Murat  Çelik

Murat Çelik

Pembe brifingler sunuldu Davutoğlu'na

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve kabinede bulunan birçok bakan Malatya’yı ziyaret etti. 44 tesisin (hangi tesisler net bilgi yok) açılışını yaptı. Halkın teveccühü (bakış açısına bağlı olmak kaydı ile güzel geçti) bir Recep Tayyip Erdoğan’a gösterilen kadar olmazsa da iyiydi.

Gün boyu ziyaretleri gerçekleştiren Başbakan Davutoğlu, akşam Sivil Toplum Kuruluşları ve Sanayici İşadamlarının katıldığı Malatya Valiliği’nin verdiği yemekte konuştu.

Birkaç haftadır Malatya’da valilik görevini yürüten Süleyman Kamçı, 6 yıldır Malatya’da belediye başkanlığı yapan Ahmet Çakır, 6 yıldır İnönü  Üniversitesi Rektörlük görevini sürdüren Prof. Dr. Cemil Çelik, 2007 yılından itibaren Malatya’nın can damarı sayılan sanayici ve işadamlarımızın üyesi olduğu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, görev süresini hatırlamadığım Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şevket Keskin ve Resmi Kurum müdürleri nasıl bir brifing vermişler ki, Başbakan Davutoğlu “pembe bir Malatya” çizdi konuşmasında.

-Sanki Malatya Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)’nde faaliyet gösteren fabrikalar %100 kapasite ile çalışıyor…

Gerçek olan, hepsi borç batağında çoğu hacizlik ve elektrik borcunu ödeyemez durumda.

-Sanki şehirde küçük işletmecilerin bir eli yağda diğeri bal da…

Gerçek olan, her gün birbiri ardına kapanan kepenkler ve utanma pazarı borç harç iş yeri ayakta tutmaya çalışan esnaf.

-İnönü Üniversitesi ilerleme kaydetmiş.

Gerçek olan, 6 yıl önce İnönü Üniversitesi Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 16. İken bugün 60. sıralarda. Gelişmişlik açısından listeye dahi giremedi.

-Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Malatya’yı ziyaret eden Başbakan şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Malatya’nın Türkiye genelinde ki eğitim sıralamasında 68. Olduğunu söylemiştim. Erdoğan’da işadamlarına dönerek “Malatya’nın okula ihtiyacı var” vergiden muafsınız okul yapın demişti. Geçen 1 yıl içerisinde hangi işadamımız okul yaptı da eğitimde ki seviyemiz gelişti(?).

Gerçek olan, Malatya’da okul açığı var, içinde bulunduğumuz bu yüz yılda hala eğitimi için kilometrelerce yürümek zorunda olan öğrenci mevcut.

-Kayısı başta olmak üzere birçok ürün hasadı olmadı. Susuzluk gelecek yıl da ürün hasadının olmayacağının göstergesi.

-İnşaat sektörü canlı görünse de bu yıl içerisinde iflas edecek, başladığı inşaatı bırakıp kaçacak bir çok müteahhit var.

-Malatya nüfusunun yüzde 10’u işsiz.

-Duble yolların yetersizliği her yıl onlarca vatandaşımızın can kaybına neden oluyor.

İlk etapta acil olanlar bunlardı. Başbakana iletilmesi gerekenler.

Maalesef pembe brifingler sunuldu Başbakana.

Biz katılımcılar ne yaptık?

‘Özal’ dedi alkışladık, ‘Ahmet Kaya’ dedi alkışladık, ‘Allah’ına gurban Malatyalılar’ dedi alkışladık...

Yazık, her daim başbakan Malatya’ya gelmiyor.

Devlet tekeliyle gazete yayıncılığı ilimizde yıllardır varlık gösterse de ne acıdır, bağımsız içerikleriyle gerçek anlamda halkın sorunlarını inme bilincine henüz kavuşmuş değiliz. Buna gelişen teknolojiye ayak uyduran internet haber siteleri de dahil. Malatya’da yerel yayın yapan televizyonları zaten maddi sıkıntılarla can çekişiyor, değil halkın sorununa inmek çok ortaklı televizyonlar kendini yönetmekten aciz durumda.

Habercilik maalesef yansızlık ve özgürlük vasıflarını yitirerek kopyacılığa dönüştü.

STK’lara verilen yemek daveti yerine soru ve sorunları iletebileceğimiz ortam olsaydı çok daha yararlı olurdu, diye düşünüyorum.

DİP NOT: Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açılışını yaptığı DoubleTree by Hilton, toplantıya cevap vermekte yetersiz kaldı. Otopark yetersiz,  servis elemanları tecrübesiz, yemek servisi yetersiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

4 Yorum