımızın artırılması, dolayısıyla eğitim kalitemizin artırılması konusunda önemli yatırımlar yapmaktayız. Devletimizin, hükümetimizin yaptığı bu yatırımların yanında hayırseverlerimiz de eğitime son derece önem vermekte, yatırımlarımıza destek çıkmaktadır. Eğitime gönül veren hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz bizim her şeyimizdir, aydınlık geleceğimizdir. Onun için öğrencilerimizi geleceğe çok iyi hazırlamak durumundayız. Çünkü ülkeler arasında son derece büyük bir yarış var. Bu uluslararası rekabete ayak uydurmak için gençlerimizi de her alanda çok iyi yetiştirmek, donanımlı olarak geleceğe hazırlamak durumundayız. Bunun için sevgili öğretmenlerimize büyük görevler düşmektedir. Kendine güvenen, özgüveni olan, sorgulayan, tarihini bilen ama geleceğini de ona göre şekillendiren, tarihten her yönüyle ders alan, milli birliğine, beraberliğine bağlı, bayrağını, ülkesini seven, her şeyden önce insanı seven öğrenci yetiştirmek durumundayız. Hayata sevgi penceresinden bakan insan yetiştirmek durumundayız. Hayata sevgiyle bakan insandan başka insana zarar gelmez. İnanıyorum ki, sevgili öğretmenlerimizin elinde gençlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni uluslararası alanda hak ettiği yere ulaştıracaktır" şeklinde konuştu.

"Çocuklarına ve gençlerine gerekli eğitimi veremeyen bir millet, asla hür ve bağımsız olamaz"

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz ise bugünkü törenin, güzel ve anlamlı bir tesadüfle Türkiye'nin ilk kadın belediye başkanı, Mersin Eski Belediye Başkanlarından Müfide İlhan'ın adını taşıdığına dikkat çekti. "Bu güzel tesadüf hepimiz için gurur vesilesi olmakla birlikte, kız öğrencilerimiz açısından ayrı bir öneme sahiptir" diyen ve aynı zamanda milli mücadelenin kahraman askerlerinden Mareşal Fevzi Çakmak'ın yeğeni olan Müfide İlhan'ın yaşamını anlatan Kocamaz, "Burada bulunan kız öğrencilerimizin her biri, okudukları okula adını veren Müfide İlhan Hanımı örnek alarak eğitimlerini tamamlayacak, idealist bireyler olarak vatan, millet ve devlet yolunda önemli hizmetler üstleneceklerdir. Yarının öğretmenleri, doktorları, mühendisleri, yöneticileri olarak hizmet bayrağını bizlerden devralacak; aydın birer anne olarak vatansever evlatlar yetiştireceklerdir" dedi.

Konuşmasında, Atatürk'ün eğitime ilişkin sözlerine yer veren Kocamaz, şunları söyledi: "Her millet, çocuklarını ve gençliğini, kendi temel değerleri içinde görmek, yetiştirmek ve gelecek asırlara hazırlamak ister. Çocuklarına ve gençlerine gerekli eğitimi veremeyen, onları özlediği gibi yetiştiremeyen bir millet, asla hür ve bağımsız olamaz. Eğer millet olarak vatanımız ve devletimizle birlikte sonsuza kadar yaşamak ve gelecek yüzyıllarda da kendi kimliğimizle var olmak istiyorsak eğitimi en öncelikli konu olarak görmek durumundayız. Milli ve manevi değerlere bağlı, beden ve ruh sağlıyı yerinde, güçlü ve başarılı bir eğitim ve öğretimle çağın standartlarına göre yetişmiş, sevildiğine, korunduğuna inanan bir nesil, milli varlığımızın en büyük teminatı olacaktır. Kitaplıklarımız, laboratuvarlarımız cıvıl cıvıl gençler tarafından dolduruluyorsa milletçe, istikbalimizden emin olabiliriz."

Mersin'de 44 bin öğrenci ilk kez okulla buluştu

İl Milli Eğitim Müdürü Koca da bugün İlköğretim Haftası dolayısıyla Mersin'de 18 bini anaokulu olmak üzere toplam 44 bin öğrencinin ilk kez okulla buluştuğunu söyledi.

Konuşmaların ardından minik öğrenciler, törene katılanlara halk oyunlarından bir gösteri sundu. 4. sınıf öğrencilerinin 1. sınıf öğrencilerine hoş geldin çiçeği verdiği törende daha sonra Vali Çakacak ve beraberindekiler, okula girerek 1. sınıfa başlayan öğrencilerle bir araya geldiler. Minik öğrencilere hediyeler veren Çakacak, öğrencilerle yakından ilgilenerek sohbet etti.

Mersin’de öğrenciler törenle ders başı yaptı

Mersin’de öğrenciler törenle ders başı yaptı

Mersin’de öğrenciler törenle ders başı yaptı

Mersin’de öğrenciler törenle ders başı yaptı

Mersin’de öğrenciler törenle ders başı yaptı

Mersin’de öğrenciler törenle ders başı yaptı

Mersin’de öğrenciler törenle ders başı yaptı

Mersin’de öğrenciler törenle ders başı yaptı

Mersin’de öğrenciler törenle ders başı yaptı

Mersin’de öğrenciler törenle ders başı yaptı

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Malatya Kiralık Daire Fiyatları ve Analizi11 Temmuz 2018 Çarşamba 13:23
 • Model Araba23 Haziran 2018 Cumartesi 14:03
 • Kapalı Giyim23 Haziran 2018 Cumartesi 14:01
 • Bayan Kaban23 Haziran 2018 Cumartesi 13:58
 • İndirimler23 Haziran 2018 Cumartesi 13:56
 • İslami Otellere Olan İlgi Giderek Artıyor22 Haziran 2018 Cuma 13:27
 • Tüm Etkileri ve Bilinmesi Gerekenlerle Nofleck06 Haziran 2018 Çarşamba 17:19
 • Güncel Özel Okul Ücretleri Enokul.com’da!25 Mayıs 2018 Cuma 18:33
 • Malatya'da bugün vefat edenler22 Mayıs 2018 Salı 17:41
 • Terzi Dükkanı Tesettür Giyim Elbise Modelleri ve Fiyatları21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:16
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim