• BIST 108.489
  • Altın 151,185
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Malatya : 3 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 10 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Elazığ : 2 °C
  • Adıyaman : 13 °C
  • Trabzon : 16 °C

Seçimler, adaylar ve Malatya

13.03.2011 09:03
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

 

Siyasette istikrarı yakalayamayan kent Malatya... Bir ileri iki geri... Bir bakıyorsunuz, İsmet İnönü ve Turgut Özal döneminde olduğu gibi Malatya, Türkiye’nin gündeminde... Bir bakıyorsunuz, Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit döneminde olduğu gibi sus pus...

Bu yazıyı kaleme alırken oldukça hayıflandım Malatya adına... Kimilerinin siyasetin şanslı kenti dediği Malatya için şanssız kenti dedim.

Ama ilginçtir 2000’li yıllar çoğunluk milletvekilliğine rağmen Malatya siyasetini gündeme taşımaya yetmemiştir. İktidar yanındaki çoğunluğa rağmen, Malatya bir milletvekilini bile bakanlık koltuğuna taşıyamamıştır.

Geçmiş şöhretimizi düşününce Malatya adına bu büyük talihsizliktir. Umarız 12 Haziran 2011 seçimlerinden sonra bu kadersizliğimiz sona erer ve Malatya siyaseti seçilen milletvekilleriyle gündeme damgasını vurur.

Aday adaylığı müracaatlarının yapıldığı şu günlerde Malatya şenlendi. Eski-yeni siyasetçiler yeniden hareketlendi ve 12 Haziran’da sandıktan çıkmayı hedefledi.

Ama ben şimdiden canı gönülden bir şey diliyorum: Malatya bakanlıksız kalmasın!

Bu arada milletvekili adaylarının seçimi sürecinde yaşanan gelişmeler üzerine de birkaç söz söylemek mecburiyetindeyim.

Ne yazık ki, siyasi partilerimizin Malatya teşkilatları tek başlarına adaylarını belirleyemiyor. Aday belirlemede etkin güç, genel merkezler, dolayısıyla da genel başkanlar...

Genel başkanlara, Malatya adına, Malatyalı adına şimdiden bir çift sözüm var:

Bakanlık yapacak adaylarımız olmasını istiyoruz. Malatyalı’nın gönlünde yer bulan, misyonu ve vizyonu ile partisini ve Malatya’yı temsil edecek insanları Allah milletvekili olarak bizlere nasip etsin!

Şimdi ikinci dileğime geliyorum. Malatya’nın zaman zaman yaşadığı kadersizliği, bahtsızlığı ne yazık ki Doğanşehir ilçemiz yıllardır yaşıyor. Ne yazık ki, Mehmet Delikaya Beyefendi’den sonra “Doğanşehirliyim” diyen hiç kimseyi Ankara’ya gönderemedik. Sözde Doğanşehir, Malatya’nın nüfus yönünden en kalabalık ilçesi. Ama ne acıdır ki söz hakkı yok... Ama bu seçimlerde başta Mehmet Şahin ve Mehmet Birişik olmak üzere birkaç hemşehrimiz gönüllü ve istekli... İnşallah hayırlısı olur. Ancak benim bir üzüntüm daha var! Doğanşehir adaysız da beldem Polat çok mu adaylı... Oralarda hiç esamesi okunmamış milletvekili adaylığının... Ama bu defa bir adayımız olacak. Ada Mehmet Çakantemur’un edindiği bilgi ve tecrübeyle Ankara’da Polat’ı da, Doğanşehir’i de, Malatya’yı da en güzel şekilde temsil edeceği kanaatindeyim. Kendisine başarı dileklerimi iletiyor seçileceklere, Ankara’ya gitmek isteyenlere kıymetli kardeşim Hüseyin Karaaslan Beyefendi’nin bana ulaştırdığı “Doğanşehir’i sevmek” isimli mektubunu hatırlatıyorum.

Buyurun hep birlikte okuyalım, mümkünse sık sık karşılaşacağımız bir dosyamızın arasına da ekleyelim.

İşte Doğanşehir’i sevmenin yolu:

Bizler Doğanşehir’de yaşayan Doğanşehirliler ve Doğanşehir’in dışında yaşayan Doğanşehirliler olarak birbirimizi ne kadar seviyoruz? Ya da Doğanşehir’i ne kadar seviyoruz?

Doğanşehir’i sevmek, Doğanşehirlileri sevmek, Doğanşehir’e ve Doğanşehirlilere hizmet ile olur.

Biz övünüyoruz!

Doğanşehir, Malatya’nın en büyük ilçesidir. Tarım potansiyeli bakımdan en verimli topraklara sahip ilçedir. En iyi elma Doğanşehir’de yetişir. En iyi kayısı Doğanşehir’de yetişir. En iyi kuru fasulye Doğanşehir’de yetişir. En iyi domates, en iyi yeşil biber Doğanşehir’de yetişir. Doğanşehir nüfus yoğunluğu bakımından Malatya’nın en büyük ilçesidir.

Tüm bunlar doğrudur!

Fakat Doğanşehir, kamu yatırımlarını alma konusunda en fakir ilçedir. Sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri şapkalarını önüne koyup düşünsünler.

Şimdi olmayan yatırımları Doğanşehir’e en yakın komşu olan Akçadağ ilçesi ile karşılaştıralım:

Akçadağ’da emniyet müdürlüğü binası var ama Doğanşehir’de yok.

Akçadağ’da öğretmen evi binası var, Doğanşehir’de yok.

Akçadağ’da halk eğitim merkezi binası var, Doğanşehir’de yok.

Akçadağ’da askerlik şubesi binası var, Doğanşehir’de yok.

Akçadağ’da birinci etap TOKİ binaları yapılmış ikinci etap binalar yapmak üzere hazırlık yapıyorlar ama bugüne kadar TOKİ, Doğanşehir’e uğramadı.

Akçadağ Küçük Sanayi Sitesi yapılmış faaliyete geçmiş şimdi Organize Sanayi Sitesini yapıyorlar. Doğanşehir’de küçük sanayi sitesi yeni yapılıyor. Küçük sanayi sitesinin yapıldığı yer uygun mu değil mi onu vatandaşların takdirine bırakıyorum.

Akçadağ Devlet Hastanesi harıl harıl vatandaşlara hizmet veriyor. Çünkü binanın fizik yapısı yeterli hem de depreme dayanıklı. Bizim devlet hastanesi de hizmet veriyor; doktorları ve personel canla çalışıyor ama bizim hastane depreme dayanıklı değil! Fiziki olarak Doğanşehir’in ihtiyaçlarına cevap vermiyor. Hastane lojmanları kullanılmıyor, çünkü depreme dayanıklı değil.

Akçadağ’da, Malatya-Ankara yolundan sonraki ilçe merkezine kadar olan yol bölünmüş yol olarak yapılmış, ışıklandırılması yapılmış vaziyette mükemmel bir yol olarak hizmet veriyor. Biz yolu yapmışız ama bölünmüşlüğü yok, ışıklandırılması yok.

Bu örnekleri çoğalta biliriz. Acaba bunlar neden yapılmadı?

Doğanşehir ilçe nüfusu 10 bin 800, köyleri ile beraber 42 bin 113 iken Akçadağ ilçesi nüfusu merkez 7 bin 762, köyleri ile beraber 31 bin 983’tür.

Evet Malatya’nın en büyük ilçesiyiz fakat kamu hizmetlerini de en az alan ilçesiyiz. İlçemizin hizmet alabilmesi için biz Doğanşehirliler olarak birlik ve beraberlik içerisinde olmak zorundayız. Ortak paydamız Doğanşehirli olmalıdır. Bunun etrafında kenetlenmemiz lazım. Birimizin getirdiği veya getireceği hizmeti bir diğerimiz engellememeliyiz. Siyasi görüşü, dünya görüşü, siyasi partisi ne olursa olsun hangi makam ve mevkisine bakılmaksızın, kim Doğanşehir’e bir çivi çakıyorsa bizler onun etrafında kenetlenmeliyiz. Doğanşehir’e hizmet edene saygı duymalıyız.

Siyasi parti temsilcileri, ilçe başkanı ve yöneticileri, sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri, belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri, köy ve mahalle muhtarları, Doğanşehir’i idare etmeye talip olanlar şapkalarını önlerine koyup düşünsünler!

Biz nerede hata yapıyoruz?

Ortak paydası Doğanşehirlilik olanlar Doğanşehir’e kamu hizmetlerini nasıl getirebiliriz diye çaba sarf etmelidirler.

İnşallah genç ve dinamik Kaymakamımızın önderliğinde bütün Doğanşehirlilerin de desteği ile ilçemiz hak ettiği kamu yatırımlarında yeterli derecede faydalanır.

Sen ben derdine düşüp Doğanşehir’i unutanlara duyurulur!

***

Ben de imza atıyorum, sen ben derdine düşüp Doğanşehir’i unutanlar neredesiniz!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İhsan KALENDER
19 Mart 2011 Cumartesi 08:55
NERDELER !
Ali SOYLU ile Aysel ÇELİKYAY nerdeler? Aday adayı olduklarından dolayımı sitede isimleri yok? Kısa bir not bizi memnun eder sayın editörümüz.
CEVAP: Tahminleriniz doğrudur. (Editör)
Abidin Güçyener
15 Mart 2011 Salı 23:25
170 klm'lik mesafe var.
karıştırılacak bir tarafları yok ki. O zaman adı Recep olanlar çıksın ben Başbakanım desin.
realite
15 Mart 2011 Salı 17:49
Demokrat olmak ne güzel
Ne güzel şey şu bizdeki seçim (!) şu yüce(!)demokrasi anlayışı. Krıterler ne kadar çağdaş; alevimmi, sünnimi - kürtmü, türkmü -doğanşehirlimi, akçadağlımı, o aşirettenmi, bu aşirettenmi. Zaten bir ülkeyi yönetmek için en elzem şeylerde bunlar değil mi!!.
RIFAT TOPAL
15 Mart 2011 Salı 14:13
DOĞANŞEHİR
SN.Durmuş yazınız çok güzel olmuş ama eleştirilerinizde çok güzelfakat yerli yerinde değil doğanşehirde kamu kurum kuruluşlarının binalarının yapımı ve çalışmalarının iktidar partisinin ilçe başkanlarının dışında hiç kimsenin gücü yetmez.kaldıki bir başkasının doğanşehir hakkında üretim yapması ve laf üretmesi bile mümkün değil.doğanşehiri yöneten akp ilçe teşkilatına soracaksınız bunları.yazınızda sivil toplum örgütleri de şapkalarını önüne koysun diye yazmışsınızda ondan dolayı cevap verme gereği duydum.çünkü bende doğanşehir esnaf ve sanatkarlar odası başkanıyım ben yapmış olduğum kurumda esnaf ve sanatkar için elimden gelenin fazlasını yaptığıma inanıyorum.tüm doğanşehir sevdalılarına saygılar sunarım.selamlar
Veli
15 Mart 2011 Salı 12:21
Karıştırmamak lazım.
İhsan bey anketlerde fazla oy alan olan sanırım vekilimiz olan mehmet şahin.Karıştırmamakta yarar var.
Behzat Kahraman
15 Mart 2011 Salı 11:19
Mehmet Şahin'leri karıştırmayalım.
İhsan Bey geçen seçimlerde iki tane Mehmet Şahin AK Partide aday adayı olmuş idi. Birisi bizim Doğanşehirli diğeri Hekimhanlı.
İhsan KALENDER
14 Mart 2011 Pazartesi 22:56
Mehmet ŞAHİN KİM?
Sn.DURMUŞ, bu kimlik hakkında açıklama yaparsanız menun oluruz.
NASİHAT
14 Mart 2011 Pazartesi 21:15
Doğanşehir Torpilli
Ramazan Bey Doğanşehir Allah tarafından torpilli. Keşke bizim Akçadağ veya Hekimhanın yukarısından da Sürgü Suyu gibi 4 değirmen çeviren bir su olsa. O suyun kıymetini bilin. Birkaç binanın Akçadağda fazla olması sizi üzmesin.
DOĞANŞEHİR'İN SESİ
14 Mart 2011 Pazartesi 19:06
GAZETESİNİN BİRİNCİ SAYFASINA
Ramazan Bey bahsettiğiniz, mehtubunu yazdığınız hüseyin KARAASLAN kendi gazetesinde Yeni Doğanşehir Gazetesinde Akçadağ ile Doğanşehir'in kıyaslamasını manşetten versin. sizin yazdıklarınıza da onun yazdıklarınada inanalım. 5 yıldır Doğanşehire hiçbirşey vermeyenleri gazete manşetine taşıyan Yeni Doğanşehir Gazetesi değil mi? ticaretle Doğanşehir sevgisi bir arada yürümez. eğer seviyorsanız sevmeyenlere cephe alacaksınız.
DOĞANŞEHİR'İN SESİ
14 Mart 2011 Pazartesi 18:57
ÖNCE ADAM OLMAK
Ramazan bey yazınız çok güzel beğendim gazeteci arkadaşında açıklamaları iyi ancak o kadar. yani bu yazı ile şunu mu demek istiyorsunuz CHP ye oy vermek isteyenler EĞER aday güçlüyse MHP ye versin ya da tam tersi.. şu ana kadar AKP den doğanşehirli aday var hep birlikte ona mı verelim bürokrat mehmet şahine mi verelim hüseyin abi yazınızda bahsettiğiniz gibi CHP ye değilde AKP ye oy verir mi? Ben inanmıyorum bu konuların sadece konuşması yazması güzel uygulama sıfır. Ramazan bey siz aday kim olursa olsun AKP ye oy verir misin söylesen de inanmam.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim