• BIST 1.564
 • Altın 439,795
 • Dolar 7,4485
 • Euro 9,0287
 • Malatya : -2 °C
 • Ankara : -4 °C
 • İzmir : 6 °C
 • İstanbul : 1 °C
 • Elazığ : -5 °C
 • Adıyaman : 2 °C
 • Trabzon : 5 °C
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı

Şenliklere Evet-Hayır Damgası

09.08.2010 02:08
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Türkiye'nin 12 Eylül 2010 da yapılacak referandumda önemli bir dönüm noktasından geçeceğini Siyasiler söylüyor ve referandum yasakları başlayana kadar söylemler devam edecek.
Türkiye genelinde parti liderleri düzenledikleri mitinglerde, partililerine Evet-Hayır demeleri gerektiğini söylerken yerelde daha doğru Malatya"da da iktidar vekilleri halkı “evet”, muhalif partilerde “hayır” oyu kullanmaya ikna etmek için ziyaretlerini sürdürüyorlar.
Bu çalışmalar referandumu ne kadar etkiler bilmiyorum ama bildiğim bir gerçek oy kullanacak Vatandaşların %80 ne için evet yada ne için hayır diyeceğini bilmiyor.
İddialı yazdım biliyorum fakat görünen köy kılavuz istemez, test yayınına başladığımız Malatya Güncel Televizyonu için şehir merkezinde yaptığımız “Röportajlara verilen cevaplara istinaden bu kadar emin yazdım.
Yerel siyasiler ve yerel vekiller “evet-hayır” ikna turlarına ilçe ve beldelerde düzenlenen “Kültür ve Sanat Şenliklerini” devam ediyor. Yani  ilçe ve beldelerde düzenlenen toplantı ve eğlencelerin yeni isime kavuşmasını sağlıyorlar; “Siyaset,  Kültür ve Sanat Şenlikleri” diye.
İyi mi yapıyorlar kötü mü yapıyorlar bilmem ama oy kullanacak vatandaşları bilgilendirmeleri gerekiyor, siyasi şov yerine.
Vatandaş Anayasa"da yapılması düşünülen maddeleri bilmiyor, kalabalığa göre konuşmak yerine toplumu bilgilendirecek metariyallere ağırlık verilmeli.
Kişisel EGO tatmin etmek uğruna eline mikrofon alan uzun uzadıya konuşmak yerine, geçim sıkıntısı yaşayan, işsizliğin rekor seviyede olduğu bu bölgelerde umut dağıtmak yerine yeni Anayasada yapılacak değişiklikleri izah yolunu seçsin iktidar-muhalefet yetkilileri, aksi halde 2011"de yapılması düşünülen genel seçimde hezimete uğramaları kaçınılmaz.
Vatandaş bilsin, Anayasada yapılacak değişiklik, borcunu ertelmeyecek, kayısıda uğradığı zarar telafi edilmeyecek, işsizlik azalmayacak, yani tüm bunların Türkçe meali; “Vatandaş içinde bulunduğu sıkıntıdan Referandumda kullanacağı oy ile düzelmeyecek”
Bazı yerel siyasiler “Referandumu” kişisel olarak kullanıyor, kendini ön plana çıkartarak bir daha ki seçimde bir yerlere gelebilmek için bağlı bulunduğu siyasi parti yerine şahsiyetini ön plana çıkartara bu çalışmaları yapıyor ki bu durumda partisine zarar vermekten öte gitmediği gibi genel seçimlerde vekil aday listesi genel merkezler tarafından hazırlanıyor, kalabalığı gördükçe boş vaatlerde kimse bulunmasın, dedim ya bu davranışlar devam ederse bağlı bulundukları parti(ler) zarar görür benden söylemesi.
Şimdi bu nerden çıktı? diyenleriniz olabilir küçük bir tüyo vereyim de belki şahsını parti üstü gören zat(lar) kendine çeki düzen verir. “Rivayet şu ki; Malatya"ya referandum için gelecek olan genel başkanın “Mitingine davet için gönderilen SMS"lerde” Parti adı yerine kişi ismi yazılması” partililer arasında ilginç olarak nitelendirilirken, yakında oluşacak parti içi muhalefetinde ayak sesini beraberinde getirmeye yettiği söylentileri yayılmaya bile başladığını öğrendim.
Hiçbir parti tüzüğünde “ŞAHSİYET”in ön plana çıkacağına dair madde bulunmaz.

Değerlisiyasiler bırakın "Kültür ve Sanat Şenlikleri" Milletin olsun siyasi emellerinize alet etmeyin, Vatandaşın arasına nifak sokup bölünmelere neden olmayın, inanın Millet burnundan soluyor, Evet-Hayır dan çok ekmeğini düşünüyor. Şartlandırmaya kalkışmayın EVET dedi, HAYIR dedi gibi.

Evet'i de hayır'ı da Millet 12 Eylül 2010 tarihinde diyecek, merak etmeyin.

Benden söylemesi.

DİPNOT: Siyasilere bir öneri, www.malatyaguncel.com'da devam eden Ankete bakarsanız evet ile hayır arasında fazla bir fark yok ama fark edilecek oran KARARSIZ'lar. Bilmem anlata bildim mi?

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Bektaş BALCI
13 Ağustos 2010 Cuma 13:29
İLAHİ YASALAR
Beşerin tanzim edeceği hiç bir yasa İLAHİ yasanın yerine ikame edemez.Hiç bir güç ve kuvvet İLAHİ güce kafa tutamaz. Dalga geçemez. Alay edemez. Üç-beş yıl misafir olup terkedeceğimiz Fani DÜNYAYI EBEDİYETİNİZE tercih etmeyiniz. Günahkar olabilirsiniz amma KAFİR olmaktan ALLAHA sığınmalısınız.Kainatı yaratan yüce ALLAH, bizleri yönetmekten ve yönlendirmekten ACİZ değildir. Hiç bir ANAYASA , KUR'AN-I KERİM ile mukayase edilemez.Edilme-me-lidir.
Bektaş BALCI
12 Ağustos 2010 Perşembe 14:39
Her KİMSENİZ!
NOT: DEĞERLİ OKUYUCULARIMIZ YORUMLARINIZ JÜTFEN YAZININ İÇERİĞİNE YÖNELİK OLSUN. YORUMCULARIN KENDİ ARASINDA KARŞILIKLI YAZIŞMALARINI YAYINLAMIYORUZ. Bilginize. (Editör)
çok düşünmeniz gerek çok
12 Ağustos 2010 Perşembe 11:04
tayyip anayasası=humeyni rejimi
Bektaş Balcı kardeşim sen cumhuriyet ilkelerini benimsemiyor isen,Atatürk ilkelerini istemiyor isen illede tayyip anayasası diyor isen evet demen çok doğru olacaktır,bence evet demene gerek kalmasa idi keşke iran a gidip yaşaydın,...
sancak kırbaç
10 Ağustos 2010 Salı 17:38
şapka önümde düşünüyorum
sn.MURAT TÜRKER bence biz malatyalılar biraz duygusalız art niyet aramayın bence elazığada yatırım yapılmalı fabrikalar açılmalı istihdam alanı oluşturulmalı bu işlemler elazığdan çok biz malatyalılara fayda sağlayacaktır. nedenmi? elazığlı vatandaş malatyayı almanya olarak görüyor ve akın akın geliyorlar malatya nüfusunun çeyreği elazığlı vede gittikçede artıyor elit ve kalifiye olmayan bu göç malatyamın sırtına ağır bir yük bir malatyalı olarak elazığın adıyamanın güçlenmesini istemeliyiz bu güçlenme malatyamıza pozitif yönde katkı sağlayacaktır. SN. Murat Çelik halkın neyi oyladığını bilmediğini söylemişsiniz bu durum analizi çok yerinde vede malatyamızın gerçeği değilmi gerek yerel seçimlerde gerek genel seçimlerde halktan kaç kişi bilinçli oy kullanıyorki Tayyip baba ver diyorsa vericen verme diyorsa vermicen sorarım size acaba kaç kişi milletvekillerinin ve belediye başkanının yeterliliğini düşünerek oy vermiştir.
Bektaş BALCI
10 Ağustos 2010 Salı 15:03
SİSTEMİN ÖZÜNE DOKUNMAK İÇİN
Namlu gölgesinde , ÜSTÜN HUKUKÇULAR eliyle yazılmış bu anayasayı,kısmende olsa değiştirmeye, SİSTEMİN ÖZÜNE DOKUNMAK adına ,ÜSTÜN HUKUKÇULARIN başından bir tutam saç kesmek adına elbette EVET diyeceğim. Bilakis, basit SİYAS hesaplar umurumda bile olmaz. Mesele A partisi B partisi yada C partisi değildir. Mesele SİSTEM meselesidir.
Murat Türker
10 Ağustos 2010 Salı 14:34
Duyguslallık mı gazetecilik mi?
Sayın Yazar demiş ki;
""7 Milletvekili gönderdiğimiz iktidar, Malatyalıların bu teveccühünü nasıl ödüllendirdi?
Bölge Müdürlüklerini Elazığ'a vererek Malatya'yı cezalandırdı, bunun başka anlamı varsa Siz değerli Okuyucularımız yazabilir. Belki göremiyorumdur""
""Malatya'da yılardır yapımı devam eden Beyler deresi Viyadüğü, alt geçit çalışmaları var bu işlerle ilgili Bölge Müdürlüğü nerede Elazığ'da.""
Sayın yazarımız öncelikle Elazığ’ı sevmeyebilirsiniz. Elazığ’ı neden sevmediğinizi aslında sorgulamak gerekir. Fakat bir köşe yazarı olarak sevgi ile gazetecilik arasında bir tercih yapmanız daha doğru olur. Yukarıdaki cümleler size ait. Malatya 7 milletvekiliyle hangi bölge müdürlüklerini Elazığ'a vermiş? Karayolları, DSİ ve Orman bölge müdürlükleri hiç bir zaman Malatya’da olmadı. Olmayan bir şey nasıl Elazığ’a getirildi? Bu bölge müdürlükleri nerdeyse 40 yıldır Elazığ da. Keza DDY, Vakıflar, Kredi Yurtlar vs bölge müdürlükleri hep Malatya da değil miydi? O zaman neden devamlı siz Malatya’dan bir bir Elazığ’a getirildi cümlesini kurma gereksinimi hissediyorsunuz? En son Kalkınma ajansı Malatya’ya son dakikada açılmamışımıydı. Biz mi yanlış hatırlıyoruz? Sağlık hususuna gelince; Malatya’ya bir sağlık kampusu yapılıyor. Fakat bir bilgi eksikliğini düzeltmek gerekiyor. Bu sağlık kampuslarından bir tane de Elazığ’a açılıyor. Elazığ; Tunceli, Bingöl ve Malatya’nın yer aldığı illerin içerisine coğrafi olarak en merkezi il değil mi? Elazığ sağlık donanımı olarak eskiden beri bir çok hastaneyi(Ruh ve sinir hastalıkları hastanesi, Cüzzam ve deri-zührevi hastalıklar hastanesi vs) barındırmıyor mu?
Malatya ya Beylerdersi viyadüğü ve alt geçitler yapılıyor diye Karayolları bölge müdürlüğünün Malatya da olması gerektiği mantığını anlayamadık. Bu mantığı bir kez daha açıklar mısınız? Bu mantık biraz bencillik kokan bir mantıktır. Bu mantık benim şehrim üstündür ben hak ediyorum mantığıdır. Bu mantık yanlış mantıktır. Bu viyadük sadece Malatya’ya değil bölge illerine yapılan bir hizmettir. Karayolları sadece Malatya’da değil, Adıyaman, Tunceli, Bingöl ve Elazığ’da da çalışmalar yürütmektedir. Bölge müdürlüğü Elazığ’da olduğunda Malatya’ya ikinci sınıf muamele yapılmamış ve hatta alt geçitler ile bir adım önde tutulmuştur.
Elazığ Özal zamanında tam destek vermesine rağmen cezalandırılmıştır. Bölge müdürlüklerinin Malatya’ya kaydırılma istekleri Özal zamanına rastlamaktadır. Elazığ’da var olan bölge müdürlükleri Malatya’ya kaydırılmak istenmiştir. Bu olmayınca Konya dan Ordu getirilmiş, vagon fabrikası kurulmuştur. Konya dan ordunun kaydırılması Malatya’ya onlarca bölge müdürlüğüne eşdeğer katma değer sağlamıştır. Lütfen bu doğruları da söyleyiniz.
Potansiyel olarak çokta birbirinden farklı olmayan bu iki ilin insanları arasında bir ikilem yapmak doğru değildir. Malatya ve Elazığ’da var olan kamu kuruluşları arasında şu an bir denge bulunmaktadır. Bu dengenin Malatya ya da Elazığ tarafında bozulmasını istemek ne sizin ne de başkasının hakkı değildir.
Elazığ ve Malatya bölge müdürlükleri ile değil girişimci ruha sahip iş adamları ile gelişir. İline yatırım yapmaktan kaçan yüzlerce Elazığlı ve Malatyalı iş adamı var. Teşvik için sözüm ona yatırım yapıp daha sonra fabrikayı atıl durumda bırakan Malatyalı ve Elazığlılar var. Bunları konuşursanız Malatya’ya daha fayda kazandırırsınız.
ali
09 Ağustos 2010 Pazartesi 17:36
gaflet uykusu
Selahattin er kardeş bence sen uyansan daha iyi olur gibi geliyor,çelik yeteri kadar halkı ile haşır neşir zaten..
güncel okuru
09 Ağustos 2010 Pazartesi 17:16
açıklama yapsınlar
Sayın Çelik çok önemli bir konuya parmak basmışsınız sizi kutluyorum,gerçekten sürekli vatandaşı evet demesi konusunda uyaran hükümet yetkilileri bu evetin nedenini kesinlikle açıklamıyorlar ve söylediğiniz gibi kimse neden evet demesi gerektiğini de bilmiyor zaten,bu paketin sadece kendileri tarafından hazırlandığını ve bu değişikliğin aslında Türk devletinin genetik yapısını değiştirmeye yönelik bir çalışma olduğunu,bir millet ve iki devlete gidişin hukuki alt yapısı olduğunu bilmemektedir.AKP nin darbe anayasasını ortadan kaldırıyoruz iddiası sadece halkı aldatmadır,12 eylül 1980 darbecileri için yargılanma yolu açacağı söylenmektedir ancak bu da halkı kandırmaktır zira o konu mürur-u zamana(zaman aşımına)neticede 12 eylül darbecilerinin yargılanmaları hukuken mümkün değildir diye hukukçularımız söylemektedir.Buna rağmen halkı neden evet demeleri için yönlendirdiklerini kendileri halka açıklamaktan çekinmektedirler.
selahattin er
09 Ağustos 2010 Pazartesi 15:54
rüyalar alemide...
murat çelik kardeşimiz şahane bir sonuca varmış evet =hayır..
sevsinler.halktan kopuk olduğunuz belli oluyor.önce MHP içinde kaynayan kazanı bir görebilseniz bu sonucu vermezsiniz.lafı uzatmadn tek bir şey söyleyecem.millet artık çooook iyi uyanmıştır bunu böyle bilin...sizden ricam önemli olmasada yorumumu yayınlamanızı istirham ediyorum.çünkü daha önceleri işinize gelmeyen yorumlarımı yatınlamadınız selamlar...
ALİ HAYDAR ARGUVANLI
09 Ağustos 2010 Pazartesi 12:34
KOYUN CAN DERDİNDE YA KASAP!
Şenlik menlik hikaye! Aslolan siyasilerin genel seçimlerde yeniden aday olup olamayacakları meselesidir. Göz doldurmak çok da kolay bir iş değildir.Fırsat bu fırsat deyip yeniden listeye girebilmenin yolunu hemde en etkin yolunu açabilmektir. REFERANDUM BAHANE ADAYLIK ŞAHANE! Bakın işte benim beldem,benim ilçem benim ADIMI SANIMI KARTPOSTAL yapmış! Benden ne kadar memnun olduklarını GENEL MERKEZ görsün! Beni listeye taşımaz iseniz , benim şahsi hayranlarım partizanlarım size küser ha! Partinize de oy-moy atmazlar ha! Ne olur peki! AKP Malatyada çöker mesajını ön plana çıkarmak! Tabii GENEL MERKEZ YERSE! Tayyib bey yutarsa! Bu referandum içeriği ne olursa olsun, sonucu bellidir. Üzücü olan nedir peki! ÜLKÜCÜ CAMİANIN hayal kırıklığına uğramak olasılığıdır. ÜLKENİN ÜLKÜCÜCÜLERİ üzülmeyi haketmeselerde! Ülke uğruna BİNLERCE ŞEHİT veren bu CAMİANIN üzülmesi bile haksızlıktır. Referanduma odaklanmak zaten başlıbaşına bir HATADIR.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı | Bahis Siteleri | Haber Yazılımı: CM Bilişim