Turan Güzel

Turan Güzel

RAYİHA

A+A-

Dışa vurulmaktan yana duyulan mahremiyet ve dolayısıyla mahcup bir sevinç. Tüm bedeni kuşatan ve ruhu teslim alan rayihanın kuşatılmışlığı altında mahcup ama memnun bir ruh halinin dokunulmasına dahi izin vermediği/ vermek istemediği bir bencillik...

Bir kez ama bir kez olsun yara almadan, yarasız beresiz bir kokuyu taa içlere kadar çekmek, beynin sarhoşluğu ve katıksız, saf kokunun burun kanamasına sebebiyeti ile bir anlık kendine gelmişliğin ürkütücülüğüne rağmen uyanmak istememe halinin tüm bedene ve bütün ağırlığıyla çöküvermesi.

Henüz el değmemiş, kem ve ahlaksız düş, plan ve bakışlardan yana azade kalmış ve dolayısıyla  kirlenmemiş tüm duyguların barınağı olmaktan yana duyulan haz ve mutluluk arası yaman ve derin gitgelleri göğsünde yumuşatma çabasının verdiği yorgunluğu dahi rayiha cinsinden kanıksamak benimkisi.

İnsani bir meleksilik değil elbette. Farkım, insani zaaflarımdan alabildiğince uzak tutup muhafaza edebilme sancısı benimkisi. Dudak bükenlerinize inat, hayasızca dil uzatıp insafsız eleştirilerinizden yana hissiyatsız da değilim. Sessiz ve sözsüz bir düşmanlık ve her köşe başına döşediğiniz tuzak, canımı acıtmak amaçlı attığınız her taş, göğsümde yumuşatıp bir rayihaya bürüyüp utanırsınız diye sizlere tekrar hediye ettiklerimdir benim.

Umut ve hüsran döngüsü, bir gün birinin diğerine ve ertesi gün değişikliğe uğramış ruh halim ve sonucunda kuşanmış olduğum insanlığımla tekrar ayağa kalkıp göğsümde yumuşattıklarımı bir bir sofranıza katık edeceğime dair kendime söz verişlerim.

Karın ağrısı kemleriniz ve kümleriniz, hedefe teğet geçen atışlarınız, acz içinde olduğunuzu gösteren acınası davranışlarınız ve akabinde ele avuca sığmazlığınız ve bütün bunlardan daha acınası nedamet fukarası olmuşluğunuz  ve bütün bunlara rağmen göğsümde yumuşattıklarım ve sizlerin yan yana durmuşluğunda ki çirkinlik içerisinden çıkamadığım ama hala insana dair diye konumlandırdıklarım arasındasınız.

İçimi yalayıp geçen düzelecekler kanısı, inanç ve güven duvarlarımı tırmalayan umutsuzluk, kal diye yalvarmaktan imtina edeceğim topunuz ve bir tekinize dahi bir gram umut yoksunluğu, insanlığımı kuşanıp yola revan oluşuma engel olamayacaktır.

Nasır tutmuş duygularınızı bilmiyor değilim. İçimde boşa kürek çekiyorsun serzenişlere zaman zaman kulak kabartıp bir tılsım arayışına giriyor olsam da, anında kıvrılıp ve sıyrılıp bütün bu insancıl olmayan dürtülere savaşımda devam edecek diğer taraftan.

Bir başkasına bana uymayan düşüncelerinden dolayı taarruz etme dürtülerimi körelteli hayli zaman oldu. Benden farklı olanla, farklı düşünen, inanan ve yaşayanla bölecek ekmeğimin varlığını kanıksayalı da hayli zaman oldu.

Bir zamanlar düşünce, inanç  ve şefkat dünyama yaptığınız sulu, izansız ve merhametsiz katıklarınızı süzgece tabi tutup ayrıştırdığım zamandan bu yana da hatırı sayılır vakit geçti. Artık zehirli atıklardan müteşekkil dünyanızın kölelerden meydana getirdiğiniz sahtekar şatonuzun  bir ferdi değilim.

İrrite ve tuhaflıklar üzerine bina ettiğiniz dünyanız evvela sizleri boğarken, dışarıdakilerine hayat menbaı olduğunuzu iddia edişleriniz yok mu? Ne tuhaf ve ne mide bulandırıcı bir iddia değil mi?

Haydut ahlak ve fikirleriniz, sefil, hayasız ve iğrenç tarzınız, kullanılmış ve dolayısıyla demode üslubunuz tatsız, tuzsuz ve vitaminden yana nasipsiz tavrınız ve bütün bunlara rağmen ders almaktan yana seviyesizliğiniz dar bir alanda ve kısır bir döngü içerisinde dönüp durmanızın ana gerekçeleridirler.

Uyanık ve teyakkuz halindeki şuur ve ahlak bilincim, bigane kalmama engel olurken, rezilane ve mukallit motiflerinize darbeler atmama mecbur kılıyor beni. Her ne kadar, iç ahenginizi bozup zihinsel konforunuza mütecaviz atışlar gibi görseniz de, durup düşündüğünüzde ruh ve dünyanızda ki koca pürüzleri görmekten yana zorlanmayacaksınız.

İster aşağı ister yukarı, ister sağa ister sola vurup durmayın başınızı hangi karşılığı vereceğim diye. Açık ve çıplak yanlışlarınız ölünceye kadar vicdanlarımızı bensizde tırmalayıp duracaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT