Murat  Çelik

Murat Çelik

O çok ayrı bir konu

A+A-

Gecekondu Dönüşüm Projesi nam-ı diğer Kentsel Dönüşüm projesi geçtiğimiz hafta müjdeli haberler ve ardından toplantı ile sona doğru gidiyor.

Şimdi, başlayıp bitirilmezse başladığı gibi sürüncemede kalır, bu belirsizlik yıllardır “Kentsel Dönüşüm”ün uygulanacağı semtlerde tedirginlik yeterince yarattı.

Kentsel Dönüşüm Projesi"ne sıcak bakan kesimde olduğumu ifade etmek isterim.

Kentsel Dönüşüm Projesi"ne sıcak bakan biri olarak, proje başladıktan sonra yeni evlerine yerleşen eski gecekondu sahiplerinin geleceği ile ilgili düşüncelerim, endişelerim var bu sorumlarıma cevap almak içinde önümüzde ki günlerde gerekli mercilere başvuracağım.

Ekonomik krizin teğet geçtiği ülkemizde ve de ilimizde sosyal yardımlaşma vakfından, belediye sosyal yardım fonundan geçinen, eğitimine devam etmek için burslara mahkûm Halkımız halkımızın sayısı da hatırı sayılır derecede.

Şimdilik kendi kendime sorduğum soruları Sizlerle paylaşmak istiyorum:

Evet,  yukarıda yazdığım Halkımın genellikle Kentsel dönüşümün uygulanacağı bölgede yaşadığını düşünürsek, ev sahibi olduğu kesinleşecek olan “GECEKONDU” halkı, temel ihtiyaçlarının karşılanması için, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf"ından aldığı yardımı almaya devam edecek mi?

Büyük olasılıkla TOKİ tarafından yapılacak ve Kentsel Dönüşüm Çerçevesinde inşa edilecek konutların ısıtma sistemi, kömürlü merkezi sistem veya doğalgaz ile gerçekleşecek, yıllık aldıkları kömür yakacak (500 Kg.)  yardımı bu durumda nasıl devam edecek?

Gecekondu da yaşayanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfından evlerinin bakım ve onarımı için ayni ve nakdi olarak yardım alabiliyorlar, TOKİ"nin yapacağı konutlara taşınan Halkım aradan geçen süre içerisinde evlerinde tadilat yapmak isterlerse bu haktan nasıl faydalanacaklar?

Yukarıda yazdığım soruları, geçtiğimiz hafta Cuma günü Kanal Malatya Televizyonu"nda konuk olarak katıldığım “Gündem Özel” Programına davet edilen AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık"a sormuştum. “Canlı Yayın”da aldığım cevap; “O çok ayrı bir konu” demekle yetinmişti, bunu da dip not olarak yazmak istedim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

17 Yorum