Yasin Tanır

Yasin Tanır

Sahipsiz Şehir "Teksa'sa" Döndü!

A+A-

Gün geçmiyor ki Malatya'da yaşanan olaylara bir yenisi daha eklenmesin. Olaysız bir günümüz daha olmasın. Şehrimde son bir kaç yıldır; "Cinayet, uyuşturucu, intihar, gasp, yaralama vb. olaylar yaşanmasın.

Ne oluyor böyle arkadaş!
Neyinizi paylaşamıyorsunuz!
Derdiniz ne sizin?

Kaysı kentimde üzülerek ifade etmeliyim ki;
artık huzurumuz kalmadı. İnsanlarımız çarşı merkezinde korkudan artık yürüyemiyor. Hergün bir aksiyonla karşı karşıyayız. Nereden üzerimize bir kurşun yağacak tedirginliği ile sağa- sola bakıyoruz. Anne ve babalar son zamanlarda artan uyuşturucu vakaları sebebi ile çocuklarını apartmandan dışarı çıkaramıyor.

Bir insanın özgürlüğünü, güvenliği için kısıtlamak zorunda kalan anne ve babaların durumu görünce, artık birilerinin harekete geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

Malatya'm eskiden oysa ne güzeldi. Parmak ile gösterilen huzur kentlerinden biriydi. Sabah evimizden dışarı çıktığımızda akşam ne olacak korkusu ile yaşamıyorduk. Kaldı ki; sokaklardan eve dahi gelmek istemiyorduk. İnanın şehrim için bu aralar çok üzülüyorum.

Kim bu şehri tahrib ettiyse bir zahmet düzeltsin artık!

Kimse kusura bakmasın; kayısı kentimde bu aralar kimse güvende değil ise bu şehir sahipsizdir. Yaşananan bütün olaylarda en başta "Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız, Valimiz, Emniyet Müdürümüz" bir Malatya halkı suçludur.

Bugün bana dokunmayan yılan bin yaşasın derseniz; yarın kimse kusura bakmasın. Dokunmadığınız yılan, gün gelir bu şehrin boynuna dolanır. Satır satır cinayet haberleri okumak zorunda kalırsınız. Daha düne kadar Malatya'mın göbeğinde üst araması, kimlik taraması yapılmasından rahatsız olanlar bugün mutlu olsunlar. Kimliği belirsiz cesetlerinizi artık morgtan toplayabilirsiniz.

Ne olursunuz! Bir şehri imar ederken bir nesli ihya etmeyi unutmayın. İhmal ettiğiniz nesil gün gelir imar ettiğiniz şehri tahrip eder.

Anne ve babalar lütfen! Çocuklarınıza, yuvanıza, ailenize biran önce sahip çıkın. Eğitimi sadece sıralarda kazanılan bir şey olarak düşünmeyin. Eğitim her yerdedir. Herkes kendi içinde bir düzelmeye ve eğitim sürecine giderse inanın toplumda düzelir. Gelin hep birlikte silah seslerinin konuştuğu bir dünya değil; muhabbetin, sevginin, merhametin, iyiliğin hakim olduğu bir dünya yaratalım.

Bütün dünya buna inanmasada biz inanalım.
İnsanların el ele tutuşduğu, birlik olduğu bir dünyada birlikte sonsuza uzanalım. Hayatımız bayram havasında olmasa da kayısı tadında olsun.

Malatya'da sevginin, barışın, huzurun hakim olduğu eski günlere dönmek dileği ile değerli okuyucularıma, kayısı kentime selam olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

8 Yorum