Yasin Tanır

Yasin Tanır

Mesele Şeker Değil, "Hakan Kahtalı"...

A+A-

Dilim döndüğünce  şehrimin temel sorunlarına eğilmeye çalıştığım şu günlerde, yazdıklarım elbet birilerinin hoşuna gitmeyecektir. Lakin her ne olursa olsun, Hak'kı ve hakikati haykırmaya gücüm yettiğince devam edeceğim. Hiçbir çıkar gözetmeden devletimin bekası, milletimin refahı, şehrimin gelecek güzel yarınları için kaleme almış olduğum köşe yazılarımı, kimse farklı yönlere çekmeye  çalışmasın. Buna asla fırsat tanımam diyerekten "Meyve veren ağaç taşlanırmış" misali inandığım yolda yürümeye,  kalemimi  konuşturmaya devam edeceğim. 

Bugün siz değerli okuyucularıma 1956 yılından bu yana, faaliyette olan "Malatya Şeker Fabrika'sının" işler acısı durumundan bahsetmek istiyorum.
Her yıl yaklaşık 60.000 ton şeker üretilen Malatya Şeker Fabrikamız'da bu aralar ne yazık ki toz şeker bulamıyoruz.

Şekerimiz nereye gidiyor? 

Birileri bu durumu acilen şehrimize açıklasın. Suçu hep birilerinin üzerine yığmaya çalışanlar, bilginiz olsun şuan piyasada toz şeker yok. 

Neden susuyorsunuz?

Bütün marketlerin raflarına sınırlı sayıda konulan ve hemen biten toz şeker bir yana, mevcutta bulunan küp şeker dahi çok pahalı. En düşük " 3- 5 kiloluk küp şekerin fiyatı 85 ile 190 ₺" arasında satılıyor.

Bildiğiniz üzere Malatya Ak Parti Milletvekili  Hakan Kahtalı'nın hisse sahibi olduğu X şirketi üzerinden şeker aldığı haberleri üzerine basın açıklaması yapan "Malatya Esob Başkanı Şevket Keskin" tek şeker alan firma (Hakan Kahtal'ının) firması imiş gibi milletvekilini fütursuzca  hedef tahtasına koymuştu. Gelen tepkiler üzerine Milletvekilimiz şeker alımından vazgeçmiş, şeker fabrikasının halka doğrudan temin yoluyla, şeker ulaştırmasını sağlamak amacı ile girişimlerde bulunmuştu.

Görünen o ki dostlar şu an piyasada şeker olmamasının sebebi meğer Hakan Kahtal'ı değil bu vahim olaya  sessiz kalanlarmış. Şehrimizin göbeğinde göz göre göre halkımızın temel gıdalara erişimi engelleniyor. Haksız kazanç uğruna stokçuluğa, karaborsacılığa, fırsatçılığa göz yumuluyor. Dün evime şeker almak için uğradığım bütün marketlerde toz şeker olmadığını görünce, ister istemez bu duruma tepki gösterdim. En son uğramış olduğum Malatya Esenlik Marketler zincirinde çekmiş olduğum video neticesinde bütün marketlerde aynı durumun mevcut olduğunu bastıra bastıra söyledim. Sırf tek bir markette toz şeker yokmuş gibi algı yaratanlara karşı hiçbir markette (Bim, A101, Şok, Pazar Market, Gross, Akranlar )vs. toz şeker olmadığını özellikle belirttim.  Siyasi çıkarları uğruna şehrimizi görmezden gelenlerin, küçük hesaplar peşinde koşanların, işine geldiği gibi konuşanların özellikle de bir oda başkanının bugünlerde sessiz kalmasına inanın anlam veremiyorum. 

Meğer oda başkanının derdi şeker değil; Hakan Kahtal'ının siyasi kariyerini kötülemekmiş.

Bugün ne oldu da oda başkanım susuyorsun?

Mangalda kül bırakmayan başkanım çıkıp bir açıklama yapmayacak mısın?
Hakan Kahtal'ı şeker aldığında dahi marketlerimizde şeker vardı. Fiyatı da ayrıca ucuzdu. Gerçekten derdin Malatya ve  şeker ise şu an piyasada şeker bulunamıyor. Malatya bu konu hakkında sizlerden bir açıklama bekliyor.

Malatya' yı yönetenler başta olmak üzere, Ticaret Bakanlığımız, Hükümetimiz ve diğer ilgili kurumlarımız biran önce harekete geçsin. Fırsatçılara, vatan hainlerine, stokçulara, vampirlere göz açtırmasın. Ayrıca şehrini seven, halkının refahını düşünen herkesin bu vahim durum karşısında sessiz kalmamasını temenni ediyorum.

Ülke olarak zor süreçlerden geçtiğimiz günlerde devletimize, milletimize vatanımıza, şehrimize köstek değil destek olalım. 

Kayısı sezonumuzun sona erdiği şu günlerde yorgunluğumuzu çay ile dinlendirirken ağzımızın tadı şekersiz çay ile bozulmasın.

Çay yalnızlığı sevmez yanında şeker olmayınca. Çayı şekersiz, memleketi tatsız bırakmayın.

Değerli gönül dostlarıma, tüm sevenlerime selam olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

4 Yorum