• BIST 95.032
  • Altın 194,235
  • Dolar 4,7373
  • Euro 5,4912
  • Malatya : 30 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İzmir : 28 °C
  • İstanbul : 26 °C
  • Elazığ : 32 °C
  • Adıyaman : 32 °C
  • Trabzon : 26 °C

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan sulama birliklerine sıkı denetim

01.09.2016 10:23
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan sulama birliklerine sıkı denetim
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, hizmete aldığı sulama tesislerinin işletme, bakım-onarım ve yönetim hizmetlerini...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, hizmete aldığı sulama tesislerinin işletme, bakım-onarım ve yönetim hizmetlerini yapan sulama birlikleri için sıkı denetim uygulamasına geçti. Denetimlerde maksadı dışında işletilen sulama birlikleri tespit edilerek, birliklere süre tanınacak. İşletme hususunda gerekli gelişmeyi sağlayamayanlar kapatılacak veya birleştirilecek.

Sulama birlikleri, DSİ tarafından hizmete alınan sulama tesislerinin mülkiyeti DSİ'de kalmak şartıyla işletme, bakım ve yönetim hizmetlerinin tesislerden faydalananlar tarafından yerine getirilmesi maksadıyla kuruldu. 1990'lı yılların başından bu yana tüzükleri valilikler tarafından onaylanan sulama birliklerinin faaliyetleri 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu'na göre valiliklerin denetimi kapsamında yürütülüyordu. Sulama birliklerinin kurulmasındaki hedef, hizmete alınan tesislerden faydalananların işletme, bakım-onarım ve yönetim hizmetlerini yerine getirmesi dolayısıyla devlete mali yük oluşturulmaması ve tesislere sahip çıkılması ilkesine dayanıyor.

Başlangıçta son derece iyi niyetli olarak kurulan sulama birlikleri üzerinde DSİ Genel Müdürlüğü'nün herhangi bir denetim yetkisi bulunmuyordu. İşin sahibi olan DSİ'nin yetkisinin olmamasından ve mevzuattaki eksikliklerden dolayı birliklerin bir kısmı çiftçiye hizmet vermekten uzaklaşarak temel maksatlarının dışına çıktı. 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanunu'nun 2011 yılında yürürlüğe girmesine kadar DSİ Genel Müdürlüğü'nün herhangi bir yetkisi bulunmamaktaydı. Bu kanunun yürürlüğe girmesiyle birliklerin idari ve mali denetiminden sorumlu olan valiliklerin denetimlerini arttırması mümkün oldu. Ayrıca bu kanunla sulama tesislerini planlayan, projelendiren ve inşa eden kurum olan DSİ'nin kontrolü, denetimi, doğru yönlendirmeleri ve gözetim sorumluluğunu yerine getirmesi sağlanabildi.

Su menfaat aracı olarak kullanılamayacak

Sulama birliklerinin mevzuat çerçevesinde sıkı bir şekilde takibinin ve denetimlerinin yapılarak kontrol altına alınacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Suyun menfaat aracı olarak kullanılmasının önüne geçilmesi konusunda gerekenlerin yapılması hususunda gerekli talimatları verdim. Denetimlerimizi, sulama birliklerine rehberlik etmesi maksadıyla sıklaştıracağız. Maksadına uygun çalışmayan birliklere yeterli süre tanınacak ancak herhangi bir gelişme sağlanmadığı ve halen tesislerin maksadına uygun olarak işletilmediğinin tespiti halinde birlikleri kapatacağız veya birleştireceğiz. Bu süreçte iyi birlikleri ise güçlendireceğiz" diye konuştu.

Sulama birliklerinin mevzuat uyarınca gerekli teşkilatı kurmaları ve görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmeleri hususunda son derece kararlı olduklarının altını çizen Bakan Eroğlu, işini düzgün yapmayanlara müsamaha etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Sulama birlikleri 20 milyon dekardan fazla alana hizmet veriyor

Bugüne kadar DSİ tarafından hizmete alınan sulama tesislerini devralan 387 adet sulama birliği, 20 milyon dekardan fazla alana hizmet veriyor. Bu ise toplam devredilen alanın yüzde 89'una tekabül ediyor. 2015 yılında 328 adet sulama birliği teknik ve idari açıdan DSİ Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı ve İç Denetim Birimi tarafından denetlendi. 2016 yılında ise 169 adet sulama birliğinin idari ve teknik denetimi aynı şekilde yapılacak. Geriye kalan 218 adet sulama birliğinin denetimleri ise DSİ Bölge Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim