Murat  Çelik

Murat Çelik

Ne de çok müze sever varmış

A+A-

“Malatya Belediyesi eski Hizmet binası yıkılmasın” feryatları akşamın ilerleyen saatlerinde duyuldu fakat uzun sürmedi feryat figan edenlerin sesi.

 

Sabaha karşı zaten eski belediye hizmet binası yok olmuş yalnızca enkazı kamıştı.

 

Feryat ve figanların yükseldiği ve el ayak çekilinceye karar eski belediye binası civarında bir çok kişi ile ayak üstü sohbetler yaptık.

 

İlginç yorumlar yapıldı…

 

İyi olacak yıkılsın!

Yıkılmasın ya buraya başka kurum taşınsın şehrin göbeği.

Müze olsun.

Vs, vs, vs.

 

Müze olsun feryatları çoğunluktaydı. Düşündüm de acaba ben en son ne zaman müzeye gitmiştim, inanın hatırlayamadım yılını ama gittiğim aklıma geliyor.

 

Gitmememin nedeni tarihi eserlere olan ilgisizliğimden değil, fakat hiç aklıma gelmedi özellikle günümü müze ziyaretine ayırmaya.

 

Ya Allah aşkına tüm samimiyetimle sormak istiyorum, Malatya"da yaşadığı halde hangimiz Malatya Müzesini 2 kez ziyaret ettik?

 

Sahi gerçekten kaç kez gittim? diye düşünenleriniz olmuştur bu satırları okurken, belki ilkokul çağında okul ile birlikte günün anlam ve önemine binaen yada havalar güzeldir öğretmenler ya dersler bitti hadi çocukları müzeye götüreyim diyerek yapılan bir gezi haricinde müzeye gitmek bir çoğumuzun akılına bile gelmemiştir.

 

Bizde adet haline gelmiştir, bir yeri yıkmaya kalkarsan; aman durun ne yapıyorsunuz? Burası şöyle güzel mekan olur, burada bunu yapsak daha iyi olur! Demek.

 

Allah aşkına 20 yıllık mülkiyeti kendine ait bir evde yaşayan çift ev eşyalarını gözden geçirse evde ne kadar lüzumsuz yer işgal eden eşya bulur? Eminim evde bulunan eşyaların azami yüzde otuzu.

 

Eee, niye bunları atmayı düşünmeyiz? Hatırası var… olmaz.

 

Yeni eşya alacakları gündeme geldiğinde de yer mi var nereye ne koyalım, deriz her ağızdan.

 

Yahu, Malatya"da yaşayanların hemen hepsinin ortak derdi, yolda rahat yaya olarak yürümek veya trafik sıkıntısı yaşamadan araç kullanmak, yada araç ile şehir merkezine geldiğimizde aracımızı park edebilecek otopark değil mi?

 

Evet dediğinizi biliyorum.

 

Yıkılan belediye eski hizmet binasının yerine ne yapılması planlanmış?

 

Otopark (yer altı) ve üzeri park!

 

Şov yapmaya gerek yok, aklıselim düşünelim, rant kapısı görmeyelim kamuya ait yerleri mekanları.

 

Bırakalım da Malatya nefes alsın, boğuluyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

8 Yorum