Turan Güzel

Turan Güzel

ÖĞRETTİLER VE ÖĞRENDİM

A+A-

Artık, orta yaş grubunu geçmeye ve yaşlılar zümresine eklemlenmeye ramak kalmış bir kişi olarak hatırı sayılır sayıda siyasetçi, parti ve lider görmüş bir kişiyim. Bunca görmüşlük, tanımışlık, tanışmışlık ve şahitlik birçok şeyi öğrenmeme sebep oldu.

İster seve seve ister zoraki öğrettiler bana ve ben öğrendim ki hiçbir iktidarın vatan haini, terorist, şucu ve bucu tanımı bir evvelki ve bir sonrakine uymadı, uymuyor ve uymayacaktı.

Birisinin vatan haini ve terorist dediğine bir diğerinin kahraman muamelesi yapışlarına şahitliğim azımsanır miktarda değildi. Ve hatta öyle ki aynı iktidarın belli bir zaman içerisinde terorist yaftalaması ve karalamasında bulunduğu bir kişi için ‘’pardon’’ deyişlerine dahi tanık olmuşluğum vakidir.

Kendim kadar iyi tanıdığım, ahlak, ilke ve edep sahibi olduğunu bildiğim (!) kişilerin, siyasete atılmaları sonrası bambaşka bir kimlik, kişilik, şahsiyet ve profile evrildiklerine, bu benim tanıdığım kişi olamaz diye yakarışlarıma en az benim kadar sizlerinde tanıklık ettiğinize kaniyim.

Öğrendim ki, bir iki müstesna bir çok iktidarın, liderin, siyasi bir hareketin sadece parti tüzüklerinden müteşekkil olmadıklarını, olmayacaklarını ve beyanatlarının dışına, yani asıllarına rücu edeceklerini tatsız ve acı verir bir tonda şahit olup öğrendim.

Her muhalefetin iktidara yönelttiği bütün eleştirileri ‘’Dün dündür bugün bugündür’’ felsefesinden hareketle helvadan put muamelesi yapıp afiyetle yediklerini ve yiyeceklerini öğrendim.

Her iktidarın ve her dönemin gazetecisinin, aydınının, televizyoncusunun, iş adamının, akademisyenin, yargı mensubunun bulunduğunu ve bunlarında birçoğunun komik bir bedele tekabül ettiğini öğrendim.

Ahlaki ilkelerin, edebin, hukuk ve adaletin bir hiçe tekabül ettiğini yine bu hiçe tekabül edenler eliyle öğrendim. Öğrendim ki her sürecin bir medya maymunu var ve bu süreç bitinceye kadar üç maymunun bilmem kaç maymunu oynayacaklarını sürecin sonuna kadar katlanmamız gereken bir zulüm süreci olduğunu öğrendim.

Tarihçisinin başka, gazetecisinin başka, hukukçusunun bir başka şaklaban kesildiğini ve bu kısır, kurak ve çorak döngünün, adeta siyasetin ve siyasetçinin anayasa kitabı mesabesinde olduğunu, aksi durumun irtidat eylemine denk düştüğünü öğrendim .

Bahsini yaptığım çamur, çirkef, kara ve kuru siyaset anlayışının, adeta siyasetin imani bir şubesi ve amentüsü olduğunu ve bu ilkeden sapmanın imani sapmaya denk düşeceğinden hareketle, hassasiyetle riayet edildiğini, edileceğini ve edilmesi gerektiğini öğrendim.

Gücün verdiği sarhoşluğun, akıl ve ona ait tüm melekeleri bertaraf ettiğini, sağlıklı, verimli, ahlak, hukuk ve adalet ölçüsünün dışına taştığını, toplumun bütün kesimlerini ihlal eden, ihmal eden ve haliyle zulm eden bir sürece dönüştüğünü öğrendim.

Ve bir kez daha öğrendim ki Allah’ın sorun, sorgulayın, yargılayın, istişare edin ve sözün en güzeline tabi olun hükmünün hayat menbaı olduğunu ve doğru, kalıcı, kurtarıcı yegane düstur olduğunu bir kez daha ve iliklerime kadar hissettim.

Öğrendiğim bütün bu ahlaksızlıklar, edepsizlikler, haksızlıklar, hukuksuzluklar sonucunda islam ve insan olmanın nedenli önemli, anlamlı ve pahalı bir haslet olduğunu ve dolayısıyla her bünyeye denk düşmeyecek ve yakışık almayacağını öğrendim.

İslam ve insan olmayı, islam ve insan kalmayı öğreten ve yaşatan Allah’a hamd olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT