Murat  Çelik

Murat Çelik

T.Temelli Krizi

A+A-

Kriz kelimesi tama anlamı ile gündemimizde yer edindi, inkar etmemiz imkansız.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın söylemi ile “Küresel kriz Türkiye"yi teğet geçti” dese de 2009 ortalarında sözü ya teyid edilir yada krizi iyiden iyiye yaşarız, ülke olarak krizle yaşamaya alışkın olduğumuz için pek etkileneceğimizi sanmam, çünkü kriz bizde her yerde…

Mesela, Malatya"nın trafik krizi bitmedi bitmezde biz bu krizi bile kendi aramızda ne kadar çok konuşursak konuşalım, krize kesin çözüm bulmak imkânsız.

Hele bizde Minibüsçüler ile Kent Trafik ve Emniyet Müdürlüğü arasında yaşanan kriz var ki, küresel maddi krize çözüm bulunurda bu krize çözüm bulamadılar, görünen o ki bulunacak gibi de görünmüyor.

Minibüsçüler tüm engellere rağmen, yayaların yürümesi, Dabakhane mahallesini, T. Temelli Caddesi alt kavşağında ki etkinliklerini giderek artırıyor.

Toplu taşıma aracını ulaşım için seçen Vatandaş, minibüsçülerin bu yasadışı müşteri hizmetinden şikâyetçi değil, neden olsun ki, akşam saatlerinde loş ışıklı minibüs durağına kadar yürümektense, tüm engelleri aşarak, gitmek istediği yön için minibüsü hemen yol ağzında bulabiliyor.

Bu hizmeti veren minibüsçüler yasakları, Emniyet Müdürlüğü"ne bağlı Trafik Polislerinin ve Malatya Belediyesi Kent Trafik Memurlarının gözlerinin önünde çiğnemenin rahatlığında…

Minibüsler için müşteri çığırtkanlığı yapan dolmuş muavinleri, gittikleri yönü avazları çıktığı kadar bağırmaktan haya etmedikleri gibi, minibüse binme ihtiyacı dahi olmayan yaya kaldırımını kullanmak zorunda olanlara dahi “nereye” sorusunu yöneltmedikleri yaya olduğunu sanmıyorum.

Minibüsçülerin yasakları çiğnemesinden kimler şikâyetçi?
T.Temelli alt kavşağını kullanmak zorunda olan araç sürücüleri, Dabakhane Mahallesinden T.Temelli Kavşağını kullanmak zorunda olan araç sürücüleri, varsın olsunlar, ne olur sanki 5 dakikalık yolu 30 dakikada kat edenler…
Ha birde T.Temelli Caddesinde ki yaya kaldırımını kullanmak zorunda olan yaya Vatandaş.

Her zaman olduğu gibi ben yine abartıyorum T.temeli Alt Kavşağında ki trafik kaosunu, halbuki bu kadar abartmaya ne gerek var, varsın yaya vatandaş karşıdan karşıya geçmek için birkaç badire atlatsın.

Birkaç badire dedim ya şimdi, okurlarımdan “minibüsçülerden başka kim trafik kaosu yaratıyor ki?” sorusunu duyar gibi oluyorum, bu nedenle badireleri tek tek sayayım.

Yaya Vatandaşın T.temelli Caddesi"nde kendisine ayrılan yaya kaldırımını yalnız kullanmıyor.
*Cadde üzerinde bulunan iş yerleri kendi çapında irili ufaklı malını sergiliyor.
*Gündüzbey istikametine giden otobüs ve minibüsler yolun karşısında yolcu indirme bindirme yasak olduğu için, ters yönde bu işlemi yapıyor, yani ilçe ve belde otobüs duraklarına hizmet veriyor.
*Yay kaldırımlarına paralel otomobiller içerisinde işporta malları bulmanız mümkün, satış esnasında alıcı ve meraklıların oluşturduğu kalabalık.
*Akşam pazarı, seyyar meyve sebze satıcıları kaldırım kenarlarında ve T.Temelli Caddesi bağlantılı sokak ağızlarında ki tezgahları, vs… vs…

Tüm bu engelleri aşmak için hemen her ay çıkartılan yasalar, alınan kararlar masabaşında alındığı için orda da kalıyor.

Yetkililer yetkilerini kullanmakta, Yasaları uygulamakta aciz kalıyor!

Yalnız ve yalnızca ellerinde ki kanunları uygulamaları yetecek.
Ek kanuna, karara gerek yok!
Kanun uygulayıcılar görevini gerektiği gibi yapsa, minibüsçü yolu işgal etmez, dolmuş muavini anutçuluk yapamaz, cadde üzerinde faaliyet gösteren esnaf ve seyyar satıcı yaya kaldırımını işgal edemez.

Göreve Beyler, sıcak otomobil içinde oturarak, araçlara bağlı megafonlarla “devam edin beyler” çığırtmaları ile bu kanunsuzlara kanunu hissettiremezsiniz.

LÜTFEN!!!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

4 Yorum