Ramazan Durmuş

Ramazan Durmuş

Niyetlenmek bile yanlış!

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün milli maç gerekçesiyle Ermenistan"a gitmesinin tartışılması bile bana zul geliyor!

Bunun için de bir şeyler karalayıp karalayıp attım.

Gerçekten de Ermenistan"a gitmek değil, gitmekten söz etmek bile yanlış! Çünkü öylesine haklı gerekçelerimiz var ki…

Tüm bunları bakınız Milliyetçi Hareket Partisi"nin Lideri Dr. Devlet Bahçeli, ne güzel de sıralıyor.

Gelin, neden gezinin yapılmaması gerektiğinin gerekçelerine hep birlikte bakalım:

  • Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin önündeki en büyük engel, Türkiye düşmanlığı üzerine kurulu Ermeni politikalarıdır. Bu politikalarda hiçbir değişiklik olmamıştır.
  • Ermenistan, sahte soykırım yalanıyla Türk tarihini ve Türk milletini en ağır insanlık suçuyla mahkum etmek için uluslararası planda hayasız bir karalama kampanyası yürütmektedir. Bu devlet politikası hız kazanarak sürmektedir.
  • Ermenistan, Türkiye"nin toprak bütünlüğünü ve sınırlarını tanımamaktadır. Anayasasında ve Bağımsızlık Bildirisinde ifadesini bulan Türkiye"den toprak taleplerinden vazgeçmemiştir.
  • Ermenistan"ın PKK terör örgütü ile ilişkileri ve teröre desteği de bilinmektedir. Kuzey Irak"ta yuvalanan terör örgütü sözde yöneticilerine siyasi sığınma hakkı verecek ülkelerin başında Ermenistan"ın geldiğinin basına da yansıdığı hatırlanacaktır.
  • Azerbaycan topraklarının yaklaşık dörtte biri üzerindeki Ermeni askeri işgali de aynen devam etmektedir.

Bu gerçekler orta yerde duruyor. Başka gerekçelere gerek var mı?

Tüm bunlar ortadayken Türkiye"nin Ermenistan"ın peşinden koşması yakışık alır mı?

İlişkilerin düzeltilmesi için Türkiye"nin  ricacı konumuna sokulmasının siyasi, ahlaki, meşru ve anlaşılabilir bir izahı ve gerekçesi olabilir mi?

Gerçekten de, bu haysiyet kırıcı bir durum.

Dış baskı ve dayatmalara boyun eğilerek, özellikle de içerdeki Erivan lobilerine teslim olunarak Ermenistan"a gidilmesi, tarihi bir gaflet olacaktır. Böyle bir davranış da Türkiye"nin onurunu yaralayacaktır.

Yine son söz Dr. Devlet Bahçeli Bey"in:

“-Ermenistan"ın “Ortak Tarih Komisyonu” kurulmasını şeklen ve lafzen kabul etmesi gibi bir sözde jestin, Cumhurbaşkanı"nın bu ziyareti için göstermelik bir siyasi rüşvet ve kılıf olarak kullanılması veya bu yönde bir pazarlık ve gerekçe arayışına girilmesi, Türkiye"ye itibar kazandırmayacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye Cumhuriyetini temsil etmektedir. “Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak ve yüceltmek için Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda namusu ve şerefi üzerine” yemin etmiştir. Bu şartlar altında Erivan"a gitmesi bulunduğu yüce makamla ve bunun gerektirdiği milli sorumlulukla bağdaşmayacaktır.

Bu aşamada, Cumhurbaşkanı"nın Türkiye"nin onurunu ve haysiyetini zedeleyecek böyle bir davranış içine girmeyeceğine olan ümidimizi korumak istiyoruz.”

* * *

Türk milletinin hislerine, en başta da şahsımın hislerine tercüman olan Dr. Devlet Bahçeli Bey"e teşekkür ediyorum.

Mübarek Ramazan"ın da yüce Türk milletine ve İslam Alemine hayırlı olmasını diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar