Murat  Çelik

Murat Çelik

Özür dileme “özürlü” Pilot

A+A-

İşlerim gereği son haftalarda sıklıkla il dışına seyahatlerde hava yolunu tercih ediyorum, hem ekonomik hem de zaman açısından ideal bir ulaşım aracı.

Günü birlik seyahatlerde gerçekten hava yolu ulaşımı son yıllarda tercih edilir oldu.

Otobüs bileti fiyatına denecek cüzi bir fiyat karşılığı Ankara"ya, İstanbul"a seyahat etmek mümkün.

Seksenli yıllarda yolcu azlığından aktarmalı seferler yaptığı yıllardan beridir, imkânlarım ölçüsünde uçakla seyahat etmeyi hep yeğlemişimdir.

Aktarmalı seferler İstanbul-Malatya arasında ki uçuşlarda, 4 saat kadar sürerdi.  O yıllarda Otobüs ile aynı mesafe 21 saatti.

Dün gece, yani 13 Mart 2010 akşamı Ankara-Malatya seferini yapan Türk Hava Yollarına ait Anadolu Jet Firmasının diğer bir firmadan kiraladığı uçak ile gerçekleştirildi.

Her şey buraya kadar normal ve 22.45 de kalkacağı anons edilen uçağa binmek için belirtilen peronda uçuş kartlarını alıp beklemeye başladık.

22.20 de yapılan anons üzerine uçuş kartlarını göstererek uçaktaki yerlerimizi aldık.

Görmeye alışkın olduğum "geleneksel" el çantasını el valizine dönüştüren yolcular koltukların üstünde ki el bagajlarını imece usulü bu bölüme yerleştirdiler ve oturup uçağın kalkmasını bekliyoruz.

22.45 geçti, bekliyoruz fakat yolcular arasında mırıldanmalar “Uçağın ortası niye boş?”

22.55 mırıldanmalar, Hosteslere "neden kalkmıyoruz?" Soruları yöneltildi. Verilen cevap: "Yolcu bekliyoruz."

23.05 uçağın en arka sırasında orta koltukta oturuyorum. Yanımda ki yol arkadaşım, “Abi baksana hala bavullar uçağa yerleştiriliyor” dedi. Baktım doğruydu.

23.15 Yolcular seslerini yükselterek soruyor, “Neden uçmuyoruz?” Hostes hanımlar ve Host yolculara nazikâne hatta gülümser yüzle “Efendim Cidde"den gelen uçakta Malatya Yolcusu varmış”

Tam o sırada Cidde"den gelen yolcular yavaş, yavaş uçağın ön bölümünde gözüktü.

23.25 kapılar kapandı.

Yolcuların güvenliği için (geleneksel), acil çıkış kapıları gösterildi, oksijen maskelerin kullanımı ve de can yeleğinin kullanımı hızlı bir biçimde gösterilip ardı8ndan birde İngilizce olarak tekrarlandı. Alelacele gösterimi tamamlayan hostesler kendi koltuklarına koşar adımlarla yerlerine oturdular ve uçak kalktı.

Uçağın tekerlerleri yerle irtibatı keser kesmez uçuş süresini 50 dakika olarak belirten uçağımızın Pilotu ses tonundan anladığım üzere bu duruma sinirlenmişti. Biran önce Malatya"ya uçağı indirmek için elinden geleni yaptı.

Yiğidi öldürmeden hakkını vermek lazım “Kalkışta ve inişte” Profesyonel olduğu belliydi.

Yalnız İşvereni olduğu Firmanın temsilcisi olarak özür dileme özürlüydü. 45 dakika gecikmeden dolayı en azından uçuş süresini belirttiği anonsta “Gecikmeden dolayı özür dileyebilirdi.

Nitekim uçağa bindikten sonra bekleyenlerimize uçağın tehirli olduğunu belirtmemizin imkanı yoktu. Ve bekleyenlerimiz tedirgin olmuştu en az bizim kadar.

Ucuz bilet satışı inşallah kaliteyi daha fazla düşürmez.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum