C.Cemil NAYMAN

C.Cemil NAYMAN

Sanki uzaya gidiyoruz...

A+A-

Merhaba değerli okurlar;

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri MOTAŞ A.Ş. tarafından şehir için otobüs ücretlerine zam yaptı ama sanki vatandaşlara uzay turu attırıyor.

Şehirde en uzak mesafe İnönü üniversitesi ve organize sanayisi değil mi? Peki bu zammı neye göre yaptı. Benzinden dolayı desek, belediyenin en lüks otobüsü bile benzin ile çalışmıyor. Şimdi bunu gören dolmuş şoförlerinde kendine göre zam uygulayacaktır. Şimdi ben bir basın mensubu olarak günde nerden baksanız 20-30 kere otobüs ile şehir içi seyahat etmek zorunda kalıyorum. Biz basın mensuplarına bile bir kısıtlama getirildi, sadece çalışanların 1'ine kart verebiliriz dediler. Sonuç da bu kartı bedava almıyoruz bir ücret talep ediliyor bizden. Acaba tüm basın mensuplarına mı bu kısaltama mevcut yoksa içeride adamı olan kendine kart alıyor mu? 

Yani bir kişi işe gitmek için 2 gidiş 2 dönüş otobüs değiştiriyorsa günde 10.40 TL harcayacak. Buda aylık 312 TL yapıyor. Adam işe gidip çalışsın mı yoksa evin elektriğini, suyunu, kirasını mı ödesin yoksa evin mutfak masrafını mı karşılasın.

Şimdi bakalım şu otobüs biletlerine gelen zamma.

Tam kart ücreti 2.60 TL
Öğrenci fiyatı 1.75 TL
Aktarmalı biniş ücreti ise 1 TL

120 binişlik 30 günlük sivil kart 195 TL
2 binişlik kartlar 7 TL
4 binişlik 14 TL
6 binişlik ise 21 T

Bu zamların sebepleri ise yakıt gideri ve yedek parçaymış.
Bu artan zamların illaki bir gerekçesi vardırdır.

Bakalım sonumuz hayrola

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

7 Yorum