Turan Güzel

Turan Güzel

NADAS

A+A-

Her ne kadar kimilerine ve hatta birçoğunuza tatminkâr bir gerekçe ve dokunuş cinsinden tezahür etmeyecek olsa da, kendimce kendimi nadasa bırakmam gerektiğine dair geçer akçe gerekçelerim vardı. Gerekçelerimin gereği olarak yazmadım birkaç gündür.

Yazma isteğime ve yazmam gerektiği hissiyatına direndim bir diğer taraftan. Yazmamalı, biraz defansif durmalı, biraz dinmeli, dinginleşmeli, birikmeli, durulanmalı diye düşüncemin egemenliği altında ki birkaç günlük süreç, durulduğum, dinginleştiğim ve zamanın havzasında payıma düşen kadar biriktirdiğim…

Dinginleştim dedim ya bir parça? Zira titiz de bir tahlile tabi tuttum dilime pelesenk olmuş deyimlerimden tutun da iman ve ibadete taalluk edenlerimi. Köklü bir temizliğin vukuu bulduğuna dair bir iddia pervasızlık olacağından hareketle, yine dingin ama gereğinin gerektiği kadar yapılmışlığının da bilinci, geçen sürecin sağ tarafıma katkısının huzuru bir diğer taraftan…

Sayısal olarak büyük ve yüksek tonajlı bir silkiniş sayılamayacak olsa da, devrimci bir şuurun egemenliği altında niteliğe dair bir kevgir ve sonucun da üzerinde kalanlara dair kocaman bir hamdü senalar duasının sizlere kadar ulaşacağı inancının içsel huzuru da bir diğer taraftan…

Sefil, hayâsız, iğrenç, ahlak ve ilkeden nasipsiz tüm söylem ve sahiplerine karşın cevval duruşum, sizler kadar kendimin de alkışa tabi tutuğum özelliklerim arasındadır. Ve bu konu da tevazuun da ahmaksı ve gereksiz bir tevazu gösterisi olacağından hareketle gündemime dahi almadığımı ayrıca not düşüyorum.

Zihin kirliliğinin hem yaşlı hem orta ve hem de genç kesimi nasıl da ikircikli ve acınası bir halden hale dönüştürdüğüne şahit olmuşluğum, berrak zihnin ne denli anlam, önem ve gereksinim duyulduğuna dair inancımı daha bir pekiştirmiş durumda.

Haydut ahlakın ahlaka galebe çaldığından beridir başkan, yönetici, amir gibi kavramların daha bir alıcısı olduğuna şahit olmuşluğumda, haydutlara karşın takındığım cevval duruşuma daha bir keskinlik ve daha bir haklılık katacağına ne şüphe ?

Çünkü, bu çok önemli bir çünküdür;  müspet ile menfi arasında ki keskin virajın yeniden tanım ve tarifini yapacak, bu viraj alınırken bir çoğunun şarampole yuvarlandığını ve hak etmeyip kurtulan kimilerini de ellerimle iterek huzura ereceğimin ilanıdır bir diğer taraftan.

Virajı alamayıp şarampole yuvarlananların ardından her ne kadar mutluluk naraları atacak değilsem de, zihinsel parazit, bakteri ve hata mikropların sayısal düşüşünde ki hazzi tavır ve tutumuma engel olamayacağımı/ olmayacağımı gizlemek gibi bir şaklabanlık içerisine de girmeyeceğim.

Kafir, meselesini kafirce hallederken, Müslüman olarak mahallemde ki Müslümanların salyangoz satışlarını ‘’ kol kırılır yen içinde kalır ‘’ deyişinden hareketle inancıma, imanıma, ahlak ve zihnime tecavüz etmeye kalkacak olanlara, viraj alamayışın rahmetinden bahsedeceğim elbette.

Bir bir düşsünler toprağa zira gelecek nesillere de fosil lazım olmayacak mı !?

Onca zaman dönen çarkların gıcırtısından bütün zihni konfor ve huzurumu katleden bu peştemalsiz ahlaksızlar, kerpetenle sökülüp atılması gereken cerahat kabilinden en steril müdahalelerimin de hedefinde olan cerahatlardendir.

Covid diye piyasa da arz-ı endam eyleyen mikroptan korkan mikroplar, bahsini yaptığım tüm cerahate karşın yüksek bağışıklıkları hasebiyle farklı mahallelerin sakinleriyiz. Açık ve çıplak şekilde kendilerini piyasaya sunmaktan imtina etmeyen bu kariyer dininin muhafazakarları, benim mahalleme her türlü mühimmatı göndermekten zerre kadar da imtina etmemişlerdir.

Elbette hepsinin soluğunu kesip soluksuz düşürüvermek isterim toprağın bağrına da, en çok istediğim ve sevdiğim, deşifre olmaları ve gören gözlerin, hisseden kalplerin ve açık şuurların balçık balçık suratlarına tükürmeleridir asıl emelim.

Dedim ya nadasa aldım kendimi ve şimdi yine, yeniden ve daha başka şekilde deşifre edeceğim peştemalsiz ahlaksızları…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

19 Yorum