• BIST 1.118
 • Altın 455,860
 • Dolar 7,6281
 • Euro 8,8767
 • Malatya : 32 °C
 • Ankara : 27 °C
 • İzmir : 31 °C
 • İstanbul : 26 °C
 • Elazığ : 32 °C
 • Adıyaman : 33 °C
 • Trabzon : 24 °C

Ne gereği vardı

08.09.2010 14:27
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Türkiye Büyük Millet Meclisi"ne, isteyerek veya istemeyerek, siyasi Parti genel başkanlıkları tarafından belirlenen 550 kişiyi Bizleri temsil etmeleri için gönderdik.

Seneye yine seçim var yine oy kullanacağız, yine Ankara merkezli belirlenen kişileri seçim göndereceğiz.

Nasıl demokrasi ise anlayamıyorum, vekil tayin edeceğim kişiyi başkası belirliyor ve benimde onu seçmemi istiyor.

CMUK yasasında bile zanlı kendini temsil edecek avukatı seçme hakkına sahipken, özgür irademle seçim yapmam siyasi parti başkanları tarafından belirleniyor.

Evet, tüm bu yukarıda yazdıklarımdan dolayı 50 yaşıma kadar hayatımda oy KULLANMADIM.

Seçimi benim yapmam gerektiği için bu sistem devam ettiği sürece de kullanmayacağım.

Şimdi düşünüyorum, referandumda oy kullansam mı?

Galiba bu kezde kullanmayacağım.

Nedenlerinden ilki, “Bizleri temsil etmeleri için Ankara"da bulunan vekillerimizin beceremeyip, Bizlere yönlendirdiklerinden dolayı”

İkincisi, “Türkiye"nin geleceğini belirleyecek 26 maddeyi, yarışma biçimi tek bir cevap ahkkı ile bizlere sundukları için”

Üçüncüsü, “26 maddenin içeriğini tam anlamadığım için”

Dördüncü neden, “ evet veya hayır oyu kullanılmasını isteyen siyasi parti liderlerinin mitinglerde yaptıkları konuşmalarla seviyeyi düşürdükleri için”

Son nedenim ise, “vekil ettiğim görevini yapamıyorsa azletmek gerektiğine inandığım için”

Neyse bunlar benim şahsi görüşüm ve beni bağlar.

Keşke, vekillerimiz kendi becerileri ile bizi temsil etseydi de, bugün yaşanan guruplaşma olmazsaydı, evetçiler-hayırcılar diye.

Üzülüyorum, Ülkemiz içten ve dıştan parçalanıp bölünmek istenirken Bizler evet-hayır diye bütünlüğümüzü birliğimizi bozduruyoruz. Yazık.

Bu da geçecek, bundan önce geçireceğimiz Mübarek Ramazan Bayramınızı saygı ve sevgilerimle kutluyorum.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
aliseydi
14 Eylül 2010 Salı 08:19
tercih
Murat abi yazdıkları okudum içinden bir konuya iyi parmak basmışın tebrik ederim.Özellikle millet vekili seçimleri konusunda; benimde görüşümde millet vekilliği seçiminde yeni düzenlemelerin yapılması,bir referandumunda aday adaylar arasından yapılması konusunda ondan çıkacak sonucun bizim seçtiklerimizin Ankaraya gönderilmesi.Parti teşkilatlarında çokça masraf edenlerin değilde,masrafa değer olanların halk tarafından seçilerek gitmesi.Yani parası olanların sadece yapması değil olmayanlarada sans tanınması.çünkü memleketimizde o kadar beyin tabir edeceğimiz kimseler varki belki ülkemizin kaderini değiştirebilecek.tabi parası olmayan gereksiz adamdır derseniz o başka.takdir yüce millatindir.
evet mi hayır mı y ada ......?
13 Eylül 2010 Pazartesi 09:40
yoksa oy kullandınız mı
haberdeki resimdeki kişi sizsiniz herhalde . oy kullandınızmı. aslında oyunuzun ne olduğunu sormak istemiyorum ama o an ne düşündünüz. oy vermeyevektiniz . sizi oy vermeye gtüren neydi. sizin fotoğrafınızı ve başbakanın oy verirken çekilen fotoğralarını inceledim arada fark var. sandık görevlileri sizi tanımıyor herhalde onlar verdiğiniz poza dahil olmamışlar. milletvekillerini eleştiriyorsunuz ama sitenizde milletvekilleri ile ilgili çoğunlukla eleştri değil güzel haberler okumştuk.
bunada bir yormunuz olur diye düşünüyorum.

Seçimi benim yapmam gerektiği için bu sistem devam ettiği sürece de kullanmayacağım.

Şimdi düşünüyorum, referandumda oy kullansam mı?

Galiba bu kezde kullanmayacağım.

Anasayfaya Dön Karakter boyutu :
Malatya'da genel itibariyle olaysız sona erdi
12 Eylül 2010 / 17:45

MALATYA - Anayasa değişikliği paketinin oylaması Malatya'da genel itibariyle olaysız sona erdi.
MALATYA'DA OY VERME İŞLEMİ OLAYSIZ SONA ERDİ

Kentte saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi, saat 16.00'da sona erdi. Sandıklar tek tek açılarak oy pusulaları sayılmaya başlandı. Referanduma katılımın yoğun olduğu gözlenirken, il genelinde kayda değer bir olay meydana gelmedi.
sancak kırbaç
10 Eylül 2010 Cuma 18:48
siyaset benim için bitmiştir
memlekette siyaset karşısında eğilip-bükülmeyen yazarlarda varmış heyt beeee... reklamın satın alamadığı kalemlerde varmış helal beee....son 8 yıldır yapılan tüm seçimlerde oyumu Ak partiye verdim amma bu sefer bende sandığa gitmeyeceğim nedeni ise; Kpss sınavında yapılan hırsızlıklar adamlar göz göre göre geleceğimi-istikbalimi çalarken iktidarın bu olaya sessiz kalmasıdır hatta hırsızları kollamalarıdır(inanmayan arkadaşlar başbakanın dün ve bugün ntv ve cnntürkteki konuşmalarını dinlesin)ya muhalefet onlarında gıkı çıkmadı tüm siyaset bu olaydan ürktü. artık bu memlekette siyaset iktidarı ile muhalefeti ile bitmiştir. birgün karşımıza kuldan değil Allahtan korkan bir siyasi gelirse ki oda zor Oyumu kullanacağım.
MAMOLO
10 Eylül 2010 Cuma 09:25
Bu sefer de....
Murat Bey o zaman da basın yoluyla milletin gözlerini boyayanlar veya basına para aktaranlar afişleri çok basıp duvarlara asanlar Meclise gidecek ve afiş paralarını ve basına reklam için verdikleri paraları istirdat etmek (geri almak) için ihale ihale gezmekten milletin derdine derman olamayacaklar. ben size ve Noteriniz mehmet Beye katılamıyorum. Biraz halka inmek lazım....Hem millet Başbakana oy verdi diyeceksiniz hem de Başbakanın listesinde seçilmesini istediği Milletvekili halkı temsil etmiyor diyeceksiniz. Böyle çelişki olamaz...Hele zaatı alilerinin referandumu boykot etmekle kimlerin çizgisinde olacağınızı ise hiç düşünmek ve bu konuda yazı yazmak istemiyorum. Zira siz aklı başında bir gazetecisiniz....
CEVAP: Boykot kelimesini nerede kullanmışım ben bulamadım. Öte yandan Boykot edenlerle benim neden oy kullanmadığım arasında ki farkı açıkça yazmıştım. Bilginize. (Murat Çelik)
İhsan KALENDER
10 Eylül 2010 Cuma 03:48
Sayın ÇELİK,
Siyasete partilere ve siyasilere karşı duruşunuz, bakışınız, gerçekten dikkate değer.Yıllardır bende sizin gibi oy kullanmıyorum, siyasete sıcak bakmıyorum. Dindar hatta muhafazakar bile sayılmam! Ancak, mukaddes bildiğim tüm değerlere elimden geldiğince özenle itinayla sahiplenirim. Zaten benim yapmaya çalıştığımı şimdilerde herkesler yapmaya çalışıyor. Ancak tahrip edilmiş KUTSALLARIN tamiri ile inanç istismarcılarının bertaraf edilmesi gereğine inanıyorum. Peki nasıl olacak bu işler derseniz; SİYASETEN OLMAZ derim. ALİ yazar VELİ bozarsa yürümez derim. Tek çare EĞİTİM ve ÖĞRETİMDEN geçer derim. Mesela, VATAN AŞKI bu ülkede yeterince işlenmiyor. Böyle olunca VATAN SEVGİSİNİN İMANDAN geldiği gerçeği de havada kalıyor! DİN ve İMAN dersi ise bu ülkede yeterince işlenmiyor. Bu günkü BÖLÜCÜLÜK ve İHANET belasının altında bu gerçek yatar. Dün MARKSİST LENİNİST sevdasıyla koşup bağıranların LEBALİ büyüktür. KOMÜNİSTLERİN lebali büyüktür. Çarpık SİSTEMİN tüm suçlarını DİNDAR ve MUHAFAZAKAR saydıkları insanlara FAŞİST yaftası vurarak önemli ölçüde mesafe alanların büyük çoğunluğu bu gün SOSYAL DEMOKRAT libası giydiler kendilerini saklamayı başardılar! Bir kısmı LİBERAL kisvesi giyip sisteme adapte oldu! VATAN aşkını şiar ederek öne çıkan binlerce gencimiz kana bulandı. Bu günkü bölücü hainlerin destekçisi de dünkü SOSYALİST çığırtkanlarıydı.Milli eğitimcilerin bir çoğu açıkça okullarda SOSYALİZM ve KOMUNİZM propagandası yapıyor BÖLÜCÜLÜĞÜN temellerini atıyorlardı. Biz bu gün de SOSYAL DMEKRAT yapılanma adına gizli niyetli HAİNLERİ teşhis edebiliyoruz. Onları tanıyoruz ve teşhis ediyoruz. İşte ben onlara vekalet verenleri de kınıyorum. Şovenist olmamakla beraber YÜCE PEYGAMBERİN övdüğü MİLLETİMİ seviyorum. O milletten olmanın zerre kadar da olsa onurunu taşıdığıma inanıyorum. Umuyor ve arzu ediyorum ki; MECLİSE bu onur ve İMANLA girenlerin sayısı artsın. Çünkü ; BU VATAN İMANLI kardeşlerimizin omuzlarında yükseklecektir. Bu vesile ile inanan herkesin RAMAZAN BAYRAMINI bu duygu ve düşüncelerimle tebrik ediyorum.
Mehmet
08 Eylül 2010 Çarşamba 19:46
Müsade Var mı?
Murat abi, yazının altına müsadenle ben de imza atabilir miyim? Yaşım henüz elli olmadığı için sizin kadar seçim görmedim, ama gördüğüm her seçimde aynı şeyin yaşandığı. Fikirlerinize sonuna kadar katılıyorum. Kaleminize sağlık.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı Bahis Siteleri | Royexmarkets | Betwinner | Haber Yazılımı: CM Bilişim