Murat  Çelik

Murat Çelik

Ne önemi var ki…

A+A-

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti İlçe Belediye Başkan adayı olan isimlerin açıklanması beklenenden geç oldu. Adaylar, 21 Ocak 2014 itibari ile açıklandı!

Açıklama sonrası adayların belirlenmesinde ‘adaletsiz’ davranıldığına dair sayısız telefon aldık. Konuyu gündeme taşımamız talep edildi.

Aday belirleme sürecini, basını ilgilendirmeyen bir durum olarak değerlendirdiğimizden gündeme getirmedik.

Hemen her aday adayı partiye başvuru yaparken çevresinin etkisinde kalmıştır. Belki partiye verdiği hizmetten, belki çevresinde kendisini başkan görme arzusunda olan yakınlarından, belki de kendisini harcamak isteyen kişilerin dolduruşuna geldiğinden aday adaylığı başvurusu yapmıştır.

Bu gerçeklerden yola çıkacak olursak, aday gösterilmeyenlerin şimdilerde bağımsız aday başvurusu için Malatya Seçim Kurulu Müdürlüğü’nün yolunu tutmuş olmaları gerek. Gerçi vakit henüz erken; adaylık için son başvuru tarihi 17 Şubat 2014.

Şimdi gelelim samimiyete…

AK Parti’den aday adaylığı başvurusu rekor denecek sayıda oldu. Malatya Büyükşehir ve İlçelerdeki toplam belediye başkan aday adayı sayısı 133 kişi idi.

119 kişi şimdi kara kara düşünüyor:

Propaganda için harcadığı parayı mı yansın?

Günlerdir girdiği ‘başkanlık’ havasına mı üzülsün?

Eşin dostun kendisini birer birer terk ettiğine mi kırılsın?

Partisine verdiği hizmetin karşılığını alamadığına mı darılsın?

Bu ve benzeri konular, içi kor gibi yanan aday adaylarının kafasından çıkmıyor!

Tabii yakın çevresi tarafından “halkın teveccühü senden yana, senin görüşüne yakın parti mi yok! Hangi parti sana hayır diyebilir ki, iyi düşün” telkinlerine de kulak kabartan aday adayları mevcut.

İşte bu telkin şuanda içi “başkanlık” sevdası ile yanan aday adayları için en cazip olanı. Bunu deneyen olacaktır. En azından ismi, geçim kaynağı seçim olan basın-yayın organları tarafından gündeme pompalanmaya çalışılacaktır.

Akl-i selim düşünen, mağlubiyeti sindiren aday adayı yok mudur?

Kesinlikle vardır. Bu kişiler siyaseti bilenlerdir. Partisinin başarısı için elinden geleni yapmak, bir daha ki seçime kadar ilişkilerini sıcak tutmak için çaba göstereceklerdir.

Bir de ‘desinler’ için aday adaylığı başvurusu yapanlar vardır ki, bunların keyfine diyecek yoktur. Geleneksel adaylar bir seçimden diğerine bekler, seçimsiz geçen süre içerisinde aday adayı olarak bastırdığı kartviziti nüfus cüzdanından önce kullanır, yaşamını sürdürür, ta ki bir başka seçim sathına girinceye kadar.

İşim gereği siyasetin içinde, seçimlerin tam ortasında oluyorum ve yıllardır kafamda olan bir sorunun cevabını bulamadım; “Adalet ve Kalkınma Partisi” kalkınmayı başardı (!), adaleti ne zaman sağlayacak?

Sözün özü “Aday adayları hepsi birbirinden değerli isimlerdi, aday olanlar kendilerine has oyu çok olduğundan değil, Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan teveccühe karşın verilecek oylarla seçileceklerdir, bu nedenle ha Ahmet olmuş ha Mehmet olmuş ne önemi var ki!”

Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT