Murat  Çelik

Murat Çelik

Seçime giderken siyasi partilerde neler olacak!

A+A-

Adam olacak çocuk misali koalisyon fantezisinde sona gelindi.

Erken seçim pardon yeniden seçim olacak düşüncemi Sizlerle 15 Haziran’da Seçim sonucu “Tekrar Seçim”i gerektirecek başlığı ile yazmıştım.
 
Seçimin üzerinden 2 ay 10 gün geçti çocuğun adı koyuldu ‘erken seçim’.
 
Çocuğun babası olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gösteriliyor olmasına rağmen bence babası belli değil, olası bir erken seçim kararı ile çocuğun doğacağı gün netleşecek.
Daha sonra gerekirse DNA testi yapılır.
 
Erken seçime giderken partilerde kazanların altı ateşlendi;
 
AK Parti tam anlamı ile kaynıyor. Bugüne kadar partinin tek hakimi 3 dönemdir milletvekilliği yapan partinin ağır ablası Öznur Çalık’ın yerine bayan taliple aday sayısı şimdilik 3 kişi görünüyor. 7 Haziran seçimlerinde Ankara kontenjanından listeye giren partinin ağır abisi olarak öne çıkanTaha Özhan’ın yeri sabit gibi görülse de adaylığı büyükşehirlerden birinden gösterilme ihtimali üzerinden hesap yapılıyor. Nurettin Yaşar’ın seçimden sonra Malatya’ya nadiren uğraması yerini sabitlemiyor. Milletvekili seçildikten sonra hemen her fırsatta halkla iç içe olan Mustafa Şahin ve Bülent Tüfenkci diğer vekillere göre çok daha şanslı.

CHP’de hesaplar masa başında yapıldığı gibi, partinin Sünni oylarına da talip olması gerektiği öne çıkıyor. Genel Başkan Yardımcılığı gibi önemli göreve atanan Veli Ağbaba’nın Ankara veya büyükşehir kontenjanından başka illerden gösterilmesi gerektiğini, var olan 2 milletvekili potansiyelini kaybetmemek için yerel seçimlerde Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı ve 7 Haziran seçimlerinde 2. Sıra milletvekili adayı ‘sünni” Hulisi Porgalı’yı 1. Sıraya, 2. Sıra adayı olarak da ‘alevi’ Av. Berna Karadaş’ı getirmenin yollarını arıyor.

MHP’de sıralamanın değişmeyeceği konuşulurken, Malatya’da var olan 2 milletvekili potansiyelini harekete geçireceği düşünülen Ülkücü çizgisinden taviz vermeyen Reşat Erdoğan isminin gündemde ki yerini koruduğu, adaylığı için 7 Hazitan seçimleri öncesi aleyhinde olumsuz türlü spekülasyonları bertaraf ettiği bize ulaşan bilgiler arasında.

HDP’de sıra değişikliği düşünülmezken Alevilerden aldığı emanet oyları ve İnönü Üniversitesinde okuyan ve yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerle 1 milletvekili çıkartmayı hesaplıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

7 Yorum