Murat  Çelik

Murat Çelik

Ortaya karışık....

A+A-

 

Somali ile yattık, Somali ile kalktık

Somali’de açlık var, Somali’de kuraklık var, Somali’de hastalıktan ölen binlerce çocuk var. Çoğu henüz el değmemiş halde uranyum var, demir var, kalay var, bakır var, cips var, boksit var, doğal gaz var ve petrol var.

Kuraklık 2011 yılında ilk kez yaşanmadı. Coğrafi yapısı gereği hep de olacak.

Peki, Türkiye hep yardım edecek mi?

Devlet belki,

Ya Vatandaş?

Sanmam, Ramazan ayı gibi duygusallık yaşanmayacağı için.

Peki ne olacak?

Eğitimden yoksun analar çocuk doğurmaya devam edecek, bir taraftan da ölümler sürecek.

Yani Somali kaderi ile baş başa kalacak.

Kaderlerini değiştirebilecek girişimler gerçekleştirilmeli.

*/*/*/*

Bir bayramda böyle geçti

Tüm Müslüman ülkelerde olduğu gibi Yurdumuzda ve de Malatya’mızda da Onbir ayın sultanının ardından Ramazan Bayramını da kutladık. Sağlık sıhhat ve nice mutlu bayramlar kutlarız inşallah.

Bayram beraberinde 9 günlük tatili getirdi.

Tatil ile birlikte Ramazan Bayramı ‘İŞPORTACI’ sektörünü de ilimize getirdi. Öyle ki araç trafiği olmayan her bölge işportacılara terk edilmiş vaziyetteydi.

Bir günlüğüne de olsa Malatya’da, dar kesimlilerin bayramlık alışverişlerini yapmasına imkân tanındı. Alışverişi yapanlar mutluydu.

Mutsuz kesim çoğunlukta olmazsa da senedini çekini bayram alışverişine göre ayarlamış dükkan kirası, eleman maaşı, vergi, sigorta ödeyen küçük alışveriş mekan işletmecileriydi.

İnkarcı olmamak gerekir, İşporta tezgahı kurulan bu bölgede esnafın bir çoğu sifta edemedi son gün.

Allah hayırlısını versin ne yapalım diyen bu esnaf, bayram tatlısını yerken pek tat alamadığı gerçek.

Evet, bayram bitti.

Siftah etmeden son günü geçiren esnaf ne yapıp edip çekini senedini hatta kirasını ödeyecek dolayısıyla vergisini de ödemeye devam edecek.

Peki, ‘İŞPORTACI’ Vatandaş ne yapacak. Belli ki bu kadar kişi Malatya’da ikamet ediyor. Her gün de işporta tezgâhı açmasına imkân verilmeyecek.

Kayısı sezonu bitti, bayram bitti ne yapacak bu kadar insan.

İşsizlik rakamı son olarak 19 bin olarak açıklanmıştı. Nerden bakarsak bakalım Eylül ayı sonu işsizlik rakamı 25 bin olacaktır.

Mübarek 11 Ayın Sultanı Ramazan’da ortalama iftar çadırı, gıda yardımları ve davetlerde 5 bin kişi bedava iftar açma şansını elde etti.

Ya bundan sonra ne olacak?

Büyüklerimiz bilir ne yapacağını diye yazımı sonlandırmak istiyorum
Karamsar tablo çizmek istemiyorum ama kayısı fiyatı üreticiyi memnun edecek değeri bulamadı. İşsizlik 25 binlere dayandı, eğitim öğretim yılı başlayacak, şehir içerisinde yol yapım çalışmaları bir buçuk yılı geride bıraktı, şehir aydınlatması (sokak araları) rezalet, İl Özel İdare Genel Sekreterliği kasasından yalnızca köylere su götürme biriminde 3 Milyon Lira (eski para 3 Trilyon) nereye harcandığı belli değil, yıkım kararı verilen binalar hala pırıl, pırıl duruyor, yeni imara açılan bölgelerde inşaat sektörü kafasına göre binalar dikiyor. Bitti diye açılan çevreyolu alt geçitleri parça, parça tek istikamet hizmette, tali yolları Allaha emanet, yaya üst geçitleri beklemede…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

11 Yorum