Murat  Çelik

Murat Çelik

Projeler mi Dosyalar mı Açıklanacak?

A+A-

29 Mart 2009 tarihinde yapılması planlanan Yerel Seçimler öncesi, il, ilçe ve beldelerde seçime girecek siyasi partilerin hemen, hemen hepsi kesin belediye başkanlarını açıkladı.

 

Adaylardan şuana kadar hiç birisi projeleri hakkında en küçük bir açıklama yapmadığı gibi görünen o ki hiç birisinin projesi yok.

 

Büyük şehir adayları açıklanmasından sonra siyasi parti genel başkanları destekli yolsuzluk usulsüzlük dosyaları havada uçuşuyor. Karalama ve çamur atma kampanyaları başlamasına rağmen Malatya merkezinde şimdiye kadar ufak çaplı eleştiriler olsa da henüz hiçbir aday diğeri hakkında herhangi bir suçlama yapmadı. Yapmadı derken yapılmayacak anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır.

 

Malatya merkezinde adayı kesinleşen Siyasi partilerden, Malatya Belediye Başkanlığı görevini daha önceden yapmış bir tek aday bulunuyor, Mehmet Yaşar Çerçi.

 

Olsa, olsa M. Yaşar Çerçi"nin görev yaptığı süre ile ilgili dosya olabilir.

 

Ak Parti Belediye Başkanı Ahmet Çakır, CHP adayı Ömer Şarapnal ve MHP Adayı Cumali Ünaldı hakkında dosya kanımca usulsüzlük veya yolsuzluk dosyası olması ihtimali çok düşük.

 

Aslında usulsüzlük veya yolsuzluk dosyasını bir kenara bırakmak gerekir diye düşünüyorum, nitekim adayların tümü Malatya için çalışacak ve Malatya"yı olduğu yerden daha ilerilere götürmek için mücadele edecek, boş vaatlerde bulunmak, çamur atmak, karalamak Malatya"yı ileri götürmez tam aksine olduğu yerden çok daha aşağı düşürmesine neden olacaktır.

 

Malatya"nın hizmete ihtiyacı var, laf olsun diye yapamayacakları vaatlerle vatandaşı oy avcılığı uğruna kullanmasınlar, geleneksel vaatlerden kaçınmalıdırlar.

 

Nedir bu geleneksel vaatler?

 

*İşsizliğe çare bulacağız! (Küresel krizi iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde abesle iştigal olur)

*Çevre Yolunu ölüm yolu olmaktan çıkartacağız! ( Kuzey ve Güney Çevre Yolları için 2009 yılı için 1 TL. dahi Bütçe ayrılmadı.)

*Şehir trafiğini rahatlatacağız! (Uydu bir kent olmadan yeni yollar açılması imkansız, bu da ihtimal dışı)

*Kayısı"yı hak ettiği yere getireceğiz! (Kayısıyı hak ettiği yere getirecek olan Kayısı birlik lav edildi, Kayısı İhracatı 4 büyük Firmanın elinde bu konuya da Belediye Başkanları yerine Milletvekilleri çare arasın.)

*Malatya"nın Kuzeyinde yer alan çevre yolunun alt tarafını geliştireceğiz güzelleştireceğiz söylemleri de laftan öte gitmez. (Doğalgaz 2009 yılında gitmeyecek, açıkta akan kanallar hala mevcut, yapılaşma hala gecekondulaşma alabildiğince devam ediyor.)

*Şehir merkezinde yer alan beyaz eşya mağazaları ve süper marketlere hala ruhsat veriliyor.)

*Otopark sorunu geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi önümüzde ki yıllarda da devam edecektir, insanlarımıza çevre bilinci aşılanmadığı sürece, otomobil tutkusu devam ettiği sürece sorunu çözmek imkansız.

*Raylı sistem fantezisini hele, hele bir kenara bırakmak gerekir, hiçbir raylı sistem meyilli yolda hareket etmez (Malatya-İnönü Üniversitesi arası, Orduzu mevkiinde ki yolda meyilden dolayı raylı sistem çalışamaz.)

 

Yukarıda saydıklarım ve daha birçok sorunları çözeceğiz diye hiçbir aday vaatte bulunmasın, mahcup olur, benden söylemesi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

7 Yorum