Murat  Çelik

Murat Çelik

Müslüman Mahallesinde salyangoz satılır amma

A+A-

Zirve Yayınevi davasında 25. Duruşmanın yapılacağı gün, Akşam Gazetesi"nde Ömer Yalçın imzalı bir haber yayınlandı. 

“Anne, bizi babamın katiline götür” bu sözler haberin içeriğinden anlaşılacağı gibi “18 Nisan 2007 tarihinde Zirve Yayınevi'nde  'misyonerlik yaptıkları' gerekçesiyle, öldürülen Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske,"nin eşi Suzanne Geske ve çocukları ile yapılan röportajın başlığı.

Haber içeriği ve başlık “çok duygusal” olay başlı başına bir vahşet!

Suzanne Geske"nin  açıklamaları cinayet mağduru ailelerinin söyleyebileceği sözler ve aynen katılıyorum, fakat katılmayı ve anlamayı çok istediğim konu bayan Geske"nin röportajda “KİTAP HAYALİNİ BEN GERÇEKLEŞTİRDİM: Eşimin çok iyi bir Türkçe'si  vardı. Zirve Yayınevi'nde kendisi çalışmıyordu. Arkadaşının ofisiydi. Açıklamalı kutsal kitabı yazıyordu. Ölmeden 8 yıl önce hazırlıklarına başlamıştı. Onun bıraktığı çalışmaya ben devam ettim ve 3. ölüm yıldönümüne kitabı yetiştirdik. “

Bu konuyu biraz detaylandırması,  Ekkehart Geske Malatya"da bulunduğu süre içerisinde nerede ve nasıl çalıştı? Hayatını idame ettirmek için maddi kaynağı nasıl sağlıyordu?

Açıklamasında Bayan Geske,”HIRİSTİYANLARA BAKIŞ DEĞİŞMEDİ: Türkiye'de Hıristiyanlara bakış açısı henüz değişmedi. Malatya bize sahip çıkarak bu kötü örneği ortadan kaldırdı. Malatyalılar bizleri, neler yaptığımızı bildiği için sorun yaşamıyoruz. Yargılamadan sonra da Türkiye'de yaşayacağız. Kızım burada üniversiteye başlayacak.” Demiş

İyi güzelde, bayan  Geske,  Hıristiyan olarak gayri resmi (Misyonerlik) faaliyetlerinizi sürdürüyor ve “Malatya'da turist olarak yaşıyoruz.” Diyebiliyorsunuz. Şimdi soruyorum HIRİSTİYANLARA BAKIŞ DEĞİŞMEDİ derken, Sizin ülkenizde turistler bu kadar özgür mü? Hangi gayri resmi Müslüman Din Adamı bu kadar aktif? Bağlı bulunduğunuz ve hatta Misyonerlik faaliyetlerinizde ki başarınızdan ötürü üstün hizmet ödülü aldığınız Kilise tarafından neden resmi yollarla Türkiye"de çalışmanız için çaba sarf etmiyorsunuz?

Sakın ola yanlış anlaşılmaya herkesin din özgürlüğü vardır ülkemizde Müslüman olarak her dine saygılıyız, “dişe diş kana kan” anlayışımız olmadı olamazda, “Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz” cümlesi rafa kaldırıldı satılabilir amma vergisini vermek şartı ile.

Bayan Geske burada söylemlerim Size acı gelebilir hatta kin bile besleyebilirsiniz, şunu unutmayın; Türkiye kadar demokratik, Türk insanı kadar hoşgörülü hiçbir Millet yok yeryüzünde.  Bakın Askerimizi Polisimiz Vatandaşlarımızı katledenleri dahi bağrımıza basacak kadar alçak gönüllüyüz.

Türk Vatandaşı olamadığınızdan dem vurmuşsunuz, iyi güzelde Sizde ne olacağınıza karar verin artık, kaç kez dilekçe verip geri çektiniz?

NOT: Bayan Geske bu yazıyı olduğu kadar www.malatyaguncel.com"un sıkı takipçisi olduğunuzu biliyorum.  Cevap hakkınız baki.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

9 Yorum