• BIST 1.123
 • Altın 476,273
 • Dolar 7,8288
 • Euro 9,1832
 • Malatya : 24 °C
 • Ankara : 17 °C
 • İzmir : 21 °C
 • İstanbul : 17 °C
 • Elazığ : 15 °C
 • Adıyaman : 22 °C
 • Trabzon : 24 °C

Onlar da Yargılanmalı

16.09.2010 01:31
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Referandum öncesi ve sonrası “12 Eylül darbecilerinin yargılanması konusu” gündemle ilgili bazı aklıma gelenleri Sizlerle paylaşmak istiyorum.

12 eylül den önce her gün onlarca insan birbirlerini katlediyordu. Üniversitelerde, Liselerde her gün çatışma, bir gün solcu bir grup diğer gün sağcı bir grup birbirini tartaklıyor, öldürüyordu. Kahvehaneler, öğrenci yurtları taranıyor. Gruplaşma sadece sokakta üniversitelerde ve liselerde değil devletin bütün kurumlarında vardı.


İnsanlar sokakta yürümeye korkuyordu.

Türkiye"yi 12 Eylül"e taşıyacak sürecin taşları döşeyenlerde yargılanmalı, derim.


Türkiye 12 Eylül"e kolay gelmedi, taşları döşeyenlerden de hesap sorulmalı, hatta 12 Eylül"den sonra geçen süre içerisinde görev alan resmi-gayri resmi yetkililerden de hesap sorulmalı.

Hatırlıyorum, 1970"li yılların ortasında başlayıp, 12 Eylül"e giderken kimlerin nasıl zengin olduğu da sorgulanmalı, spekülatörler, karaborsacılar…


Şeker, margarin, ilaç hatta kan bulmak için aracılık edenlerden de hesap sorulmalı.


Hesap sorulacaksa, milyonlarca insan fişleyen ve fişletenlerden, 650 bin kişi gözaltına alan ve alınmasına yardımcı olanlardan ve de ağır işkence yapanlardan hesap sorulmalı.

Kenan Evren hesap versin demek yetmez.

12 Eylül"ün taşlarını döşeyen iş birlikçilerden de hesap sorulmalı, Devlet arşivinde pekala vardır, bu zati muhteremlerin isimleri. Deklare edilmeli kimdi bunlar, kamuoyu bilmeli O malum kişileri, belki onlar İlahi adalete hesap veriyorlardır şimdilerde ama olsun O soydan gelenler kendilerini bilmeli, geçmişi ile yüzleşmeli, baba mirasını görmeli…

Çocukların yaşını büyütüp asanlar hesap vermeli…

Yolsuzluk, rantiyecilik, vurgun ve soygun düzeninin, hırsızlık ve de usulsüzlüğün başlangıcı 12 Eylül değil midir?

12 Eylül ihtilalını ayakta alkışlayan, darbecilere methiyeler düzen, halkları birbirine düşürmek için provoke yazılar yazan, sermayenin karşısında diz çöken sözde gazeteciler de yargılanmalı.

12 Eylül ihtilalını savunan Sivil toplum örgüt liderleri, binlerce işçinin işten atılmasına sessiz kalan sendika baronları da yargılanmalı.

Mamak, Malatya, Metris, Diyarbakır cezaevleri başta olmak üzere akla, hayale gelmeyecek işkenceleri yapanlar da yargılanmalı.

Evet, yargılanması gereken yalnızca Kenan Evren değil, 12 Eylül" gelene kadar taşları döşeyen ve 12 Eylül"den sonra döşenen taşlar üzerinde “yol alan” herkes yargılanmalı ve cezalandırılsınlar derim.

Açık Türkçesi, darbeden sonra yaklaşık 4 sene ülkeyi yönetenlerden de hesap sorulmalı, bence.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
mehmetŞAHİN
19 Eylül 2010 Pazar 20:21
YA 28 ŞUBAT
Murat ÇELİK yazılarınız ve kişiliğiniz soyadınız gib çelik mükemmel yazmışsınız ama YA 28 ŞUBAT TA yapılanlar ne olacak onların mağdurları hiç söz edilmiyor şikayet edilmiyor tek taraflı demokrasi ve adelet değilmi
İhsan KALENDER
18 Eylül 2010 Cumartesi 12:17
ÖZGÜR DEĞİLİM !
Radikal bir YORUMCU olmaklığıma rağmen, hassas konularda fikir beyan etme ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ yok! Yani yorum beyanım sınırlı ve kısıtlı! Naapalım yani! Ülkemde özgür olabildiğimce yazıp çizebilirim! Bir DARBE daha yapılır da bana FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜMÜ kullanabilme hakkı verilir mi dersiniz! Belki bir gün! DARBE ERKİ değil, MİLLET ERKİ ihtivasında!
CEVAP. DEĞERLİ OKUYUCUMUZ "ÖZGÜRLÜK" DİĞERLERİNİN HAKKINA SAYGI GEREKTİRİR. YAZDIĞINI "DİZİ" YORUMLARIN TÜMÜNÜ YAYINLAMA GİBİ LÜKSÜMÜZ YOK. KENDİ BİLGİLERİNİZİ YORUMLARINIZI ŞAHSINIZA HAS AÇACAĞINIZ BLOG SAYFANIZDA "ÖZGÜR"CE YAYINLAYABİLİRSİNİZ. SAYGILAR. (Editör)
Tijen Evrenesoğlu
17 Eylül 2010 Cuma 16:47
CEVAP ORTAYADIR!
Mustafa Kemal Paşa da darbe yaptı. Hatta bir devrimdi. İstiklal mahkemeleri gerçeğini yaşamış, kan aktmanın, işkencenin legal olduğu bir devlet erki geleneği 80 darbesini yumşak yapamazdı. Her adamı kendi dönemine göre değerlendireceksin. Oldu, şimdi kalkıp Atatürk despottu mu diyeceğiz. Velhasıl referandumla birlikte yapılacak olan yasal düzenleme bundan sonraki uyguamaları kapsar ve geçmişe yönelik bir yaptırımı hukuken yoktur. Gönül ister ki herkes yargılansın. Hz. Ömer hukuku her yer yerde olsun. Ama bu iş toplumsal aydınlanmayla paralel giden bir husustur beyim. Hürmet ederim.
İhsan KALENDER
17 Eylül 2010 Cuma 01:13
Sayın EVRENESOĞLU'na cevaptır
KENAN PAŞA'nın akan kanı ve ANARŞİYİ durdurması anlamında yaptığı DARBEYE en az sizin kadar taraftar olanlardanım. Hatta geç kalınmış bir DARBE olarak inanırdım. Vakta ki; * DARBEYİ, MUCBİR ve GEREKLİ kılan zamanı gözetledik * şeklindeki açıklaması KORKUNÇTU! Binlerce CAN giti KAN aktı. Akılalmaz İŞKENCELER ve HAKSIZ İDAMLAR ise DARBECİLERİN affedilemez GÜNAHIYDI! Her iki durumda SUÇ işlenmiştir. DARBEYİ geciktirmek, İşkence etmek ve HAKSIZ İDAM kararlrını onaylamak! Bütün bunlar DARBE ertesinde bilinmeyen görülmeyen CÜRÜMLERDİ NETEKİM!
İhsan KALENDER
16 Eylül 2010 Perşembe 11:55
İMKANLARINIZ NAMÜTENAHİ DE OLSA !
Vakta ki; Makamınız,gücünüz kuvvetiniz ve silahınız da olsa; HAK ve ADALETİN önüne geçmeyiniz. Önüne geçtiğiniz HAK ve ADALET zamanı ve günü geldiğinde size de lazım olurmuş!
İhsan KALENDER
16 Eylül 2010 Perşembe 11:41
YARGILANMALI - LAR - Kİ !
Elbette yargılanmalılar. Hesap vermeli-ler. Bu saydığınız suçlu guruplara ilave edilebilecek olası guruplar da varolabilir! Her neyse. Suç ve menfaat gruplarını tefrik etmeden, ADALET önünde HESABA çekerseniz, şimdiki ve gelecekteki tüm CÜRÜMCÜLERİN yüreğine aklına CAYDIRICILIK suyunu serpmiş olursunuz. Bir gün gelirde * HESABA ÇEKİLİRİM * yada * HESAP SORARLAR * saikiyle devlete ve millete zarar vermekten caydırmış olursunuz.
Tijen Evrenesoğlu
16 Eylül 2010 Perşembe 09:43
Netekim suçsuzdur
Evren Paşa ihtilal sonrası Malatya'daydı valilik binasıın balkonunda yaptığı konuşmaya hınca hınç meydanlar cevap verdi: "evren paşa çok yaşa". O yıl doğan çocuklara kenan adı verildi. Bizi teröristlerden koministlerden, faşistlerden paşa kurtardı denildi. Paşa o dönemde tek alternatif ve tek çözümdü. Şimdi günah keçisi ilan edilip yarglanması konusunda heyecan yapanlar dönemin bütün sorumluluk sahibi parti başkanı ve idarecilerine de dava açmalıdır. Belki de hesap sorulacak en son kişidir paşa.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı Bahis Siteleri | Royexmarkets | Betwinner | Haber Yazılımı: CM Bilişim