Murat  Çelik

Murat Çelik

Sahipsiz kent imajı silinmeli

A+A-

Malatya yaklaşık 2 yıldır sahipsizlikten yakındı durdu, sahipsizliğin ortaya çıkış nedeni ise Malatyaspor"un içinde bulundu durum hep gündeme taşındı.

Taşıdık…

Çok şükür Malatyaspor sahipsiz değil artık bu sorun çözümlendi, Malatya"da yaşayan ve daha önceleri de Malatyaspor yönetiminde bulunan kadro Yönetimi devraldı.

Malatyaspor değildi pek tabi Malatya"nın içinde bulunduğu sorun, Malatya"nın asıl sorunları bir nebzede olsa Malatyaspor krizi ile gölgelendi.

Artık, asıl sorunlar kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlayacak…

Nedir bu sorunlar sıralamaya koymamız gerekirse, her geçen gün aldığı “GÖǔ ile artan nüfus sayısı ve beraberinde gelen İŞSİZLİK!

 

İlimizde yaklaşık 12 bin civarında olan İşsiz sayısı ve bu işsizlerinde yüzde ellisinden fazlası “DİPLOMALI İŞSİZ”, en büyük ve en önemli sorun budur.

Siyasilerin yapması ve çaba göstermesi gereken konuların başında geliyor İŞSİZLİK!

Sosyal Yardımlar olmadan, Malatya"da nasıl bir yaşam olur bunu düşünmek bile istemiyorum. Kış kapımıza dayandı, odun ve kömür fiyatları sobadan önce el yakar durumda, Doğalgaz sevincini yaşayan nüfusun az bir kesimi şimdiden gelecek faturayı düşünüyor. Malatya Doğalgazı en pahalı kullanan İller arasında.

 

Diğer önemli sorun, yollarında araç kullanılamayacak ve kaldırımlarında rahatça yürünemeyecek hal alan Malatya Trafiği!

Alınan ve uygulanması çok zor olsa da, yürürlüğe konulması gereken tedbirler. Malatya Belediyesi ve Malatya Emniyet Müdürlüğü ortak kararlar aldı, uygulanması gerekiyor, Personel yetersizliği uygulamayı ertelememeli, biran önce Malatya Belediyesi kolları sıvayıp alınan kararları uygulamaya koymalıdır!

Konulmadığı süreçte 2009 yılında yapılması planlanan Yerel Seçimlerde en büyük “hata” olarak muhalefetin masa yatıracağı gerçeğidir.

 

Yıkmadan yapmak Cenabı Allah"a mahsustur.

Belediye olarak, Malatyalının rahat ve huzur içerisinde gezip dolaşması için yaya kaldırımları genişletilmesi gerektiği gibi, yaya kaldırımları yayaların olmalı, bunu ilke edinerek çalışmak gerekiyor.

Araç yolları ana karteller dahil tüm ara sokak ve caddeler dar yıkılması gereken ve yıkılması için karar alınan yerler yıkılarak yollar açılmalı, Ana kartellere paralel caddeler bazısı bir ev için atıl vaziyette bekliyor, bekliyor, bekliyor…

 

Yaya kaldırımları bir türlü islah edilemeyen Esnaf tarafından işgal edilmeye devam ediyor, cezai tedbir uygulamaktan başka çaresi kalmadığı kesin!

 

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte sebze meyve alımı için, Eski Meyve haline girmek mümkün olmadığı gibi has bel kader girmişseniz bile yürümeniz neredeyse imkansız! Çünkü Yaya Kaldırımları Esnaf tarafından gasp edilmiş durumda! Tezgah açmasının dışında yaya kaldırımı iş yerine katılmış vaziyette!

 

Dost acı söyler, misali bu eleştirilerimin hoş görülmesi dileğimle…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum