• BIST 107.202
  • Altın 145,420
  • Dolar 3,5161
  • Euro 4,1312
  • Malatya : 24 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İzmir : 25 °C
  • İstanbul : 25 °C
  • Elazığ : 22 °C
  • Adıyaman : 25 °C
  • Trabzon : 27 °C

Polat Ovası tarihinden müthiş ayrıntılar...

30.04.2010 14:34
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Polat Ovası tarihinden müthiş ayrıntılar...

 

Polat Ovası"nın tarihi ile ilgili sis perdesini aralamaya devam ediyoruz.

İşte sizlere yepyeni belgeler...

Bu bilgi ve belgeleri elde etmemize vesile olan Sayın Belediye Başkanı İsmet Güzel"e teşekkür ediyorum. Asırlara meydan okuyan tarihi ovayı, çeyrek asırlık bir cendereye sokmak isteyenlerin bir kere daha yanıldıklarını görmekten mutluyum.

Düşünün bir kere, Polat Ovası, 1200"lerde Anadolu Selçukluları"nın elinde… 

Doğanşehir ve Polat"a baktığımızda yöremizin “Açıkhava Sanatoryumu” olabilecek bölümünün nerede olabileceğini sorgulamanızı önemle rica ediyorum. 

Şimdi biliyoruz ki Anadolu Selçuklu Hükümdarlarından 1. İzzettin Keykâvus 1219 yılında tedavi için getirildiği yöremizde can vermiştir.

Evet, şimdi aydınlanan tarihimizle ilgili yeni bilgileri dikkatlerinize sunuyorum.

Bir sınır davası münasebetiyle Danıştay 8. Dairesine verilen dilekçede Polat"ın tarihi ile ilgili aynen şöyle denilmektedir:

“En küçük bir tarihsel incelemeden anlaşılacağı şekilde Polat kasabası, Büyük roma İmparatorluğu"nun ikiye ayrıldığı tarih olan M.S. 395 senesinde bile, o zamanki değişik adları alan (Züpetra, Zapetra, Zipetra, Subadra) diye anılan bugünkü Doğanşehir ile birlikte mevcuttu.

O zamanki Doğanşehir Kalesi önemli bir gözetleme kulesi teşkil ediyordu. (Bakınız: A. Vahap Kaygusuz ve Metin Günaydın tarafından yazılan “Doğanşehir ilçesi”-1986, Sayfa: 7-8,

Fütühu"l Büldan adlı tarihi eserin (Bakınız: El-Belâzuri-ölümü 892"den çeviren Prof. Dr. Mustafa Fayda, Türkçesi, “Ülkelerin Fetihleri birinci baskı, Ankara 1987) 260 ve 276"ncı sayfalarında İslam akıncıları Anadolu"yu fethettiklerinde Zibatra (Doğanşehir) ile Zibatra"nın uç şehri olan Polat da Müslümanların eline geçmiştir.

Birçok defalar el değiştirilerek yakılıp yıkıldığı için olmalı, Anadolu Selçukluları zamanında Viranşehir adını alan bu bölge ve Polat, o dönemin doktorları bakımından da bir “Sanatoryum” için gereken hava şartlarına sahip olması nedeniyle ve “Hava değişimi” için, özel olarak Viranşehir"e gelen Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1. İzzettin Keykâvus 1219 yılında burada ölmüştür.

Bölgenin Osmanlı egemenliğine geçmesinden sonra da Subadra adı ile anılmaya devam eden Doğanşehir ve Polat Kasabası, Kanuni Sultan Süleyman döneminde ve 1560 senesinde yapılan yazıma göre;

203 erkek kişinin,

94 mücerred yani iş e kazanç sahibi olacak yaşa gelmiş bekar erkekten,

57 bennak yani adına işlettiği toprağı olmayan reaya,

34 çift ve

18 nim çiftin

Bulunduğu 100 haneli bir yerleşim merkezidir. (Bakınız; Kanuni Devri Malatya Tahrir Defteri – 1560, Doç. Dr. Refet yinanç, Yrd. Doç. Dr. Mesut Elibüyük, 1983-Ankara adlı kitap.)  

Polat"ın en azından 1000 yıllık bir geçmişi bulunmaktadırn.”

BİR BAŞKA BELGE

Şimdi de bir başka belgeden söz edeceğim. Bu da Avukat Metin Başbay"ın araştırmalarına dayanıyor.

Bakın bu kaynakta da neler deniyor:

Polat çok eski bir köy olup 1560 yıllarında yapılan tahrir kayıtlarında Malatya Sancağına bağlı Subadra nahiyesine ait bir köyün devamı.

Yapılan tahrir anında Polat için, yani Karye-i Polat için;

“Karye-i mezbure memerri nasda derbend beklerüz deyu bir tarihte ellerinde hükm-i şerif almışlar, yol üzerinde olmayup nihayet yaylağa ve kışlığa giderken Türkmen uğrayıp asla derbend yazılmağa münasip olmamağın min bad avarızları alınmak üzere defteri cedide kaydolundu.”

Yani bugünkü Türkçe ile yukarıdaki tarihi notu aydınlatalım:

“…Anılan köy herkesin geçtiği yolda kale bekçiliği yaparız diye zamanında ellerine padişahlık hükmünü gösteren bir ferman almışlarsa da, bu yolun sadece yaylak ve kışlığa giden Türkmenlerin uğradığı bir yol olması nedeniyle bekçilik yapılacak bir yol olarak görülmediğinden, vergileri alınmak üzere yeni deftere kayıt yapıldı.”

Böyle denilerek vergiye esas unsurlar kaydedilmiş ve o tarihte 109 hanede 203 insanın bulunduğu bildirilerek arazisinden kaç kile buğday, arpa v.s. alınmakta olduğu da tahrir defterine geçirilmiştir.

YER İSİMLERİ

Şimdi de Polat Ovası içinde yer alan bazı yer isimlerini dikkatlerinize sunmak istiyorum:

Kilisetepe (2239 rakımlı), Köroğlu kalesi, Subatan Çeşmesi, Derbent Kuyusu, Ortatepe, Kirrikbaşı, Yazılıtaş, Dikilitaş, Kartal Dağı (2685 rakımlı), Alişükranönü Tepesi (2623 rakımlı), Kuzkaya Tepesi, Kilisetepe, Karatepe, Fatmasivrisi Tepesi (2569 rakımlı), Gürük (Kurt) Çukurları, Gürük (Kurt) Deresi, Gürük (Kurt) Sırtları, Kurtdeliği, Rışvan Yolu, Samrı Pınarı, Av Kayası, Örü, Koru, Mıhlı Gediği, Baharın Gediği, Büyük Kozluk, Camuz Alanı, Domuz Burnu, Kızılburun, Karagöztepe, Şit Pınarı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yasar aksoy
12 Temmuz 2012 Perşembe 11:25
DOGANSEHIR-POLAT BELDEDI
Poladin etrafi daglar
Buz gibi sulari caglar
Karamanli bakip bakip
Toprak gole dogru aglar

Beypinari Beypinari
Yemyesil zumrut camlari
Dertlerede sifa verir
Nefis alabilkleri

Dogansehir guzel sehir
Eski adi viransehir
Kimler kondu goctu sana
Nolur soyle dogansehir

Surlarini kimler yapti
Tarlalarini kimler ekti
Eski halep yollarindan
Acep kimler geldi gecti

Surgu,takas,hampinari
Poladin Acipinari
Kimler asti gitti acep
Saksagin ince yollarin
Yaşar Aksoy
23 Haziran 2010 Çarşamba 17:15
POLAT
Şu POLAT ın dağlarına,
Hele bakın hallarına,
Bir tek ağaç dikemedik,
Yazık ACIPINAR ına.
RAMAZAN DURMUŞ
14 Mayıs 2010 Cuma 23:43
YAŞLI POLATLIYA
İLGİNÇTİR, UNUTTUKLARIMI HATIRLATTINIZ...
GERÇEKTEN, ZABİT KALEMLE 9-12 YAŞ ARALIĞINDA
OCAK OLDUĞUMUZ GEREKÇESİYLE ÜRKÜNTÜ YARALARA
OKUYUP ÜFLEYİP YAZDIĞIM GÜNLER AKLIMA GELDİ.
ELBET BUNU BÜYÜKLERİM ÖNERİYORDU, AMA ÇOK GEÇMEDEN
TİKSİNTİDEN BENDA AYNI YARALAR ÇIKINCA BİR DAHA
ZABİT KALEMİ ELİME ALMADIM..
DOKTOR
14 Mayıs 2010 Cuma 10:55
YAŞLI POLATLI
SAYIN YAZARIN KÖYÜMÜZDEKİ DOKTORLAR İFADESİNİ DESTEKLEMEK İÇİN EK BİLGİ SUNMAK İSTİYORM.KÖYÜMÜZDE BELİRLİ AİLELERDE OCAK DİYE TABİR EDİLEN AİLELER VARDI. COÇUKLAR HAR HANDİ BİR YERİNDE KARINCALIK OLDUKLARINDA YOKARI OBADA HALEN YAŞAYIN TOPAL DURDUYA GÖTÜRLER ZABİT KALEMLE YAZDIRIRLARDI.ISILIK OLANLARI SEVDALI İBARHİME GÖTÜRÜRLERDİ YİNE İSAL OLANLARI YUKARDA KICIKIRIKLARIN YAŞLI ANNELERİ VARDI ONA GÖTÜRLERDİ BİR OTLA COÇUKLARI YIKAR VE O SUDAN İÇİRİRLERDİ ÇOCUKDA İSAL OLAYINDAN HER HANGİ BİRŞEY KALMAZDI.SARILIK OLANLARIN KULAKLARININ ARKASINI JİLET VEYA USTURA İLE HAFİF KESERLERDİ.YARALARA MENENGİÇ SAKIZINDAN İLAÇ YAPILIR YARA OLAN KISMA BASILIRDI BU TEZİNİZİ DESTEKLİYOR SAYGILAR SONARIM
NEFER
14 Mayıs 2010 Cuma 10:23
ELİNE SAĞLIK
ALLAH SİZE GÜÇ VE KUVVET VERSİN GENELİMİZ POLATIN GEÇMİŞİ HAKKINDA YETERLİ BİLĞİYE SAHİP OLMADIKLARINI DÜŞÜNÜYORUM.BU SAYEDE GEÇMİŞİMİZİ YARINLARA AKTARMANIZDAN DOLAYI KUTLAR DEVAMINI DİLERİM. SAYGILAR.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim