Murat  Çelik

Murat Çelik

Onlar da Yargılanmalı

A+A-

Referandum öncesi ve sonrası “12 Eylül darbecilerinin yargılanması konusu” gündemle ilgili bazı aklıma gelenleri Sizlerle paylaşmak istiyorum.

12 eylül den önce her gün onlarca insan birbirlerini katlediyordu. Üniversitelerde, Liselerde her gün çatışma, bir gün solcu bir grup diğer gün sağcı bir grup birbirini tartaklıyor, öldürüyordu. Kahvehaneler, öğrenci yurtları taranıyor. Gruplaşma sadece sokakta üniversitelerde ve liselerde değil devletin bütün kurumlarında vardı.


İnsanlar sokakta yürümeye korkuyordu.

Türkiye"yi 12 Eylül"e taşıyacak sürecin taşları döşeyenlerde yargılanmalı, derim.


Türkiye 12 Eylül"e kolay gelmedi, taşları döşeyenlerden de hesap sorulmalı, hatta 12 Eylül"den sonra geçen süre içerisinde görev alan resmi-gayri resmi yetkililerden de hesap sorulmalı.

Hatırlıyorum, 1970"li yılların ortasında başlayıp, 12 Eylül"e giderken kimlerin nasıl zengin olduğu da sorgulanmalı, spekülatörler, karaborsacılar…


Şeker, margarin, ilaç hatta kan bulmak için aracılık edenlerden de hesap sorulmalı.


Hesap sorulacaksa, milyonlarca insan fişleyen ve fişletenlerden, 650 bin kişi gözaltına alan ve alınmasına yardımcı olanlardan ve de ağır işkence yapanlardan hesap sorulmalı.

Kenan Evren hesap versin demek yetmez.

12 Eylül"ün taşlarını döşeyen iş birlikçilerden de hesap sorulmalı, Devlet arşivinde pekala vardır, bu zati muhteremlerin isimleri. Deklare edilmeli kimdi bunlar, kamuoyu bilmeli O malum kişileri, belki onlar İlahi adalete hesap veriyorlardır şimdilerde ama olsun O soydan gelenler kendilerini bilmeli, geçmişi ile yüzleşmeli, baba mirasını görmeli…

Çocukların yaşını büyütüp asanlar hesap vermeli…

Yolsuzluk, rantiyecilik, vurgun ve soygun düzeninin, hırsızlık ve de usulsüzlüğün başlangıcı 12 Eylül değil midir?

12 Eylül ihtilalını ayakta alkışlayan, darbecilere methiyeler düzen, halkları birbirine düşürmek için provoke yazılar yazan, sermayenin karşısında diz çöken sözde gazeteciler de yargılanmalı.

12 Eylül ihtilalını savunan Sivil toplum örgüt liderleri, binlerce işçinin işten atılmasına sessiz kalan sendika baronları da yargılanmalı.

Mamak, Malatya, Metris, Diyarbakır cezaevleri başta olmak üzere akla, hayale gelmeyecek işkenceleri yapanlar da yargılanmalı.

Evet, yargılanması gereken yalnızca Kenan Evren değil, 12 Eylül" gelene kadar taşları döşeyen ve 12 Eylül"den sonra döşenen taşlar üzerinde “yol alan” herkes yargılanmalı ve cezalandırılsınlar derim.

Açık Türkçesi, darbeden sonra yaklaşık 4 sene ülkeyi yönetenlerden de hesap sorulmalı, bence.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

7 Yorum