Murat  Çelik

Murat Çelik

Nerede O eski seçimler

A+A-

12 Haziran 2011 günü yapılacak olan Milletvekili genel seçimlerine sayılı günler kala, şehirde seçim sessizliği sürüyor.

Seçim için hemen her siyasi parti “çığırtkanlarla” propaganda yolunu seçtiği için mi? Nedir anlayamadım ama Malatya merkezinde ve ilçelerinde seçim sessiz sedasız devam ediyor.

Kulis yapanda yok(!) parti yöneticileri harici.

Nerde o eski seçimler...

Çay ocaklarında bile hükümet şekillendirilir, kimin daha dürüst daha iş bitirici, daha layık olduğu masaya yatırılır, eksisi artısı ile herkes bildiğini söylerdi.

Küçük esnaf kendi çapında kulis yapar, memnun olacağı güveneceği milletvekili adayını zikreder, parti liderlerine methiyeler dizerdi.

Şimdi nerde...

Kimsenin adayı konuşmadığı gibi, siyaset lafı açıldığında da buz  pateni yapan artistleri kıskandıracak manevralar çiziyor Vatandaş.

Neden?

Acabası çok olan sorularımla Ağabey dediğim kişilere yönelttim sorumu; “seçim havası niye yok?”

-Ne seçimi kardeşim geçim derdindeyiz, görmüyorsun borç yapılandırmasına olan ilgiyi. Hali vakti yerinde olan bir millet olsak borcumuzda olmaz, deyip noktayı koyuyor, Esnaf Ağabey.

-Hali vakti yerinde olduğunu sandığım Mimar bir arkadaşa yöneltiyorum sorumu, aldığım cevap kısa ve öz “Arsızın hırsızın prim yaptığı bir dönemdeyiz, ne seçimi ya!”

-İşsiz olan Şoför bir arkadaşıma soruyorum aynı soruyu, “Seçim beni ilgilendirmiyor bir yolunu bulup Belediyeye girmem lazım” diyor.

-İş yeri sahibi dostum, “vekil seçimin yapıldığını seçimlerde parti lideri için oy kullanılacak, liderlerinde seçim çalışması göz önünde.”

Seçim havasına girmememizin tek nedeni bence “Siyasi Parti Liderlerinin” birbirine yönelik sataşmalarıdır diye düşünüyorum.

Malatya’da temiz seçim ortamı mevcut, bununda tek nedeni il başkanlarının ılımlı ve aklıselim kişilerden oluşmasıdır.

Öne çıkan ilk üç partinin de başkanları seçim öncesi göreve atanan kişiler, siyasete yabancı olmamalarına rağmen Malatya’nın geleceğini düşünerek kirli siyaset yapmadıklarından eminim.

Malatya hiçbir ayrımı kaldıramaz bu nedenle siyasi partilerin temiz siyaset yapması takdire şayandır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

5 Yorum