Turan Güzel

Turan Güzel

ŞEHRİ TEPEDEN GÖZLÜYORUM

A+A-

Bazen fotoğrafa büyükten bakmak, ayrıntıları görmek, daha sağlıklı ve isabet düzeyi yüksek saptamalar yapmak ve çıkarmak için biraz geri çekilmek ve birazda yüksekten gözlemlemek gerek olay mahalini.

Geri çekildim ve yükseğe çıkarak olay mahali olan Malatya'yı yüksek çözünürlülük kabilinden ayrıntısıyla izliyor haldeyim.

Siyaset, mafya ve medya'nın zina kategorisine giren irrite ilişkisi ar, namus, izzet, şeref, onur ve meslek etik ilkelerini içselleştirmiş olmaktan mütevellit biraz geriden ve birazda yükseğe tırmanarak objektif bakış, yorum ve hukuki saptamalar ve yazılar nakşedeyim istiyorum.

''Eğer ben, bakan Soylu ve Sedat Peker arasında herhangi bir ulaklık içerisinde olmuş isem en namussuz, en şerefsiz ve en haysiyetsiz kişiyim ve buna kardeşimde dahildir'' diyen kişinin maaşının, tüm değerlerinden daha yüksek olduğu tespitinin ne denli doğruluk ve hakkaniyet içerdiğinin hakkını teslim etme vaktidir gayrı.

Siyaset, mafya ve medya ilişkisinin aşağılık düzeyinin mide bulandırıcı boyutuyla birlikte sayısız arsızlık, hırsızlık, sahtekarlık, yolsuzluk ve daha bilmem nelik neliklerin birinin diğerine gıcık verir kıvraklık ve tonda raks edişleri, sonun hızını ve akibetin vehametinide tayin etmektedir.

Bahsini yaptığımız bütün bu kargaşaların, satışların ve çakalların önüne atışların işaret fişeğini ''Ak partinin içi ihanet, haset, nefret ve ihbarlar ile kaynıyor'' mealinde açıklamalar yapan Nagehan Alçı yakmıştı.

Namusları, şerefleri, onurları, haysiyetleri maaşlarının çok çok altında kalan insan müsvettelerinin namussuzluk rekabetleri, teşkilat içerisinde bulunan diğerlerinede sirayet edeceğine zerre kadar kuşku duymamam dolayısıyla yükseğe çıkıp fotoğrafa büyükten bakıyorum.

Geminin, kıç bölgesinden ağır yaralı olduğu, bu yara ve yarık dolayısıyla su aldığı ve haliyle kısa süre sonra batacağı gerçeği, ikinci el ve ucuzundan satış standlarının kurulacağı zamanıda muştulamaktadır.

Aysbergden koca koca ve bölük bölük kopuş, ayrılış ve kaçışın küçük bir kibrit çakışa gebe olduğunun altını çizmek istiyorum. 

Yıkılış ve çöküşün çok yakın, çok hızlı, çok dramatik olacağının yanı sıra aynı oranda hızlı ve büyük bir kaosunda tetikleyicisi olacağından kimselerin kuşkusu olmasın.

Bu hız ve kaotik ortam kardeşi kardeşe, evladı babaya, komşuyu komşuya ve dava erlerini birbiriyle kan revan bir kavganın orta yerine sevk edecektir.

Güçlü olanın bütün suç ve ihaleyi güçsüzün kucağına koymakla birlikte en hayasız ve en acımasız şekliyle bel altı vuruşları şimdiden görür gibiyim. Birbirlerini izan, vicdan ve hissiyattan yoksun şekilde imha etmeye çalışan bu güruh, diğer taraftan ciddiyetsiz, samimiyetsiz ve ucuz nedamet seramonileride sergileyecekler.

Küçük pazarlarda dost, parti ve dava arkadaşlığının satışına ve büyük pazarlarda ise milyon dolarların özgürlüğe bedel olarak masaya konacağı süreci ve atmosferi betimlemekten yana hiç zorluk çekmemekteyim.

Ama heyhat!

Kardeş olmamız ve sayılmamız her ne kadar mümkün değilsede kırk kişi olmamız dolayısıyla tanırız hepimiz birbirimizi.

Bilirsiniz ve dahi inanınki iki elim iki yakanızda olacak 

 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT