Murat  Çelik

Murat Çelik

Şavata ve Protokol

A+A-

Malatya İl genel Meclis Başkanı Naci Şavata'ya Gazeteciler Cemiyeti Başknına "protokol" masasında yer verdi ve Şavata protokolle birlikte iftar açma şansını buldu.

Asıl yeri de kanımca orasıydı nede olsa koskoca Malatya'nın İl genel Maclis Başkanı.

Tabiki bu beniim şahsi fikrim yasalar gereği ise İl Genel Meclis Başkanlarının "Protokol" de yeri yok.

Yasalar tabi ki ihlal etneye gelmez zaten Gazeteciler Cemiyeti iftar yemeğide resmi bir toplantı değildi. Gazeteciler Cemiyeti İl Genel Meclis Başkanı Naci Şavata'yı gönüllerinde ki "Protokol" listesinde yerini hazırlamışlardı.

Şavata Devletin protokol listesinde yer almak için mücade veriyor haksızda sayılmaz.

 

Onbinlerce oy alarak seçilen meclise başkanlık yapan üyenin protokelde yeri olmalıdır. Her ne kadar il, ilçe ve pek çok beldede belediye teşkilatı kurulduğu için buralarda il genel meclisinin pek önemi bulunmazsa da, belediyelerin sınırları dışında yer alan belde, köy ya da diğer yerleşim yerlerinde her türlü altyapı hizmeti il genel meclisleri tarafından üretiliyor ve bu hizmeti üretenlerin başında da il genel meclis başkanı bulunuyor.

İl Genel Meclisi yeri geliyor Vali'ye yetki veriyor yeri gelidiğinde de Vali'ye itiraz edebiliyor, bu nedenle olsa bile İl Genel Meclis Başkanlarına protokolde yer verilmelirdir, derim,

İl genel meclisinde, tıpkı TBMM'de olduğu gibi bütçe plan komisyonu, sağlık komisyonu, eğitim komisyonu, imar komisyonu gibi komisyonu gibi 19 değişik komisyon kuruluyor. Bu haliyle bakıldığında bile Ankara'daki TBMM'nin küçültülmüş bir kopyası denilebilir.

Ve TBMM Başkanı Cumhurbaşkanı'na yeri geldiğinde vekalet etmeye yetkili.

Eskiden İl genel meclislerinin başkanlığını o ilin valisi yapıyordu, yani meclis seçimle işbaşına gelmesine karşın, meclis başkanı atamayla geliyor ve ayrıca vali, meclisin kararlarını denetleme hakkına da sahipti. Yapılan son yasal düzenlemelerle İl Genel Meclislerine şahsiyet kazandırıldı.

İl Genel Meclisi artık başkanını kendi içinden seçiyor.. Vali, İl Genel Meclisi'nin başkanı değil. Yeni düzenlemlerle AKP iktidarı, seçilmiş il genel meclisine, bulundukları kente sahip çıkma sorumluluğu vermek, yerel yönetimi bir adım daha demokratikleştirmek istedi.

Sevgili Naci abi Gazetecilerin gönlünde ki yerin Protokol bunu böyle bilesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

9 Yorum