Murat  Çelik

Murat Çelik

Neden Belediye, Neden Esenlik?

A+A-

Malatyasor"un içinde bulunduğu maddi krize, krizi yaratanların çözüm bulması gerektiğine inanlardan birde benim diyebilirim.

Bir çok Malatyalı gibi bende Futbolla ilgim olmamasına rağmen Malatyaspor"un içinde bulunduğu maddi krize, hemen her defasında olduğu gibi Malatya Belediyesinin çözüm bulması daha açıkçası para vermesi isteniyor, istenmekle kalmayıp bu talepler yerine getiriliyor.

Malatya Belediyesi bu sorunları çözmekte ne kadar ileri attıysa da Yöneticiler karşısında yetersiz bulunduğu aşikardır.

Ve yine Maddi Kriz ve yine para talebi ve yine Belediyeden maddi destek bekleniyor. Hatta bu defa biraz daha ileri gidilerek, Malatya Belediyesinin de ortak olduğu Türkiye"nin önde gelen Marketler zincirine sahip Esenlik LTD.Şti."nin Malatyasporu alması dahi gündeme getiriliyor.

Esenlik LTD.Şti. yıllardır Malatya Ekonomisine olduğu kadar, Malatya"da yaşayan insanların kaliteli gıda tüketmesine vesile olan bir kuruluştan öte bünyesinde çalıştırdığı binlerce insanı işsizlikten de kurtarmakta iken, Şahsi inatları ve kişisel egolarını tatmin amaçlı tutumları ile Malatyaspor"u maddi çıkmaza sokanların geride bıraktığı çökmüş bir kuruluşu almaya zorlanıyor.

El vicdan demekten kendimi alamıyorum.

Esenlik LTD.Şti. Kurulduğundan bu yana Malatya"da gerçekten Yardım Sever bir sivil toplum örgütü gibi felaketzedelerin daima yanında olduğu gibi, ilimizde ki yoksul vatandaşlarında belli gün ve aylarda aş-ekmek kapısı olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Malatyaspor"a tabiî ki yardım eli uzatılması gerekiyor, bu yardım eli illaki belediye ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarda çalışanların maaşlarından “Gönüllülük esas” adı altında kesilerek yapılmamalıdır.

Malatya"da, Özelleştirlmeden sonra tabiri caizse sıcak parayı alıp götüren birkaç Kuruluş mevcut bunların Malatya Ekonomisine katkısı yok denemez fakat Malatya"da hangi bir sivil Toplum Örgütüne veya herhangi bir etkinlikte faydası olmuştur bunları öncelikle düşünmemiz gerekir.

Örnek Malatya Telekom Müdürlüğü ve TEDAŞ (FEDAŞ) Malatya"ya ne gibi getirilerde bulunuyor, sıcak parayı götürmekten başka.

Malatya ile ilgili nasıl bir proje geliştirmişler, Malatya"da ki hangi etkinlikte finansör olmuşlardır?

Bu ve benzeri birçok soru akıllara gelir, konu daha titizlikle incelenirse.

Öte yandan kafamı kurcalayan bir başka önemli soru ve bir türlü dile getirme fırsatım olmadı, soru aslında araştırma gerektiren bir mesele diye düşünüyorum.

Araştırma yapmadan önce sizlerle paylaşmak istiyorum kafamı kurcalayan soruyu; “Malatyaspor Yönetimi hemen her defasında maddi kriz yaşadı ve hala yaşıyor bunu hemen hepimiz hatta spor ile ilgisi olmayanlarda biliyor artık, bilinen bir başka konu daha hemen her başkan ve bazı yöneticiler maddi sıkıntı içerisinde yüzen kulüpten MİLYONLARCA DOLAR alacakları olduğunu iddia edip kenara çekiliyor ve alacaklarını tahsil yoluna gidiyorlar, bazende bokörlüğü elden bırakmaz tavırla birkaç milyon dolar alacağa çizgi çekiyoruz” diyorlar.

Evet belki de haklılar, şimdi kafamı kurcalayan ve araştırmasını yapacağım soru şu; “Bu kadar Milyon doları Malatyaspor"a borç olarak verdiklerini söyleyen Başkanlar ve Yöneticiler, ne kadar vergi verdiler ve nasıl vede ne şekilde bu parayı kazandılar?” Eminim bu soruyu araştırmaya Malatya Maliyesinden ve Deftarlığından başlayacağım.

Saygılarımla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

6 Yorum