• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Malatya : 4 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 10 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Elazığ : 6 °C
  • Adıyaman : 13 °C
  • Trabzon : 15 °C

Oğuz Kağan'ın Türklük Duası

26.03.2008 08:09
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Bir okurum diyor ki; Tanrı Türk"ü korusun da başkalarını korumasın mı?

Sonra da lakırdı arasında kendisini tarif ediyor!

Bu okuruma şunu söylemek istiyorum; Tanrı, Türk"ü korusun ki, ceddimin dünyaya getirdiği adaleti Türk, bir kere daha sağlasın…

Tabi ki bunlar da boş sözlerle olmuyor, en başta çalışmak gerekiyor! Evet, insanın mensubu bulunduğu ırktan bu kadar kaçmaması gerekir!

Neyse, ben bu yazımda da “Oğuz Kağan"ın Türklük Duası”nı sizlere aktarayım da, hafızalarımızdan silinmekte olan bu güzel duayı kendimize ön bir anayasa yapalım.

Hem de tam ihtiyacımız olduğu olayları peşpeşe yaşadığımız şu dönemde…

Bakanız Büyük Kağan, Oğuz Kağan neler diyor:

TANRI.

GÜZEL TANRI.

GÖK TANRI.

Türk'ü Türk yurtlarını koru!.. Düşman şerrinden sakla! Türk'ü yiğitlikte daim et! Türk'ü erlik davasıyla yaşat! Türk'ü gerçekçi yap! Türk'ün gönlüne herşeyden önce, hatta kursağına ekmek koymadan evvel Türk'lük sevgisini koy! Türk'ü ideal ile yaşat ve ideali hakikat yapmaya çalışsınlar! Törelerini canları gibi saklat! Türk'e zevk ve rahat verme!

Bilakis zahmete alıştır! Zahmetle yürekleri, bedenleri demir olsun! Bu sayede onlara yüksek çalışma kudreti verirsin! Türk'ü faal, cevval edersin. Türk'e değişmez bir seciye ver! Zamanla seciyesi değişmesin, sade tekemmülle tadilat görsün!

ULU TANRI!.

Milli kuvvet, namus, ahlak, azim, sebat, ideal, Türkçülük ruhu, yurtseverlik, ilim, sanat teşkilatı, intizam, beden kuvveti ve zenginlik ile hasıl olduğundan; Türk'e bunları ver! Türk'ten hırsız, namussuz türerse hemen kahret! Türk'e benlik, hem de yüksek bir benlik ver! Türk nefsine itimat sahibi olsun! Türk'ü muhakemeli, ciddi adam olarak yarat!

Hissiyatına kapılıp, öfke ile ayaklanmasın! Birden barut gibi parlamasın! Daima soğuk kanlı olsun! Türk'ü her milletten cesur yarat! Öç almayı Türk asla unutmasın!

ULU TANRI!.

Namussuz bir tek Türk yaratacağına, dünyayı yık daha iyi! Ne kadar korkak Türk varsa hepsini helak et! Türk herşeyi mukayese etsin! Yalnız akıl ve mantık denen şeylere bırakma onu! Sabırlı, derde dayanıklı olsun! İradesi çelik gibi olsun! Dönek Türk yaratma!

Türk'leri maymun iştahlı yapma! Türk daima ihtiyatla adım atsın! Kimsenin tatlı diline inanmasın! Kimseye emniyet olmasın! Çalışma zekâdan üstün bir kıymet olduğundan, Tanrı, sen Türk'ü çalışkan et! Türk'ün ömrü çalışma ile geçsin! Ona daima çalışma aşkı ver! Hele elbirliği ile çalışmayı adet etsin! Tembel Türk'ü hemen öldür!

Türk'e her milletinkinden üstün zeka ver! Zeka ve çalışma; ikisi bir arada olunca Türk'ün önünde durulmaz! Milli büyüklüğün tek şartı yüksek idealdir, buna alışmak için de yüksek ahlak, fedakarlık ve sebat lazım olduğundan Türk'leri ahlaklı, sebatlı ve fedai kıl! Tanrı, Türk'leri sen kendi elinle birleştir ve her şeyden evvel ruhları birleşsin! Onları tek bir kafa gibi birleştirici kültür sahibi et!

Türk'ü töresine sadık kıl, Tanrı! Türk budunu: Biliniz ki atalar töresi asırların tecrübesi ile husule gelmiş büyük bir hikmettir. Tanrı beni töreye dokunmaktan ve dokundurmaktan sakladı ve saklasın!

ULU TANRI!.

Türk milletini lafçı değil, elinden iş gelir insanlar et! Bir şey söylemek, vazife yapmak değildir. Onu fiilen yapmak ve yaptırmanın vazife olduğunu beyinlere sok!

GÜZEL TANRI!.

Sana hepsinden çok yalvardığım şudur: Türk'ü dalkavukluktan kurtar! Dalkavukluk ve emsali vasıtalara zengin olmaktan koru! Türk'e kötü para hırsı verme! Dalkavukları yok et!

AMAN TANRI!.

Türk aile, töre ve disiplinini her şeyden evvel koru! Türk toprağında hürler yaşasın. Adaletten başka bir şey hüküm sürmesin! Sen Türk'e tabii şeylere tabiata karşı sevgi ver! Türk yurdunda yoksulluk o kadar azalsın ki fakirlik suç sayılsın!

DÜNYAYI YARATAN YÜCE TANRI!.

Türk'e insaniyetten evvel Türk milletini düşündür. İnsanların insaniyet dedikleri şey, göz boyamak için icat edilmiş bir boyadır. İnsaniyet maskesi taşıyan öyle milletler vardır ki maskelerinin altında canavarlar yaşar. İnsaniyeti gören olmadı. Tanrı, Türk'e sağlam, sürekli irade ver! Güçlüklerde, sabrını, tahammülünü aynı zamanda gayretini arttır!

Ona esas seciye olarak vazife muhabbeti ve mesuliyet duygusu ver! Mesuliyeti Türk yurdundan eksik etme! En büyük kuvvetin Türklük aşkı olduğunu Türk'e öğret!

TANRI!.

Türkçe konuşulan, Türk'e yurtluk etmiş olan yerleri kıyamete kadar Türk'ün hükmü altında bırak!

Yüce Tanrı Türk'ü korusun!

* * *

Söze gerek var mı?

TANRI TÜRK"Ü KORUSUN!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
seyfi atakan
28 Mart 2008 Cuma 22:23
?
Borç 400 milyar dolar olmuş.. Çözüm lazım bize bence.. Tarihimizle gurur duyalım ama geleceğimizlede gurur duymak için çözüm bulalım.. Yoksa ilerde anlatacak tarihimiz olmayacak..
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim