• BIST 1.120
 • Altın 457,145
 • Dolar 7,6255
 • Euro 8,8762
 • Malatya : 31 °C
 • Ankara : 29 °C
 • İzmir : 29 °C
 • İstanbul : 26 °C
 • Elazığ : 28 °C
 • Adıyaman : 31 °C
 • Trabzon : 24 °C

O çok ayrı bir konu

24.02.2010 01:37
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Gecekondu Dönüşüm Projesi nam-ı diğer Kentsel Dönüşüm projesi geçtiğimiz hafta müjdeli haberler ve ardından toplantı ile sona doğru gidiyor.

Şimdi, başlayıp bitirilmezse başladığı gibi sürüncemede kalır, bu belirsizlik yıllardır “Kentsel Dönüşüm”ün uygulanacağı semtlerde tedirginlik yeterince yarattı.

Kentsel Dönüşüm Projesi"ne sıcak bakan kesimde olduğumu ifade etmek isterim.

Kentsel Dönüşüm Projesi"ne sıcak bakan biri olarak, proje başladıktan sonra yeni evlerine yerleşen eski gecekondu sahiplerinin geleceği ile ilgili düşüncelerim, endişelerim var bu sorumlarıma cevap almak içinde önümüzde ki günlerde gerekli mercilere başvuracağım.

Ekonomik krizin teğet geçtiği ülkemizde ve de ilimizde sosyal yardımlaşma vakfından, belediye sosyal yardım fonundan geçinen, eğitimine devam etmek için burslara mahkûm Halkımız halkımızın sayısı da hatırı sayılır derecede.

Şimdilik kendi kendime sorduğum soruları Sizlerle paylaşmak istiyorum:

Evet,  yukarıda yazdığım Halkımın genellikle Kentsel dönüşümün uygulanacağı bölgede yaşadığını düşünürsek, ev sahibi olduğu kesinleşecek olan “GECEKONDU” halkı, temel ihtiyaçlarının karşılanması için, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf"ından aldığı yardımı almaya devam edecek mi?

Büyük olasılıkla TOKİ tarafından yapılacak ve Kentsel Dönüşüm Çerçevesinde inşa edilecek konutların ısıtma sistemi, kömürlü merkezi sistem veya doğalgaz ile gerçekleşecek, yıllık aldıkları kömür yakacak (500 Kg.)  yardımı bu durumda nasıl devam edecek?

Gecekondu da yaşayanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfından evlerinin bakım ve onarımı için ayni ve nakdi olarak yardım alabiliyorlar, TOKİ"nin yapacağı konutlara taşınan Halkım aradan geçen süre içerisinde evlerinde tadilat yapmak isterlerse bu haktan nasıl faydalanacaklar?

Yukarıda yazdığım soruları, geçtiğimiz hafta Cuma günü Kanal Malatya Televizyonu"nda konuk olarak katıldığım “Gündem Özel” Programına davet edilen AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık"a sormuştum. “Canlı Yayın”da aldığım cevap; “O çok ayrı bir konu” demekle yetinmişti, bunu da dip not olarak yazmak istedim.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Elazığlı
11 Mart 2010 Perşembe 15:38
Teşekkürler
ilginize ve duyarlılığınıza çok teşşük ediyorum murat bey.. saygılar..
Ayşenur Kaya
08 Mart 2010 Pazartesi 20:31
Radyo Neden Yayında değil?
Sayın RADYOMG yayıncıları neden müzik yayını yok? Yoksa Kapattınız mı?
CEVAP: Değerli Okuyucumuz 100 km ötemizde Kardeşlerimiz hayat mücadelesi verirken onlarca Kardeşimizi defnederken Bizim Radyo yayını yapmamız yakışı kalmaz. Lütfen anlayış. Saygılarımızla
Salim Reis Mersin
06 Mart 2010 Cumartesi 12:58
Siz altın olun bize vatanımız yeter
Ali Haydar bey hemşerim hiç kafanı yorma Allah nasip ederde Malatya Güncel ailesi okulların tatil döneminde bir etginlik düzenliyeceği duyumu aldım işte bu toplantıya biz gurbettekilerde katılıp sizlerle tanışmak hasbihal etmek arzusundayız işte o zaman bizzat tanıma fırsatın olur ve yorumlarımın bana ait olduğuna inanırsın burda şunu anlıyorum yorum yazanlar sanki gerçek değilde sahteymiş gibi bir havası verilmiş buna asla katılmıyorum vallahi hiç kusuruma bakma ben ne altın ne gümüş nede bakırım devletime 24 sene hizmet etmiş bir TÜRK evladıyım İhsan Ağabeyimizede Osman Durmuşdan dolayı iniş trendinde olduğunu belirtmişsin size göre öyle olabilir amma İhsan Ağabeyimiz bize göre yorum yazanların içinde kimse alınmasın özü ve sözü ile lider durumundadır ben İhsan Ağabeyi tanımam etmem şimdi dersinki Salim Reis Mersinle bunların bir bağlantısı var diye düşünürsün ama yanılıyorsun inanki tanımıyorum bu sitede yorumlarından dolayı tanıma fırsatım oldu kendiside gurbet elinde inşallah etginliğe gelirse tanışma fırsatımız olur.Ali Haydar kardeş bir şeye daha dikkat çekmek istiyorum Osman Durmuş başörtüsü ile alay etmedi hele hele biz ülkücüler yıllarca Türbana hürriyet diyenler olarak asla ve asla bu yakıştırmayı kabul etmiyorum onun söylediği densizin birinin Erdoğanı Peygamberimizle kıyaslamasını gündeme getirdi fakat siz anlamak istemiyorsunuz olayın özüde bu sözüde bu başka taraflara çekmeyin neyse hemşerim kendine iyi bak Allaha emanet ol derim saygılar tanışmak ümüdiyle .
Cihan AYDOĞAN
01 Mart 2010 Pazartesi 16:11
Kerneğin depeleri, rantiye evleri
İstanbul'un rantiye cenneti Fatih Sulukule'deki 300 Roman ailenin evleri (ki merhum Özal'ın anıtmezarının çaprazına düşer) "kentsel dönüşüm" adı altında ellerinden alındı. Burası güzel. Sonra arsa ile ilgili bizim Sümer arazisine benzer katakulli süreçleri yaşandı. Neyse, bizimkiler (Romanlar) Fatih'ten çok uzak Taşoluk denen bir beldede TOKİ evlerine 15 yıl borçlandırılarak yerleştirildi. Bu da güzel. Gün geçtikçe birikmiş taksitler, doğalgaz abone ücreti, elektrik, su ve kapıcı ücretlerini ödeyemedikleri için icra kıskacına giren gariban Romanlar, haklarını 3 bin ile 35 bin lira arasında fiyatlarla devredip Taşoluk’u terketti.. TOKİ evlerinde sadece 20-25 roman aile kaldı. "Bizi buraya fakir diye getirdiler, zengin muamelesi yapıyorlar!" diye de veryansın ettiler. Ne duyan oldu, ne acıyan ne de bir daha suratlarına bakan. Projenin siyasi kanadı: "Efendim biz ev yaptık, taksit de yaptık, ama onlar durmadı kaçtı. Kamuoyu sanki Filistinlilerin ellerinden toprak alan İsrailli muamelesi yapıyor bize. Lütfen, bakınız şimdi Sulukulede rezidans yapıyoruz, kötü mü oldu? Rezidans Rezidans, Rezildans değil, 1 artı birler 250.000 TLden başlıyor, tüccar devlet mantığı dikkatinizi çekiyor ve altını çiziyorum, en üst kat kompe mescit olacak, ayrıca yüzme havuzu deniz suyu olacak, kötü mü yaptık yani". Gelgelelim Romanlara. Onlar daha öce nasıl sızdılarsa Sulukuleye yine civar bölgede sızacak yerler bulup tüm esmerlilikleriyle müziklerini yapmaya devam ediyorlar. Daha geçen gün klarnet ve dombelekle "Kerneğin depeleri, gecegondu evleri"ni çalıyorlardı. Hayat durur mu yav. Devam edecek tabi.
İhsan KALENDER
27 Şubat 2010 Cumartesi 03:05
BEN OY KULLANMIYORUM
Benim bir partim yok. Oy kullanmıyorum. PARTİ İŞARET ETMİYORUM. Yaşanmış deneyimler var. OLASI bir seçimin, iddiamın açık-seçik isbatı olacağına eminim. Birinden kaçan öbürünüe sığınır. Niyesi vardır elbet. EHVEN- ŞER.
İhsan KALENDER
27 Şubat 2010 Cumartesi 02:57
DENEME - YANILMA DEĞİL REALİTE
Değerli kardeşimiz ALİ HAYDAR BEY, uzun yıllardan beri ALTERNATİF SİYASETİ takip ederek tecrübe edindim. Fiilen SİYASET yapmadım. PARTİCİLİĞİ benimsemedim. Çünkü,GARDAŞI-GARDAŞA düşüren SİYASETİ ve PARTİCİLİĞİ kişisel olarak faydalı bulmadım. Ancak, MERKEZ SAĞ diye nitelendirilen partilerin temelde ORTAK PAYDALARI ve MÜŞTEREK DEĞERLERİ, TEMEL FELSEFELERİ genel olarak biri-birine yakın ve benzerdir. Aralarında pek büyük NÜANS farklılığı yoktur. Bu bakımdan ORTAK BİLEŞKELERİ vardır. Bütün bunlar, MERKEZ SOL PARTİLER içinde geçerli özelliklerdir. hatta RADİKAL PARTİLER için bile geçerli niteliklerdir. Şimdi, merkez sağ partiye oy veren vatandaşımız, o partinin yıpranması aşınması durumunda, o partiye en yakın partiye temayül ederler. Yapılan ciddi araştırmalar ve reel anketler bunun böyle olduğunu ortaya koymuştur. AKP den İLLALAH diyen vatandaş, ona en yakın olan MHP'ye EYVALLAH diyecektir. Daha evvelki siyasi temayüller böyle cereyan etmiştir.
MAMOLO
26 Şubat 2010 Cuma 19:14
AK PARTİ ?
Helal olsun AKP'ye. Nasıl da dimdik milletin hukukunu muhafaza ediyor. Başkanı Battalgazi gibi adam gibi bir adam. Nedense Malatyada çok seviliyor. beyler kıskanmaya gerek yok. Boy derseniz Deniz Bölükbaşında da boy var. Ancak karizmea ile boy bos örtüşünce bütün dünya sizi alkışlıyor. Oysa Onur Öymen olsun Deniz Bölükbaşı olsun bunlar diplomat kökenli insanlar. Dil bilmelerine rağmen onları kimse bu güne kadar alkışlamadı.
Ali Haydar
26 Şubat 2010 Cuma 18:55
İnandırıcılık nasıl olur?
İhsancığım. Senin de hangi görüşte olduğunu anlamak benim için iyi oldu. Yorumlarınızı zevkle okuyordum. Ancak bizi belli bir partiye yönlendirmekle artık okunmaz oldunuz. Gözlerimin ferini Osman Durmuş'u içinde barındıran partiye oy isteyen yorumu okumakla tüketmem. Haberin olsun. O işi lütfen Ömer Ekici Beyefendiye bırakıver. Bizim halk nazarında tanınmışlığımız yok ki insanları yönlendirelim. Mesela Salim Reis Mersin. Bu Yorumcuyu bizzat tanımam lazım ki yazısına inanayım. Nedir altın mıdır, gümüş müdür, bakır mıdır? Siz yazarlara tamamlayıcı olarak güzel bir yer edinmiştiniz ancak milletin başörtüsü ile alay eden Osman Durmuş'un partisine oy verin demekle iniş trendine geçtiniz.
ali demir
26 Şubat 2010 Cuma 15:34
haklı olmamnız imkansız
malatya bediyesi tarafından nezaman bir çalışma yapılırsa bunu birileri herzaman yorumluyor işte konuyu çok iyi ele almışsın murat abi ellerinizi sağlık
İhsan KALENDER
26 Şubat 2010 Cuma 00:04
Bakınız ne diyeceğim..!..
Vaktiyle MALATYA'dan milletvekili seçilen rahmetli TURAN AKYOL, iyi bir insan idi. MSP'den vekil seçilip meclise kapak atmıştı. MİŞ-MİŞ pasajında terzilik yapan ÇİLEKEŞ bir DAVA ADAMI olan FEVZİ USTANIN (RAHMETLE VE HÜRMETLE ANIYORUM) dükkanında oturuken , Turan Akyol da DÜKKANA TEŞRİF ETMİŞTİ. FEVZİ USTA, davasının adamı olarak, Turan AKYOL'A aynen şunları demişti; '' GÖRÜLDÜ-Kİ, MİLLETVEKİLİ olmak için DAVA ADAMI olmak gerekmiyormuş..!..'' Bunun üzerine TURAN AKYOL oradan yani dükkandan adeta kaçarcasına çıkıp gitti..!.. Elan, AKP'NİN DAVA ADAMLARIYLA falan işi yok gibi görülüyor. VİTRİN SÜSÜNE öncelik veriyor. RECEP GARDAŞIMIZ ve PARTİ YÖNETİMİ öyle bir SİLLE yer ki..!.. GÖZLERİNDE ve BEYİNLERİNDE ŞİMŞEKLER ÇAKAR..!.. SİYASİ TAHMİN ve ÖNGÖRÜLERİMDE bir kez olsun yanılmadım. ALLAH yanıltmasın. AKP'NİN tek ALTERNATİFİNİN MHP olduğunun altını çizebilirim. İsterseniz on altı ay sonra bana hatırlatın.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı Bahis Siteleri | Royexmarkets | Betwinner | Haber Yazılımı: CM Bilişim