Murat  Çelik

Murat Çelik

Sonuç, siyasi teorileri alt üst etti

A+A-

Siyasi teorileri alt üst etti

Siyaset Teorileri alt üst oldu. 12 yıllık iktidardan sonra Ak Parti hala Türkiye'nin en büyük partisi olması ile tüm varsayımları çürüttü.

Seçimi hangi parti kazandı? Sorusuna girmek, yorumlamak için erken ve gerekmezde,46 milyon seçmenin sandığa gittiği seçim sonucu ile ilgili  “Demokrasi kazandı” dersem bu konuyu noktalamak için yeterli, bence.

AK Parti’nin tek başına hükümet kuramaması, erken genel seçimi gündeme getirebilir. CHP, MHP ve HDP koalisyonu çıkmaz bu sonuçtan.

Kurulacak azınlık hükümeti ile erken seçim kapıda gibi.

Seçim sonucu çıkan tabloya şaşırdım diyemem.

 AK Parti’nin, ‘yaptığımız yapacaklarımızın teminatıdır’ edasıyla seçim çalışmalarını sürdürmesi, temayül yoklamalarının merkezden yapılan atamalarla gölgelenmesi puan düşmesine neden oldu. AK Parti anayasa değişikliğini yapacak güce erişemedi , diyebilirim.

CHP’nin, seçim çalışmalarını Popülist, vaatkar taahhütte bulunması inandırıcı olmadı, sonun başlangıcı oldu. CHP umduğunu bulamadı. AK Parti'nin iktidarını engellemek için CHP seçmeni strateji düşünerek ve HDP'den yana tavır koydu.

MHP’ye artı puan kazandıran, HDP’yi hedef alan politika izlememiş olması, seçim bildirgesinde dişe dokunur vaatler olmasının etkisi oldu.

HDP, baraj denilen sistemi çökertti. Alıştığımız bir tablo vardı, bu tabloyu duvardan indirdi. Yükü arttı. Terörist başı memnun olmuştur eminim. Bundan böyle İmralı daha çok devrede olacak.

MHP ile HDP ortak noktada buluşup AK Parti ile hükümet kurma girişiminde bulunurlar mı(?) bilinmez ama Anayasa değişikliği yaparak başkanlık sistemine geçmek isteyen bir Cumhurbaşkanı var(!)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da AK Parti silindi.

CHP’nin oy ortağı var artık.

CHP, MHP ve HDP'yi tek çatı altında düşünerek, AK Parti’nin hükümeti kurmasını engellemek için girişimde bulunacağını düşünemiyorum.

Yarın sabahı beklemek lazım.

Borsa, döviz güne nasıl başlayacak?

İş dünyası seçim sonucunu nasıl değerlendirecek?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT