Murat  Çelik

Murat Çelik

Şenliklere Evet-Hayır Damgası

A+A-

Türkiye'nin 12 Eylül 2010 da yapılacak referandumda önemli bir dönüm noktasından geçeceğini Siyasiler söylüyor ve referandum yasakları başlayana kadar söylemler devam edecek.
Türkiye genelinde parti liderleri düzenledikleri mitinglerde, partililerine Evet-Hayır demeleri gerektiğini söylerken yerelde daha doğru Malatya"da da iktidar vekilleri halkı “evet”, muhalif partilerde “hayır” oyu kullanmaya ikna etmek için ziyaretlerini sürdürüyorlar.
Bu çalışmalar referandumu ne kadar etkiler bilmiyorum ama bildiğim bir gerçek oy kullanacak Vatandaşların %80 ne için evet yada ne için hayır diyeceğini bilmiyor.
İddialı yazdım biliyorum fakat görünen köy kılavuz istemez, test yayınına başladığımız Malatya Güncel Televizyonu için şehir merkezinde yaptığımız “Röportajlara verilen cevaplara istinaden bu kadar emin yazdım.
Yerel siyasiler ve yerel vekiller “evet-hayır” ikna turlarına ilçe ve beldelerde düzenlenen “Kültür ve Sanat Şenliklerini” devam ediyor. Yani  ilçe ve beldelerde düzenlenen toplantı ve eğlencelerin yeni isime kavuşmasını sağlıyorlar; “Siyaset,  Kültür ve Sanat Şenlikleri” diye.
İyi mi yapıyorlar kötü mü yapıyorlar bilmem ama oy kullanacak vatandaşları bilgilendirmeleri gerekiyor, siyasi şov yerine.
Vatandaş Anayasa"da yapılması düşünülen maddeleri bilmiyor, kalabalığa göre konuşmak yerine toplumu bilgilendirecek metariyallere ağırlık verilmeli.
Kişisel EGO tatmin etmek uğruna eline mikrofon alan uzun uzadıya konuşmak yerine, geçim sıkıntısı yaşayan, işsizliğin rekor seviyede olduğu bu bölgelerde umut dağıtmak yerine yeni Anayasada yapılacak değişiklikleri izah yolunu seçsin iktidar-muhalefet yetkilileri, aksi halde 2011"de yapılması düşünülen genel seçimde hezimete uğramaları kaçınılmaz.
Vatandaş bilsin, Anayasada yapılacak değişiklik, borcunu ertelmeyecek, kayısıda uğradığı zarar telafi edilmeyecek, işsizlik azalmayacak, yani tüm bunların Türkçe meali; “Vatandaş içinde bulunduğu sıkıntıdan Referandumda kullanacağı oy ile düzelmeyecek”
Bazı yerel siyasiler “Referandumu” kişisel olarak kullanıyor, kendini ön plana çıkartarak bir daha ki seçimde bir yerlere gelebilmek için bağlı bulunduğu siyasi parti yerine şahsiyetini ön plana çıkartara bu çalışmaları yapıyor ki bu durumda partisine zarar vermekten öte gitmediği gibi genel seçimlerde vekil aday listesi genel merkezler tarafından hazırlanıyor, kalabalığı gördükçe boş vaatlerde kimse bulunmasın, dedim ya bu davranışlar devam ederse bağlı bulundukları parti(ler) zarar görür benden söylemesi.
Şimdi bu nerden çıktı? diyenleriniz olabilir küçük bir tüyo vereyim de belki şahsını parti üstü gören zat(lar) kendine çeki düzen verir. “Rivayet şu ki; Malatya"ya referandum için gelecek olan genel başkanın “Mitingine davet için gönderilen SMS"lerde” Parti adı yerine kişi ismi yazılması” partililer arasında ilginç olarak nitelendirilirken, yakında oluşacak parti içi muhalefetinde ayak sesini beraberinde getirmeye yettiği söylentileri yayılmaya bile başladığını öğrendim.
Hiçbir parti tüzüğünde “ŞAHSİYET”in ön plana çıkacağına dair madde bulunmaz.

Değerlisiyasiler bırakın "Kültür ve Sanat Şenlikleri" Milletin olsun siyasi emellerinize alet etmeyin, Vatandaşın arasına nifak sokup bölünmelere neden olmayın, inanın Millet burnundan soluyor, Evet-Hayır dan çok ekmeğini düşünüyor. Şartlandırmaya kalkışmayın EVET dedi, HAYIR dedi gibi.

Evet'i de hayır'ı da Millet 12 Eylül 2010 tarihinde diyecek, merak etmeyin.

Benden söylemesi.

DİPNOT: Siyasilere bir öneri, www.malatyaguncel.com'da devam eden Ankete bakarsanız evet ile hayır arasında fazla bir fark yok ama fark edilecek oran KARARSIZ'lar. Bilmem anlata bildim mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

10 Yorum