• BIST 103.200
 • Altın 196,867
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • Malatya : 20 °C
 • Ankara : 17 °C
 • İzmir : 24 °C
 • İstanbul : 19 °C
 • Elazığ : 20 °C
 • Adıyaman : 20 °C
 • Trabzon : 24 °C

Öğretmenlik mesleği ve mesleğin statüsü araştırıldı

24.11.2016 17:26
Öğretmenlik mesleği ve mesleğin statüsü araştırıldı
Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyici ve özerkliğini artırıcı çalışmaların yapılmasının...

Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyici ve özerkliğini artırıcı çalışmaların yapılmasının elzem olduğunu belirterek, "Öğretmenliğin statüsünü yükseltmek ve başarılı öğrencilerin mesleğe çekilebilmesi için yeni politika ve stratejilerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır." dedi.

Mesut Öner, Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan, "Öğretmenlik Mesleği ve Mesleğin Statüsü" araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Eğitimin, bir toplumun sağlıklı, geleceğe güvenle bakabilmesi, teknolojide, bilimde, tıpta, adalette kısacası her alanda ileri bir seviyeye ulaşabilmesi için olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Öner, "Fertleri nitelikli bir eğitimden mahrum kalmış bir toplumun ayakta kalabilmesi, diğer ülkelerle yarışması, mücadele etmesi mümkün değildir. Böyle bir toplum yok olmaya mahkumdur. Tarihe veya gelişmiş ülkelere bakıldığında, iyi bir eğitim sistemine sahip olanların hep önde olduğu ve başarılarıyla tarihe geçtikleri görülecektir. Eğitimin merkezinde ise öğretmen vardır. Öğretmenler, evrensel ve herkes için kaliteli eğitim açısından vazgeçilmezdir. Eğitimin yapı taşı olan öğretmenler, uzun bir süreçte edindikleri bilgi, birikim ve becerileri canlı tutmanın yanı sıra sonraki nesillere aktarmada da önemli bir rol üstlenirler. Öğretmenlik, toplumun temel ihtiyaçlarının yanında, maneviyatını inşa ve ihya etmeleri sebebiyle medeniyetimizde önemli bir yere sahip olmuştur." şeklinde konuştu.

İlme, irfana, alime ve arife hürmeti esas alan bir medeniyetin bakiyesi olan Türkiye'de ise öğretmenlere, yürüttükleri mesleğin maddi karşılığının hakkıyla ödenmemesinin yanında manevi karşılığı olan saygının bile çok görüldüğüne, statüsünün tartışıldığına tanıklık ettiklerini ifade eden Öner, şöyle devam etti:

"Kurulduğumuz tarihten bu yana, 24 yıldır, özlük ve özgürlük mücadelesi veriyoruz. Sorunların çözümüne ilişkin çabalarımızın karşılığı olarak birçok kazanım elde ettik, onlarca sorunun çözümünü sağladık, yetkilileri adım atmaya zorladık. Ülkemizin en önemli meselelerinden biri olan eğitimin ve eğitim çalışanlarının sorunlarını gündeme taşıdık, önerilerimizle çözümün yolunu gösterdik."

Öğretmenlik Mesleği ve Mesleğin Statüsü araştırmasında öğretmenlerin mesleki durumları ve statüleriyle ilgili çeşitli sorun ve kaygıları derleyerek, çözüm önerilerini ortaya koyduklarını kaydeden Öner, Türkiye geneli kamuda temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin kendi mesleklerini ve statülerini nasıl algıladığını ortaya koymak amacıyla yaptıkları araştırmada, 26 ilde 3 bin 34 öğretmenle yüz yüze görüşme yapıldığını söyledi.

Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner'in kamuoyuyla paylaştığı araştırmanın detayları şöyle: Araştırmaya katılan öğretmenlerin yaklaşık dörtte üçünün (yüzde 77) yaptığı iş karşılığı duyduğu başarı hissinden ve yüzde 61,9'unun da öğretmenliğin toplumda saygın bir kişi olma imkanını kendisine vermesi bakımından memnun olduğunu ifade etti.

Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 31,3'ü, üniversite puanının öğretmenlik programlarına yettiği için öğretmenliği seçmek zorunda kaldığını belirtirken, yüzde 61,1'i öğretmenliği puan yetmenin ötesinde daha bilinçli olarak tercih ettiğini ifade etti. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 37,7'si, bugün yeni bir meslek seçebilme imkânının olması durumunda tekrar öğretmenliği seçeceğini belirtirken, yüzde 29,1'i ise bu konuda kararsız olduğunu söyledi. Öğretmenlerin yüzde 78,1'i "Öğretmenlerin yaptığı işin değeri anlaşılmıyor" ifadesine katıldığını beyan etti. Öğretmenlerin yüzde 77,5'i, öğretmenliğin gurur duyulacak bir meslek olduğunu belirtirken, araştırmada yer alan öğretmenlerin yüzde 61,4'ü, öğretmenliği en saygın mesleklerden biri olarak tanımladı.

Öğretmenlerin yüzde 42,3'ü, çocuğunun öğretmen olmasını desteklemeyeceğini belirtirken, öğretmenlerin yüzde 56,4'ü, toplumda öğretmenlerin sorunlarına karşı yüksek bir duyarlılığın olmadığına ve yüzde 65,7'si, öğretmenlerin toplumsal statülerinin gün geçtikçe düştüğü kanaatinde.

Öğretmenlerin yüzde 38,9'u, öğretmenlik mesleğinin itibarının ve imajının düzelmeyecek kadar yıprandığını ifade ederken, araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 54'ü, devletin öğretmenlere yeterince değer vermediğini düşündüğünü dile getirdi.

Öğretmenler ücretlerinden memnun değil

Öğretmenlerin yüzde 26,5'i, aynı veya daha fazla ücret alacağı kamu sektöründe başka bir iş bulduğu takdirde öğretmenlikten vazgeçeceğini ifade ederken, yüzde 51,8'i, maaşlarından sosyal ve kültürel ihtiyaçları için para ayıramadıklarını söyledi. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 56,9'u, yaptığı iş karşılığında adil bir ücret almadığını belirtti. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 61,1'i, mesleğini yaparken oldukça yıprandığını; yüzde 34'ü, öğrencilerle ilgilenmenin çok fazla strese neden olduğunu dile getirirken, yüzde 21'i, mesleği nasıl icra edeceğine dair birçok konuda kendi kendine karar verme özgürlüğüne sahip olmadığını belirtti. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 54'ü, öğretmenlerin merkezden verilen kararların pasif uygulayıcısı olduğunu belirtti. Öğretmenlerin yüzde 53,1'i, eğitim politikalarının şekillenmesinde etkilerinin olmadığını düşündüğünü söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Plaj Giyimi21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:02
 • Baby2go21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:00
 • Enerji Tasarrufu için Ne Yapılmalı?16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:27
 • İngilizce Konuşmayı Öğrenebilirsiniz16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:23
 • Evde Bakım Yöntemi Yeni Yöntem DentSticks09 Mayıs 2018 Çarşamba 15:46
 • Kıbrıs Sperm Donasyonu28 Nisan 2018 Cumartesi 14:32
 • Özgür zaman kontrol sistemleri18 Nisan 2018 Çarşamba 15:07
 • Erkek Mont17 Nisan 2018 Salı 17:01
 • Yüz Temizleme Jeli17 Nisan 2018 Salı 16:59
 • Soğuk Hava Deposu17 Nisan 2018 Salı 16:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim