• BIST 107.895
  • Altın 151,838
  • Dolar 3,7068
  • Euro 4,3500
  • Malatya : 22 °C
  • Ankara : 22 °C
  • İzmir : 25 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • Elazığ : 23 °C
  • Adıyaman : 25 °C
  • Trabzon : 19 °C

Neşe dolmuyor insan, bugünlerde...

25.04.2010 13:50
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Neşe dolmuyor insan, bugünlerde...

 

Yüce Türk milletinden özür dileyerek, buruk bir 23 Nisan yazısını gecikmeli de olsa sizinle paylaşmak istiyorum.

Türk Milleti"ne, Türk"ün Atasına, Yüce Atatürk"e hakaret edenlerin prim yaptığı bir dönem yaşıyoruz.

İşte böyle bir dönemde neşe dolmuyor insan!

Her yandan kıskaca alınmışız, gidiyoruz bozuk düzen…

TBMM"nin 90. kuruluş yıldönümünü, yani 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlarken sabah yarınımızın büyükleri çocuklarımızın coşkuları ile teselli bulduk. Sonra sık sık eleştirdiğim TRT"nin 23 nisan programlarına takıldım. Ülkü Adatepe"nin sunduğu programı kaç çocuğumuzun izleyebildiğini merak ettim.

Sonra da Cuma namazına doğru yol aldım... Cuma tesüdüf değildi, 90. yıldönümü kutlamaları açılış günü olan Cumaya denk düşmüştü. Yüce Atatürk, açılışı Cuma gününe getirirken namazlı Kur'anlı davetiyesinde şöyle diyordu:

“…Vatanın bağımsızlığı, yüce Hilâfet ve Saltanat makamının kurtarılması gibi en mühim ve hayati vazifeleri yapacak olan bu Büyük Millet Meclisi"nin açılış gününü Cuma"ya tesadüf ettirmekle, anılan günün mübarekliğinden istifade ve bütün değerli mebusların hazır bulunmaları ile Hacıbayram Veli Camii Şerifi"nde Cuma namazı kılınarak Kur"an ve namazın nurlarından da feyz alınacaktır. Namazdan sonra, Sakal-ı Şerif ve Sancak-ı Şerif taşınarak Daire-i Mahsusa"ya (İlk Meclis binasına) gidilecektir. Daire-i Mahsusa"ya dahil olmazdan evvel, bir dua okunarak kurbanlar kesilecektir. İşbu merasimde Camii Şerif"ten başlayarak, Daire-i Mahsusa"ya kadar Kolordu Kumandanlığı"nca askeri kıtalar ile özel tertibat alınacaktır.

Anılan günün kutsiyetinin teyidi için, bugünden itibaren vilâyet merkezinde, Vali Beyefendi Hazretleri"nin tertibiyle, hatim ve Buharî-i Şerif okunmaya başlanacak ve Hatimi Şerif"in son akşamı, teberrüken Cuma günü namazdan sonra Daire-i Mahsusa önünde tamamlanacaktır.”

Evet, bu satırlar, 23 Nisan'dan iki gün önce Yüce Önderimiz Atatürk'ün kaleme aldığı “Kurtuluşa davet mektubu”ndan... Bu tarihi belge, 90 yıldır Genelkurmay Başkanlığı"na bağlı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Başkanlığı arşivinde bulunuyor.
O tarihi günde Meclis"in açılışı her yerde kutlanmış, her tarafta Cuma namazından evvel münasip şekilde Mevlid-i Şerif okunmuştur.

Bu satırların verdiği duygu yükü ile gittiğim camide merkezi sistem dışında konuşan Değerli Hatip, cennet ve cehennemi anlatıyordu... Sohbetin ortalarında camide idim. Sabırla bekledim bugünün öneminden bahsedileceği anı... Müezzin Cuma namazına çağrı için ezana başlamıştı ki, Hocamız bu önemli bayram gününü hatırladı. Kısaca bu vatanı bize armağan edenler için dualar ederken hiç mi hiç Yüce Önderimiz Atatürk"ten söz etmedi.

Şimdi ben bu Hocamıza sormak istiyorum; o sohbeti bir başkası değil de acaba neden siz yapıyorsunuz? Yetki ve sorumluluğunuz var ki o sohbeti yapma, cami cemaatine sesleniyorsunuz. Yani siz toplumun önderlerinden birisiniz. Peki Türk"ün ateşle imtihanının önderini neden isim olarak yadetmiyorsunuz?

Evet, peş peşe zihnimde oluşan sorular devam ederken her halde bugünün öneminden Cami imamız hutbede bahsedecek diye düşündüm. Müftülüğümüzün hazırladığı konuyla hutbesine başlayan değerli imamımız, çocuklarda beden ve ruh sağlığını anlattı!

Hutbe bitti kağıt cebe girdi ve değerli imamımız camiye yardım mesajı öncesi Büyük Önder Atatürk"ü anarak iki cümle bu büyük kutlu günden söz ediverdi.

Karmaşık duygular içindeydim... Evime dönerek açtığım bilgisayarda ilk önce elektronik postamdaki saygıdeğer Kaya Boztepe başkanımızın serzenişlerle dolu 23 Nisan mesajını okudum.

Amerikan-Türk Dernekleri Başkanı Boztepe, isyanlardaydı. Peş peşe şunları sıralıyordu mesajında:

“Ermeni Diasporasının yoğun bir şekilde resmileştirmeye calıştıkları "sözde soykırım" konusu var karşımızda. Karşımızda katıksız bir Türk düşmanlığı. Kimi Türk kelimesi geçen herşeyin karşısında. Kimi sözde soykırımı ders kitaplarına koymaya çalışıyor.

Bizler hiç katıksız bir düşmanlık güderek büyütülmedik oysa.

Önce İspanya'da katliamdan kaçan, sonra da Hitler'den kaçan Musevilere kucak açtık.Türk olmayanlara Türk pasaportu verdik. Paskalya günlerini bekledik dostlarımızın.

Noel zamanı kilisede bize mum yakanlar hiç eksik olmamıştı. En güzel zeytinyağlı dolmaları onlar yapardı. Ermeni de vardı, Süryani de içimizde.

Ayrımcılık aklımızın ucundan geçmezdi hiç, hala da öyle.

Onlarda bizim bayramlarımızı kutlarlardı.

Kurt Mehmet diye takılırsak, o bu şahsın doğruluğunu, dürüstlüğünü söylemek içindi.

Laz oğlu da inadını, çalışkanlığını, sivri zekasını.

Çerkez derken önce yemekleri, sonra da Şeyh Şamil"i düşünürüm nedense?

Bu katıksız düşmanlık nasıl oluyor, nerede pişiyor?

Bir de içimizdeki "İrlandalılar" var. Bu terimi günlük hayata sokan Mustafa Denizli o zamanlar teknik direktör olarak Milli Futbol Takımının başındaydı. İrlanda maçı öncesi karşı tarafa övgüler yağdırırken, futbolcularımızın moralini bozan ancak kendi isimlerini duyuran köşe yazarları için kullanmıştı bu terimi!

Amerika'da yaşayan toplum içinde böyle şeyler yoktu, sonradan gelişti.

Bölünmeler oldu. İdeolojiler guruplaşmaya başladı. Oysa yurt dışında yaşayan bir avuç insanız birbirine muhtaç.

Karşımızda onca düşman varken, yapılması gereken o kadar iş varken!

Büyük Türk Günü Yürüyüşümüzü sabote etmeye çalışanı da var, şahsi menfaat sağlamaya, halkı sömürmeye çalışanda.

Anavatan da farklı değil. Meclis kavgaları naklen ve canlı.

Utanıyor insan. Bilinçli bir şekilde ateşe benzin döken de var, bilmeden kullanılanda.

Daha önce de görmüştük bu filmi. Kardeşin kardeşi kırışını.

Gözünün içi gülen yakışıklı beylerin şapkalarını çıkararak selamlaştıkları günleri özlüyorum.

Eleştiri yaparken bile nezaketlerini koruyan vatandaşları özlüyorum.”

Saygıdeğer Başkan Boztepe, mesajının sonlarında şöyle haykırıyor:

“…En çok da Atatürk'ü özlüyorum. Herşeyimiz varken hiçbirsey yapamıyoruz. O, hiçbirşey yokken herşeyi yapmış. Biz ancak iki adım ileri götürebilmişiz.”

Yaşadıklarımla, gördüklerimle, okuduklarımla neşe dolmuyorum, bugünlerde...

Sonra ismini bile anmak istemediğim içimizdekilerden birinin kin dolu yazısı elektronik postama düştü.

Bir yazı ancak bu kadar Atatürk düşmanlığı ile dolu olabilirdi... Bu yazı, bir Türk gazetesinde yayınlanıyordu. Bu yazı baştan aşağı Atatürk düşmanlığı ile dopdoluydu.

Okudum, okudum, okudum!

Atatürk"ün Cumhuriyetini yıkıp kendi cumhuriyetlerini kuranların varlığına hayıflandım.

O yani Atatürk, “bütün diktatörlerin düştüğü hataya” düşmekle suçlanıyordu. Korkunç bir baskı uygulamakla suçlanıyordu. Kendisine karşı çıkanları astırmaktan, demokratları Meclis"ten atmaktan, solcuları hapse koymaktan söz ediyordu.

Cumhuriyet tarihi boyunca ezilenler şimdi haklarını istiyorlar diyordu, malum kişi… Kürt açılımına övgüler diziliyordu.

Evet; yaşadıklarımla, gördüklerimle, okuduklarımla neşe dolmuyorum, bugünlerde...

 

Türkçülüğün esaslarını yazan Ziya Gökalp"in memleketi Diyarbakır'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında öğrencilerin dans gösterileri sırasında potpuride, 1988 yılında güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen 20 PKK"lı hain için bestelenen “Bagok Dağı” marşı çalınıyordu.

Tüm bu isyanımı bir yana bırakıp da “Bırakın da yapsınlar” demesin kimse bana.

Bu büyük isyanımı “ATA"YA MEKTUP” ile noktalıyorum:

Öyle bir devirdeyiz ki Atam

Gündüzler kalleş, geceler kalleş

Başımızın tacı vatan satan

Köleler kalleş, eceler kalleş.

 

İhanette yarışta hainler

Onları alkışlar gafil eller

Şeytana kiralanmış kalemler

Satırlar kalleş, heceler kalleş.

 

Yiğitler şehit, analar ağlar,

Gelinler, kızlar karalar bağlar

Hain saklıyor artık bu dağlar

Enginler kalleş, yüceler kalleş.

Ahh Atatürk, Türk ülkesini hayinler yaşasın diye mi kurtardın!

Her zamanki duamla yazımı noktalıyorum:

YÜCE ALLAHIM, TÜRK"ÜN SANA SIĞINDIM. SEN TÜRK"Ü KORU VE YAŞAT…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Reis Salim Mersin
27 Nisan 2010 Salı 12:01
Özümüzde sözümüzde değişmedi kardaş
Kanımız Aksada Zafer İslamın dedik can verdik Türk,e Kefen Biçenin Ölümü Korkunç Olur deyip Türkiye Türklerindir dedik Irkçılıkla suçlandık Hainler Türk kelimesinden rahatsız oluyoruz diyorlar el üstünde tutuldular Türkiye Cumhuriyeti devletine katil TC dediler sırtları sıvazlandı hergün asker polis şehit ettiler aman ha aman müdahale etmeyin olaylar çıkar dediler işte gelinen nokta bu neşe dolmuyor insan memlekette MEŞE doluyor farkında olan yok neyse biz dün ne dediysek sözümüzün arkasındayız sözünden dönenler utansın özellikle BOZKURT iken kendilerini AKKURT zannedenleredir bu sözüm
İhsan KALENDER
27 Nisan 2010 Salı 10:32
GERÇEKLER AH ŞU GERÇEKLER..!..
Artlk hiç bir şey eskisi gibi kalmayacaktır. İnsan yaşlanacak, mallar miras yoluyla pay edilecektir. Beş evlettan birisi yada ikisi kötü yola tevessül ede-bilecektir..!.. Bütün bu olumsuzluklara hazır olmadıkça, negatifler bizi daha çok hırpalayacaktır.
İhsan KALENDER
27 Nisan 2010 Salı 10:27
ABDULLAH YÜCE ŞARKISI VARDI YA..!..
Bu ne sevgi ah , bu ne ızdırap, ZAVALLI KALBİM ne kadar HARAP..!.. Şimdi, sahil yoluna çıkıp bir cigara tüttürüp, bu şarkıyı mırıldanmak geldi içimden..!.. Her olumsuzluğu bertaraf etmenin bir yolu vardır elbet..!.. DÜNYANIN DERDİ ile DERTLENİP HARAP olmanın manası yok..!..
İhsan KALENDER
27 Nisan 2010 Salı 10:22
ÜZÜLME HOCAM
Böyle güzel bir BAHAR MEVSİMİ yaşanırken KARAMSAR bir tablo tasviri ile yazmanız BİZLERİ DE ÜZER. Bakınız yeryüzüne..!.. On taneden fazla TÜRK DEVLETİ YAŞIYOR VE YAŞATILIYOR. Esasen insan psikolojisi bir HÜZÜN ve KEDER , bir de SEVİNÇ ve FERAHLAMA üzerine seyreder. Yani GECE ile GÜNDÜZ gibi..!.. Yuvarlanıp gider. Bu ahval her insan için MUKADDERDİR. Bu ahval DEVLETLER ve MİLLETLER için de MUKADDERDİR.
süleyman turan
26 Nisan 2010 Pazartesi 13:44
tek kelime
onların derdi mustafa kemalle değil onlarınki ATATÜRK le inadına türküm elhamdürüllah müslümanım.
İbrahim
25 Nisan 2010 Pazar 21:04
Ah ki; Ah....
"Ahh Atatürk, Türk ülkesini hayinler yaşasın diye mi kurtardın!" Tırnak içindeki Ramazan Gardaş'a ait. Devamını ben getireyim... Ahh Atatürk, bir cuma günü Kur'an tilaveti ve dua ile açılan TBMM, Kuvai Milliyesi'yle istiklal mücadelesi verdi. Gel gör ki; şimdilerde cuma namazında camileri bombalamak, milleti Alevi-Sünni, Kürt-Türk diye birbirine düşürmek için haiyinler var bu ülkede... Ermeni Diasporasına hizmet eden, sureten hak'tan görünen;siret'en ihanet palanları yazmakla ve tatbik etmekle meşgul olan hayinler var bu ülkede... Türkiye'yi ve Milleti dünya konjöktürününde zor durumda bırakmak için milleti kafese almak isteyenler, milletin başını balyozla ezmek isteyenler var bu ülkede... Ahh Atatürk, bir görsen bir görsen, kendini vatanperver olarak tanıtıp da, millete ve Türkiye'ye 30 yıldan beri kan kusturan teröristlerle işbirliği yapan hayinler var bu ülkede... Ah ki; ah.....
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim