• BIST 1.123
 • Altın 477,117
 • Dolar 7,8288
 • Euro 9,1832
 • Malatya : 20 °C
 • Ankara : 16 °C
 • İzmir : 21 °C
 • İstanbul : 17 °C
 • Elazığ : 18 °C
 • Adıyaman : 21 °C
 • Trabzon : 22 °C

Şavata ve Protokol

10.09.2009 00:18
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Malatya İl genel Meclis Başkanı Naci Şavata'ya Gazeteciler Cemiyeti Başknına "protokol" masasında yer verdi ve Şavata protokolle birlikte iftar açma şansını buldu.

Asıl yeri de kanımca orasıydı nede olsa koskoca Malatya'nın İl genel Maclis Başkanı.

Tabiki bu beniim şahsi fikrim yasalar gereği ise İl Genel Meclis Başkanlarının "Protokol" de yeri yok.

Yasalar tabi ki ihlal etneye gelmez zaten Gazeteciler Cemiyeti iftar yemeğide resmi bir toplantı değildi. Gazeteciler Cemiyeti İl Genel Meclis Başkanı Naci Şavata'yı gönüllerinde ki "Protokol" listesinde yerini hazırlamışlardı.

Şavata Devletin protokol listesinde yer almak için mücade veriyor haksızda sayılmaz.

 

Onbinlerce oy alarak seçilen meclise başkanlık yapan üyenin protokelde yeri olmalıdır. Her ne kadar il, ilçe ve pek çok beldede belediye teşkilatı kurulduğu için buralarda il genel meclisinin pek önemi bulunmazsa da, belediyelerin sınırları dışında yer alan belde, köy ya da diğer yerleşim yerlerinde her türlü altyapı hizmeti il genel meclisleri tarafından üretiliyor ve bu hizmeti üretenlerin başında da il genel meclis başkanı bulunuyor.

İl Genel Meclisi yeri geliyor Vali'ye yetki veriyor yeri gelidiğinde de Vali'ye itiraz edebiliyor, bu nedenle olsa bile İl Genel Meclis Başkanlarına protokolde yer verilmelirdir, derim,

İl genel meclisinde, tıpkı TBMM'de olduğu gibi bütçe plan komisyonu, sağlık komisyonu, eğitim komisyonu, imar komisyonu gibi komisyonu gibi 19 değişik komisyon kuruluyor. Bu haliyle bakıldığında bile Ankara'daki TBMM'nin küçültülmüş bir kopyası denilebilir.

Ve TBMM Başkanı Cumhurbaşkanı'na yeri geldiğinde vekalet etmeye yetkili.

Eskiden İl genel meclislerinin başkanlığını o ilin valisi yapıyordu, yani meclis seçimle işbaşına gelmesine karşın, meclis başkanı atamayla geliyor ve ayrıca vali, meclisin kararlarını denetleme hakkına da sahipti. Yapılan son yasal düzenlemelerle İl Genel Meclislerine şahsiyet kazandırıldı.

İl Genel Meclisi artık başkanını kendi içinden seçiyor.. Vali, İl Genel Meclisi'nin başkanı değil. Yeni düzenlemlerle AKP iktidarı, seçilmiş il genel meclisine, bulundukları kente sahip çıkma sorumluluğu vermek, yerel yönetimi bir adım daha demokratikleştirmek istedi.

Sevgili Naci abi Gazetecilerin gönlünde ki yerin Protokol bunu böyle bilesin.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Mehmet Aslanoğlu
11 Eylül 2009 Cuma 16:58
Tebrikler
Sayın Murat beyin yazınızı okudum ve kendisini tebrik ediyorum. Türkiyenin demokratik açılımında yerel yönetimlerin önemini ortaya çıkaran bir meseleyi yerel misallerle ortaya atması. Tartışmayı sağlaması bir gazetecinin yapacağı en önemli işlerden biridir. Naci beyin kınayanların kınamalarından korkmadığını biliyorum. Övülmeyede ancak hakkın yanında olduğunda geçerli olduğunuda bildiğini biliyorum. Makamların geçici olduğunu her zaman söylüyor. İhtiyacıda yok. onu iyi tanıyan biri olduğum için yazıyorum. Geçmişde yaptıklarını 1978-1980 arası Belediye hizmetlerinde bulabilirsiniz. En azından birleştirici kimliği Malatya ya bir hizmet değilmidir.
Taner İşbilen
11 Eylül 2009 Cuma 12:11
Gereksiz bir övgü yazısı
Nereden çıktı bu tür gereksiz ve filtrelenmemiş yazılar? M.Bey sanırım Başkan olduktan sonra bu tür insan kategorizasyonlarına başladınız. Ben İGM Başkanlığının Valiye yetki verdiğini sizden duyuyorum. Bildiğim Kadarıyla Vali bir ilin en büyük mülki amiri, yani Cumhurbaşkanını yani görev almamazlığı temsil ediyor, keza valiye yetkiyi ancak bakanlar kurulu verebilir. Bu yazı sanki laf olsun diye yani yazı yazmış olmak için kaleme alınmış gibi. Bir an önce yeni bir yazı yazarsanız siz de rahatlarsınız. Bilvesile Kadir gecenizi şimdiden kutlarım.
CEVAP: Değerli Okuyucumuz, yazımda İGM. Başkanı Şavata ismini ön plana çıkartarak 81 ilimizde bulunan İGM Başkanlarının sorunlarını yansıtmak istedim ve yansıdı. Malatya dışında ki İGM Başkanlarından da teşekkür telefonları aldım. Malumunuz İnternet Haber Sitesleri yayın yaptığı iller dışında da takip ediliyor. Şundan da eminim ki bu yazı ileri ki günler TBMM'de gündeme taşınacaktır. Yetki konusunda yeni çıkan yasayı okumanızı tavsiye ederim. Kimseyi örnek almak, kimseye ilfiat etme zorunluluğum olmadığı gibi ne İGM nede Blediye Meclisi üye ve başkanları ile ilgim ve beklentim yok. Bu tür yazı yazma nedenlerimi İHADER Başkanı olmama nasıl bağladınız anlayamadım. Saygılarımla. Murat Çelik.
ali veli
11 Eylül 2009 Cuma 01:23
açlar eşittir
iftar sofrasında protokolden söz etmek ne kadar doğrudur ki? yani namazda da protokole göre mi saf tutuluyor?
CEVAP: Namazı ne anlamda bu yazıya kattınız bilmem de... iftar yapılacak mekanda protokol üyeleri için yer ayrılıpta o kişiler oraya oturtuluyorsa benim için protokol vardır. Saygılar.
Şinasi
11 Eylül 2009 Cuma 00:29
AMİGOLUKLAR
Murat Bey , Son zamanlarda Objektif Haber.com'un sahibi Kadir Çelik gibi yazılar yazmaya başladınız. İnsanları böyle gelişigüzel mercek altına almalar sanırım Başkan olduktan sonra oldu. Şavata tanınmamış birisi değil ki bir yemekte baş tarafa oturtulunca ne oldum delisi olsun. Naci Bey oldum olası içi dışı bir olan birisi. Ancak ben bu yazınızın maksadını anlamadım. Biz istediğimizi aziz istemediğimizi rezil mi ederiz demek istiyorsunuz? Bir gazetecinin İGM Başkanına ben seni protokol masasına oturttum demesi kadar fırınlanmamış bir beyanat olamaz. Birileri de çıkmış amigolarla eşleştiriyor. Şavata da bu iltifatlara inandı mı dersiniz. Sanmam. İGM'nin Valiye yetki verdiğini de sizden duyuyorum. Vali İlin en büyük mülki amiridir.
CEVAP: Değerli Okuyucumuz, yazımda İGM. Başkanı Şavata ismini ön plana çıkartarak 81 ilimizde bulunan İGM Başkanlarının sorunlarını yansıtmak istedim ve yansıdı. Malatya dışında ki İGM Başkanlarından da teşekkür telefonları aldım. Malumunuz İnternet Haber Sitesleri yayın yaptığı iller dışında da takip ediliyor. Şundan da eminim ki bu yazı ileri ki günler TBMM'de gündeme taşınacaktır. Yetki konusunda yeni çıkan yasayı okumanızı tavsiye ederim. Kimseyi örnek almak, kimseye ilfiat etme zorunluluğum olmadığı gibi ne İGM nede Blediye Meclisi üye ve başkanları ile ilgim ve beklentim yok. Bu tür yazı yazma nedenlerimi İHADER Başkanı olmama nasıl bağladınız anlayamadım. Saygılarımla. Murat Çelik.
kayısıcı
11 Eylül 2009 Cuma 00:01
Siyaset üstü bir insan, gönüllerin protokolünde.
Ben Naci abi ile kayısı sorunları ile ilgili olarak telefonla aradığımda tanıştım, Malatya'da kayısı sorunları ile ilgili aramadığım kişi hemen hemen kalmadı ama, Naci abimizin duyarlılığını ben hiç kimsede görmedim. Bende bu samimi ve içten davrandığı için, başkanım diye hitap ederken kendisine abi diye hitap etme yakınlığını hissettim ve kendisiyle de bunu paylaştım. Naci abimize protokollerin en güzeli yakışır ama abimiz bunları çoktan aşmış bir insan. Kendisine başarılar diliyorum. Malatyamız için bir şans diyorum. İsmimi vermek istemiyorum, çünki birileri yağcılık yapmış diye düşünebilir ama benim gerçek düşüncem budur. saygılar.
aslı
10 Eylül 2009 Perşembe 23:33
gereksiz
yazınızı okudumda,anlayamadığım neden bu kadar önemli biriymiş gibi abarttığınız.bu memlekete hizmettte sınır tanımadan elinden geleni yapan ama bir yerlere gelemeyen bir sürü insan var. şavatanın bu memlekete ne kattığını bu yaşına kadar anlatırsanız eğer onuda öğrenmiş oluruz, bilgi eksiğimiz varsa... bir çok ortamda adı varda, icrratı yok.ya da biz bilmiyoruz!bu şahsın özelliğini gerçekten merak ettim.
CEVAP: Değerli Okuyucumuz Sayın Naci Şavata ile ilgili bilgi size akataracam dersem yalan söylemiş olurum. Öte yandan Benim burada asıl anlatmak istediğim Türkiye Genelinde tüm il genel meclis başkanlarının yaşadığı sıkıntıdır. Ve ben amacıma ulaştım kanımca bir çok il genel başkanından teşekkür aldım ve konuyu TBMM de gündeme getirmek için kaynak gösterceklerini belirttiler. Saygılarımla. Murat Çelik
AYDIN SELİM DOĞAN
10 Eylül 2009 Perşembe 15:39
NACİ BEY
sayın naci şavata istese yüreği el verse zaten protokolun içindeidi ancak siyasetin oyunlarını kuralına göre oynamadı.sanırım nedeni karekteri,dürüstlüğü ve allah korkusu olması.nolursa olsun protokol o sandelyeden iner ama markalar yaşarlar.o marka bizce malatyada.
Mustafa Kanada
10 Eylül 2009 Perşembe 13:34
Hakediyor..
Naci Savata gerek durustlugu gerekse ozgecmisi ile protokollerde bulunmayi hakediyor. Memleketimizin yetistirdigi egriye egri, dogruya dogru gercek Malatya sevdalisi bir abimizdir. Sayin Savata gibilerin kiymetini bilelim derim.
Nafiz
10 Eylül 2009 Perşembe 10:08
MALATYA
Malatyada spor kamuoyunda medyatik olan birkaç isimden biri naci bey.Yakın tarihe bir bakın.Mıh Osman,Sami Dayı,Soykan abi,Naci abi,Amigo yusuf ve ayhan gibi spordan gelen kaç isim daha yazabilirsiniz.Bunlar bizim hoş abilerimiz ölenlere rahmet kalanlara da selamet dilerim.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı Bahis Siteleri | Royexmarkets | Betwinner | Haber Yazılımı: CM Bilişim