Murat  Çelik

Murat Çelik

Siyasi Partiler Son Kozlarını Oynadı

A+A-

"1 Kasım'da yapılacak 26. dönem milletvekili genel seçimine 10 gün kala ülke genelinde olduğu gibi Malatya’da da nefesler tutuldu. Sokakta heyecan olmasa da seçimin sonucu merakla bekleniyor. AK Parti cephesinde 'tek basına iktidar ihtimali. CHP de 'kayda değer oy artışı'. MHP ve HDP de ise olası bir AK Parti CHP koalisyonunda ana muhalefet olma hedefiyle çalışmalar sürüyor.

1 Kasımı değerlendirirken elimizdeki en somut veri olan son seçime bakacak olursak, 7 Haziran tablosunun Malatya yereline de yansıdığını hatırlatarak başlamakta fayda görüyorum.

AK PARTİ'NİN KOZLARI

AK Parti'de en önemli kozlardan birisi, 3 dönem kuralına takılan isimlerden Öznur Çalık'ın Malatya ilk sıra adayı olması. Belirli bir oy potansiyeline sahip Malatya’da yaşayan Bingöllülerin oylarını alabilmek umudu ile Ufuk Önalan’a 6. sırada yer verdi.

CHP, PORGALI’NIN YERİNE ASLANOĞLU KOZUNU OYNADI

CHP'de ise Malatya listesinde sürpriz yaşandı.  Ön seçimden çıkan isimlere dokunuldu ve 2014 yerel seçimlerinde ve 7 Haziran seçimlerinde CHP’nin oylarını ciddi şekilde artıran Hulisi Porgalı liste dışı bırakılarak CHP eski Milletvekili merhum Ferit Mevlüt Aslanoğlu’nun oğlu Erdem Aslanoğlu’na Kılıçdaroğlu’nun kontenjanı olarak 2. Sıra verildi.

YILDIZ YERİNE KAZANCIOĞLU

MHP'de ise Arif Yıldız’ın yerine Şinasi Kazancıoğlu getirildi.

HDP ERDOĞAN’LA İDDİASINI SÜRDÜYOR

Yüzde 10 barajını aşarak dengeleri değiştiren HDP, Malatya'da Aydın Erdoğan’la 7 Haziran seçimlerinde 36,814 oy ile yüzde 8.19 oranına ulaştı. 1 Kasım seçimlerinde Aydın Erdoğan’la iddiasını sürdürüyor.

BAĞIMSIZ ADAYIN OYLARI KİME GİDECEK?

Anavatan Partisi eski Malatya Milletvekili Münir Ölmeztoprak’ın 7 Haziran’da almış olduğu 10 bin oyun akıbeti belirsizliğini sürdürüyor.

GÜLEN CEMAATİNİN OYLARI KİME GİDECEK?

Malatya'da büyük oranda olmasa da belirli bir oranda oy potansiyeline sahip Gülen Cemaati'nin blok olarak oy kullanılıp kullanılmayacağı şimdilik merak konusu. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT