• BIST 1.542
 • Altın 443,113
 • Dolar 7,3867
 • Euro 8,9766
 • Malatya : 4 °C
 • Ankara : 5 °C
 • İzmir : 14 °C
 • İstanbul : 12 °C
 • Elazığ : 0 °C
 • Adıyaman : 10 °C
 • Trabzon : 15 °C
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı

Sözün hangi mevsimde söylendiği sözün kendisinden daha önemlidir!

12.11.2019 17:37
Pınar Holt / Yazar, Davranış Bilimci, Konuşma

Pınar Holt / Yazar, Davranış Bilimci, Konuşma

Bir söz ile şimşekte çaktırabilirsiniz, yaprakda döktürebilirsiniz

ama aynı sözü farklı uslupla söyleyip çiçek de açtırabilirsiniz

karşınızdakinin gönlünde.

Değerli Dostlarım,

Sizlerle okuyup etkilendiğim ve üzerine önemli dersler çıkardığım bir hikayeyi paylaşmak istiyorum. Bir grup kurbağa ormanda dolaşıyormuş ve içlerinden ikisi derin bir çukura düşmüş. Arkadaşlarının düştüğünü gören diğer kurbağalar çukurun etrafını sarıp, ne kadar derin olduğunu görünce, düşen arkadaşlarına o çukurdan çıkmanın mümkün olmayacağını söylemişler. Ancak, iki kurbağa diğerlerinin ne dediğini duymazdan gelip, çukurdan kurtulmak için var güçleriyle zıplamaya başlamışlar. Çabalarını gören çukurun tepesindeki kurbağa grubu tekrar çabalamanın nafile olduğunu, asla başaramayacaklarını ve vazgeçmeleri gerektiğini söylemişler.

 

Sonunda, kurbağalardan biri yukarıdakilerin söylediklerine kulak vermiş, çabalamaktan vazgeçmiş ve olduğu yerde düşerek ölmüş. Diğer kurbağa ise, elinden geldiğince daha sert zıplamaya devam etmiş. Yine, yukarıdaki kurbağalar ‘Boşuna çabalama! Vazgeç! Ölüme teslim ol!’ diye bağırmışlar. Bu bağrışlara ragmen kurbağa, en iyi zıplayışını yapıp, çukurdan çıkmayı başarmış. Dışarı çıkar çıkmaz diğer kurbağalar “Bizi duymadın mı? Sana vazgeç, kaderini kabullen diye bağırdık” demişler. Kurtulan kurbağa ise onlara sağır olduğunu, arkadaşlarının bağrışlarını onu ‘cesaretlendirmek ve desteklemek için yapıldığını sandığını’ soylemiş.  

 

Değerli dostlarım, benim bu hikayeden çıkardığım iki önemli ders oldu. Çevremizde, beraber aynı ortamları paylaştığımız insanların sözlerinin bizlerin yaşamı üzerinde ve bizim sözlerimizinde onların yaşamı üzerinde büyük etkisi. Bunun Ortacağ Türk & İslam medeniyetindeki adı ‘Belagat’mış. Medreselerde, "Mukteza-yı hale uygun" yani bir söz hangi mevsimde, en güzel hangi şekilde söylenmeli, güzel söz söyleme kuralları gibi konularla ilgilenen bir ilim dalıymış. Belagat eğitimi almadan alim, devlet adamı, sanatçı olmak kabul görmezmiş o dönemlerde. Belagat ilmine hakim olabilen, milyonları etkileyen bir örnek verecek olursam aklıma ilk gelen isim bir ulusa bağımsızlığını kazandıran Mustafa Kemal Atatürk’tür.

 

Şimdilerde bizim Belagat ilmini alabilmemiz mümkün değil, bununla ilgili bir eğitim maalesef gerekli olmasına ragmen okullarda berilmiyor. Peki, bu durumda söylediğimiz sözün amacına ulaşması bizi yada karşımızdakini olumsuz etkilememesi için neler yapmamız gerekiyor derseniz? Ben, iğneyi öncelikle kendime çuvaldızı başkalarına batırmam gerektiğini, kendi hayat mücadelemde, kendi nefsimi terbiye etme süreçlerimde şunları yapmam gerektiğini düşünüyorum ve üzerinde çalışıyorum. Birincisi; bir başkasına söylediğim sözü ağzımdan çıkmadan önce birden fazla düşünmem gerektiği, söylediğim söz ile karşımdakine mesajımı ne kadar doğru ilettiğimii mesajımı iletirken karşımdakini aynı zamanda ne kadar olumlu yönde etkileyebildiğimi yada eleştirmem gereken bir konu varsa, cümlelerimi kullanırken karşımdakine hangi mevsimi hissetirdiğimi değerlendiriyorum. Çünkü bir söz ile şimşekte çaktırabilirsiniz, yaprak da döktürebilirsiniz ama aynı sözü farklı uslupla söyleyip çiçek de açtırabilirsiniz karşınızdakinin gönlünde.  İkincisi ise; bana söylenen beni olumlu yönde geliştirecek her tavsiyeyi ve eleştiriyi dikkate almam gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında geri kalan olumsuz, enerjisi düşük, kötü niyetli, yıkıcı, nefret içerikli söylemlere, dedikodulara ise kulakları tıkayıp çabalamaya devam etmem gerektiğini düşünüyorum.

 

Sevgiyle.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İhsan KALENDER
15 Aralık 2019 Pazar 13:11
13:11
ÖZELEŞTRİ ve İTİRAF: Yorumlarımıza bi göz atıp okuyunca kendi kendime gülümsedim ..Okumayı sevmeyen TEMBELİN TEKİYİM..!..
İhsan KALENDER
05 Aralık 2019 Perşembe 12:25
12:25
İyi bir HATİP olmak için HİTABET sanatını öğrenmek gerekir.Hatiplik ise kuşkusuz çok-çok okuyup öğrenmekle kabildir.
İhsan KALENDER
05 Aralık 2019 Perşembe 12:20
12:20
Etkin olmak,etkili olmak sadece *Belagat* sanatıyla deyil İHLAS yani samimiyetle mümkündür.
İhsan KALENDER
05 Aralık 2019 Perşembe 12:18
12:18
Belagatın % 90 ı çok çok okumak - öğrenmek ,kalanı da yetenektir.
İhsan KALENDER
05 Aralık 2019 Perşembe 12:17
12:17
Bazan * Lisanı HAL,Lisanı KAL'den* çok daha etkin olabilir..
İhsan KALENDER
05 Aralık 2019 Perşembe 12:15
12:15
Hani *Vücut Dili* kavramı vardır ya..!..
İhsan KALENDER
05 Aralık 2019 Perşembe 12:14
12:14
Birileri üzerinde etkili olmak sadece *Belagat* sanatını iyi icra etmekle deyil bazanda susmakla da kabil olabilir.
İhsan KALENDER
05 Aralık 2019 Perşembe 12:12
12:12
Etkin *söz söyleme sanatı* çok çok okumakla mümkün olabilir.Kelime hazinesi zengin olmak , gramer kaidelerini iyi bilmek *Belagat* sanatının vazgeçilmezidir.
İhsan KALENDER
22 Kasım 2019 Cuma 10:10
10:10
Yani bişekilde cuuş-u huruşa gelip gayri ihtiyari söz sarfetmek kabildir mümkündür.
İhsan KALENDER
22 Kasım 2019 Cuma 10:08
10:08
İşin ilginci dee rahmetli Mansurun başı kesildikten sonra akan kanları da yerde * ene-l Hak* yazmıştı..
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı | Bahis Siteleri | Haber Yazılımı: CM Bilişim