• BIST 105.324
  • Altın 146,596
  • Dolar 3,4727
  • Euro 4,1687
  • Malatya : 14 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 20 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • Elazığ : 16 °C
  • Adıyaman : 18 °C
  • Trabzon : 22 °C

Sulu Mağara turizme kazandırılmalı

19.12.2010 00:50
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Polat Mağarası ya da eskilerin diliyle Sulu Mağara’nın turizme kazandırılması çalışmaları yeniden alevlendi. Sayın Malatya Valisi Ulvi Saran’ın talimatı, Doğanşehir’in başarılı Kaymakamı sayın Barboros Baran’ın gayretleri ile önemli bir eşikteyiz.
Önce kendine has özellikleriyle Polat Evleri, ardından Sulu Mağara ile ilgili gelen haberler herkes gibi beni de heyecanlandırdı. Ankara’da Polat, Fındık, Çavuşlu, Yolkoru ve Karaterzi köylerimizi kapsayan Polat Derneği’nin kurulması çalışmalarının hemen akabinde yaşanan bu gelişmelerden çok mutluyum. Yıllardır hayalini kurduğum derneğimizin kuruluşuna yürekli şekilde imza atanları bir kere daha kutluyorum, Polat’a hizmet yürüyüşü kervanında yer alanları yürekten kutlarım.
Burada, dernek çalışmalarını ve hedeflerimizi bir başka yazıda gündeme getireceğimi ifade ederek yeniden Sulu Mağara’ya dönmek istiyorum.
Maalesef benim de görme imkanı bulamadığım ama öyküsü dilden dile dolaşan Sulu Mağara ile ilgili olarak kapsamlı bir araştırmanın varlığından da bu yılın başlarında haberdar oldum. 2003 yılı sonrası yapıldığı anlaşılan araştırmanın sahibi Doç. Dr. Ramazan Sever. Erzurum Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan sayın Ramazan Sever, Sulu Mağara için müthiş bir iş yapmış ama maalesef tozlu raflar arasında kalmış!
Kaymakamımız Barboros Baran, Polat Belediye Başkanı Hasan Orman, Malatya’daki yürekli Polat Derneği Başkanı Ahmet Alkan ve misafirlerinin ziyaretinden sonra bu önemli araştırmayı küllerinden yeniden gündeme taşıdım ve hemen sayın Kaymakamımıza ulaştırdım.
Elbette Barboros Baran Bey bu araştırmadan en iyi şekilde faydalanacaktır. Ama ben de www.malatyaguncel.com aracılığıyla Sulu Mağara’nın turizme neden açılması gerektiğini izninizle anlatayım.
Öncelikle Sulu Mağaranın en önemli sorunu ulaşım. Bu zorluğun giderilmesi için acilen Polat Kasabası ile Sulu Mağara arasındaki yolun genişletilmesi, keskin virajların düzeltilmesi, asfaltlanması ve ziyaretçilere kolaylık sağlanması gerekiyor. Akçadağ-Polat bağlantılı Adıyaman karayolu dosyasının da yeniden ele alınması gerekiyor.
Sayın Öğretim Üyemiz Ramazan Seven’in de ifade ettiği gibi Sulu Mağara, Polat ve etrafına neler kazandırabilir; neler yapılabilir birlikte okuyalım ve değerlendirelim.
• Sulu Mağara, içerdiği zengin damlataşı şekilleri ve mikroklimatik özelliği nedeniyle turizm amaçlı kullanılabilir. Ancak yoğun nüfuslu merkezlerden uzakta bulunması, ulaşım, konaklama ve izleyen zorluklar nedeniyle bir takım iyileştirmelere ihtiyaç var.
• Sulu Mağara, bölgenin turizm potansiyeli çerçevesinde diğer ekoturizm çekiciliklerle Beypınarı, Takaz ve Pınarbaşı mesire yerleri ile Kral Tepesi ve Doğanşehir Surları gibi tarihi yapılar birlikte kullanılırsa, örneğin güzergâh turizmine bağlı olarak çekim gücü daha da yükseltilebilir.
• Sulu Mağara değerlendirildiğinde hem yöre hem de bölge ekonomisi için önemli getiri sağlayan bir turizm varlığı olacaktır.
• Sulu Mağaradan ekonomik fayda sağlanabilmesi için öncelikle güzel Türkiye’mizdeki birçok doğal ve beşeri turistik çekicilerin değerlendirmesinde yaşanan sorunlar yani tanıtım ve reklâm şarttır. Bu nedenle mağarayı tanıtan broşürler hazırlanmalıdır.
• Sulu Mağara, başta Malatya olmak üzere bölgede yer alan yazılı ve görsel medya aracılığı ile tanıtılmalıdır.
• Sulu Mağarayı tanıtmak için hazırlanan broşürler turizm acentelerine dağıtılmalı.
• Malatya-Adana ve Malatya-Ankara Karayoluna Sulu Mağara ile ilgili reklâm panoları konulması tanıtım için yararlı olur. Polat ve Sulu Mağaraya giden yolun kenarına da benzer levhalar konmalıdır.
• Mağara ve çevresinin görünümünü bozmayacak şekilde peyzaj düzenlemeleri yapılmalı, yürüyüş yolları, ışıklandırma, rekreasyon alanı ve dinlenme tesisleri kurulmalı.
• Sulu Mağaranın çevresi görsel manzara bakımından olağanüstü bir potansiyele sahip. Bir vahayı andıran Polat ve Doğanşehir ovalarını bir bütün olarak gözler önüne seren bu kesimde seyir noktaları düzenlenmesi de çok yerinde olur. Bu yamaçlar üzerinde mahalli yemeklerin yani özellikle Polat içli köftesi ile kınalı ekmeğinin sunulduğu kır lokantaları açılabilir.
Gelelim saadete!
Şimdi el ele verme zamanıdır… Polat’ın kötü kaderinin değişmesi için kim nerede yaşıyorsa “Ben buradayım” demeli ve yapacakları katkıyı açıklamalıdır.
Evet, Sulu Mağara için bu araştırmayı yapan kıymetli Hocamızı ve Polat’ın kaderini değiştirmek için hareketlenen başta Sayın Valimiz ve sayın Kaymakamımız olmak üzere herkesi alkışlıyorum ve bu müthiş doğa harikasının Türk turizmine kazandırılmasını büyük umutla bekliyorum.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İhsan KALENDER
20 Aralık 2010 Pazartesi 14:23
Saygı duyarım ANCAK;
Siyaseti kirleten yine siyasetçilerdir! Mesela, ARTİSTLER, AKTRİSTLER, ŞARKICILAR,TÜRKÜCÜLER,hatta ORYANTALLAR, vs.vs. kimseler önemli bir partinin listesine ya milletvekili adayı olarak, yada belediye başkan adayı olarak yazılıp seçiliyorlar. Ancak; temiz ve elit DEĞERLERİMİZ şu veya bu şekilde saha dışında kalıyor! Belki bir gün diyorum! Hörmetlerimi sunuyorum.
Ramazan Durmuş
20 Aralık 2010 Pazartesi 00:10
İhsan Ağabeye...
Biz gazeteciler için okurumuzun özellikle de sizlers gibi değerli büyüklerimizin övgüsünü almak sevap hanemizin onur plaketleridir.
Türkiye sevdası, Malatya sevgisi ve Polat aşkı için yazmaya Allahım sağlık verdikçe yazacağım inşallah... Bu bize yeter...
Saygıyla...
İhsan KALENDER
19 Aralık 2010 Pazar 14:27
Sizi KUTLUYORUM
Değerli hocamız, kendi yörenizin kalkınması adına çok önemli SOSYAL ve SİYASİ katkı temininde SAMİMİ ve ÖZVERİLİ çalışmalarınızdan ve de EMEĞİNİZDEN dolayı sizi bir kez daha kutluyorum. Şimdiye kadar POLAT ve POLATLININ kalkınması adına didinip çaba sarfettiniz. Bunu açık-seçik gödük. Yerel seçimlerde POLAT BELEDİYE BAŞKANI olmak, yada MALATYA MİLLETVEKİLİ olmak gibi bir düşünceniz olup olmadığını merak ediyorum. Neden POLAT ve yöresi SİZİ ve sizin gibileri BU MEALDE değerlendirmesin ki! Gelecekte MALATYA ve YÖRENİZE mükemmel HİZMET vereceğinizden en ufak kuşkum yok. SULU mağara konusunda iç turizm açısından neredeyse en küçük teferruatı bile kaleme almış ifade etmişsiniz. POLATIN tarihi mirasını yöresel güzelliğini İÇLİ KÖFTESİNİ biz dahil okuyan her MALATYALI merak etmektedir. Tabiatıyla CEVİZLİ ŞEKERİNİZİ de. Sayenizde.
süleyman turan
19 Aralık 2010 Pazar 11:38
efsaneden gerceğe
sayın durmuş sizinde bahsettiğiniz gibi bizlerde sulu mağara efsanesiyle büyüdük gercekten görülmeye değer bu doğa harikası bir yeri bir gören inanın mutlaka birdaha görmek isteyecektir ayrıca büyüklerimizin anlattığına göre mağaranın sonunun olmadığı şeklindedir fakat damlayan suyun taş olmasından dolayı zaman içeisinde büyük bir kısmı kapanmış acaba mağaranın bütünlüğüne zarar vermeden ilerisi acılamazamı ayrıca astım hastalarına iyi geldiği bilinmektedir insanların sağlık yönündende faydalanmaları sağlanır malum sağlık herşeyin önündedir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim