• BIST 1.124
 • Altın 459,434
 • Dolar 7,6460
 • Euro 8,8844
 • Malatya : 15 °C
 • Ankara : 15 °C
 • İzmir : 21 °C
 • İstanbul : 16 °C
 • Elazığ : 15 °C
 • Adıyaman : 17 °C
 • Trabzon : 23 °C

Şükür aklımız var, kullanalım yeter ki...

15.04.2013 03:52
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Akil insanlar geçti…

Malatya geçtiğimiz hafta Akil İnsanları ağırladı.

Malatya’da yapılan ilk toplantıya katıldım, daha sonra yapılan toplantılarıda video kayıtlarından takip etme şansım oldu.

Amaç güzel, akil insanlar özenle seçilmiş, bağlı bulundukları kesimin sözcülüğünü, savunuculuğunu da çok güzel yaptılar.

Yeri geldi provoke edercesine giriş yapmaktan kaçınmadılar, yeri geldi susup, bir diğerine pas atmasını iyi becerdi Akil insanlar.

Akil insan olmak kolay değil meziyet ister onlarda bu meziyetlerini pekâlâ sergilediler.

Akil İnsan olmalarına rağmen çözüm sürecini gittikleri ortama göre şekillendirerek zaman, zaman “barış süreci” diye lanse etmiş olsalar bile amaç “terör” denen lanetin bitmesi olarak değerlendiriyorum.

Yalnız…

Çözüm sürecinde Malatya’ya gelen ve ‘Akil İnsan’ diye lanse edilenlerin samimiyetinden şüphe duymadım desem yalan olur.

Kimlerden mi?

En başta Zübeyde Teker Hanımefendinin “Kürdüm, aleviyim, kızılbaşım, sosyalistim” sözleri ile konuşmasına başlaması farkında olmazsa da ‘Kürt, alevi, kızılbaş, sosyalist olmayanları ötekileştirmekten, kompleksini açıkça ifşa etmesinden başka bir şey değildi…

Kürdüm, Aleviyim, kızılbaşım, sosyalistim sözlerine cevabım ‘anam Kürt, babam Laz ben Müslüman Türk Vatandaşıyım” oldu. Mimiklerinden okunuyordu Sayın Teker’in, rahatsızlığı.

Ben ve benim gibi düşünenler de rahatsız olmuştu, hatta Malatyalı Alevilerde aynı rahatsızlığı duymuştu.

Malatya’da yıllardır her ne kadar körüklenmek istenmişse de sadece deneme aşamasında kalmıştı alevi-sünni çatışması.

Malatya’mızda çok şükür ne alevi-sünni çatışması ne de Kürt-Türk çatışması yaşanmamıştır, başaramamışlardır nifak tohumu ekmeyi.

Zübeyde Teker Hanımefendinin samimiyetle bu süreçte yer almadığı düşüncesindeyim, Akil İnsanlar heyetinde yer alan diğer insanlar şehit ailesi ziyaretler yaparken Teker Hanımefendinin yüreği dayanamamış olsa gerek gitmedi.

Bir diğer samimiyetsizlik ise Malatya İnönü Üniversitesi’nde yapılan toplantıda Şehit eşi Emine Şamdancı’nın sorularına  “Akil İnsanlar” apışıp kaldı, ne ikna edici cevap verebildiler ne de verdikleri cevaplarda samimiyet vardı, kaçamak cevaplarla, kötüleri örnek göstererek terörü ve teröristi aleni bir şekilde savunur cevap verdiler.

Heyecanla bekliyorum “çözüm süreci”nin sonucunu Malatya için neler yazdı ‘Akil İnsanlar’.

Akil İnsanlar, ilk toplantıda her ne kadar da biz sizleri dinlemeye geldik, deselerde istediklerini dinleyip istemediklerini susturmayı, hatta sustururken de nasıl tavır takındıkları kamera kayıtlarında ayan beyan, arşivimizde duruyor, belki ileride bizimde söz söyleme fırsatımız olur veya toplantıları yorumlama gibi girişimimiz olur.

Hala hafızalarımızda olan benzer çalıştaylar yapılmıştı birkaç yıl öncesi “Alevi Çalışyatı” diye adlandırılmıştı.

Sonuç neydi (?) hatırlayanınız vardır illa ki…

Benim hatırladığım kadarı ile “konuşulanlar rapor edildi, nihai bildirge yayınlandı” sonuç kocaman bir sıfır…

Ne konuşulanlar yerine getirildi ne öngörülenler değerlendirildi.

Şayet bu “Akil İnsanlar”ın yaptığı toplantılar ve sonunda hazırlayacağı raporlar masada kalacaksa kimse vaktini bu toplantılara ayırmasın.

Nasıl olsa, elinde gücü bulunduranların dedikleri dinleniyor, yaptıkları yanlarına kar kalıyor.

Çözüm sürecinde “akil insana ihtiyaç yok, insan olduğumuzu unutmayalım yeter, insan olursak Cenab-ı Allah her insana zaten akıl vermiş sadece eskiyecek diye korkmadan kullanalım, yeter”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Okuru
16 Nisan 2013 Salı 22:45
Güncel
Öncelikle başbakanımızın samimi olduğuna inanmıyorum bu benim şahsi fikrim.Şimdiye kadar Türkiye de hiç kimse etnik kimliğini öne çıkarma meraklısı değildi ama ne acıdır ki başbakanımız Türk, Kürt,Laz,Arnavut,Gürcü söyleminin başlamasına neden oldu.Bunu neden yaptı derseniz...Kürt kimliğini tanıdığını ispatlama çabasında olduğu içindir.En büyük günah milleti ayrıştırmaktır. İlginç olan hem İslamcı geçinip hem de imansızla işbirliği yapmaktır( kırkbin kişinin katilinden iman beklenemez) Ama sanıyorum halkımız uykusundan uyanmaya başladı ve kendilerine akil insanlar ünvanı verilen üstün insanlara tepkilerini çok güzel dile getirmeye başladılar.Türk milleti akıllıdır,cesurdur,fazla bastırmaya gelmez, önce sesini çıkarmaz ama fazla dayatıp da gururu ile oynamaya başlanırsa işte o zaman korkun.
A. ECE BUDAN
15 Nisan 2013 Pazartesi 22:24
MALATYALI HER ZAMAN SAĞDUYULUDUR
Sayın Çelik Diline yüreğine sağlık.Malatyada genel merkezi olan bir STKolarak davet edilseydik bu yazdıklarınızı dinleme ve iki kelimede konuşma şansımız olurdu. Sayın Başbakanın bu konuda samimi olduğuna inanan biri olarak akil adamların bu ayrımcı tutumu, basından takip ettiğim kadar karşıt görüşlere olan tahammülsüzlükleri ,kendi düşüncelerini dayatma eyilimi, ,yıllardır yüreğimizi yakan terör örgütünün amaçlarına ulaşmalarına umarım çanak tutmaz.Ülkemiz için bu denli önemli bir konuda AKİL ADAM sıfatı ile karşımza gelen kişilerin tahammüllü, uzlaşmacı, çeşitli görüşlerin fikirlerine saygılı olmalrı gerekir.Sanıyorum dostlar alışverişde görsün hesabı yapılıyor.Ben T.C VATANDAŞI olarak TÜRKÜM,KÜRDÜM,ALEVİYİM,LAZIM.Sanıyorum milyonlarca insan böyle düşünüyor.Saygılarımla
İhsan KALENDER
15 Nisan 2013 Pazartesi 14:37
ZÜBEYDENİN ZÜPPELİĞİ
Barış ve Kardeşlik sürecinde ORTAK PAYDALARIN dikkatlere sunulacağı yerde, BARIŞ ve KARDEŞLİĞİN vurgulanması gerektiği yerde kendi EGOSUNU tatmin etmek adına DENSİZLİK etmek,AŞIRIYA kaçmak gerçekten utanç vericidir.Heyete BAŞKANLIK eden her kimse bu ZÜPPELİĞE dur demeli,sözünü kesmeliydi.Gereksiz GEVEZELİĞE izin vermemeliydi.Adı geçen GEVEZEYE,DİYARBAKIR'DA bile söz hakkı,konuşma fırsatı verilmemeliydi.AMACA mugayir sözlerden ve kelimelerden sakınılması gerekirken aksini icra eden her kim olursa olsun heyetten ihraç edilmeliydi.ZÜBEYDEYE yazıklar olsun.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı Bahis Siteleri | Royexmarkets | Betwinner | Haber Yazılımı: CM Bilişim