• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Malatya : 0 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 12 °C
  • İstanbul : 12 °C
  • Elazığ : -2 °C
  • Adıyaman : 3 °C
  • Trabzon : 10 °C

Terör ve Müslümanlık Algımız

14.01.2015 23:47
Hakkı Yiğit / Malatya Güncel

Hakkı Yiğit / Malatya Güncel

İyi bir Müslüman olmanın yolu, iyi bir insan olmaktan geçiyor.

İyi bir insan olmadan iyi bir Müslüman olmaya kalkışmak, Müslüman olduğunu savunmak ve daha da kötüsü Müslümanlığın, islam’ın fedaisi olmaya kalkışmak, mücahit kesilmek,  sadece Müslümanlığımızdan değil, insanlığımızdan da çok şeyler alıp götürdüğünü görmemiz lazım artık.

Son günlerde Paris’te gerçekleşen terör olaylarını, “hak ettiler, ohhh iyi oldu… Cezayirli kardeşlerimiz intikamımızı aldılar… İslam’a, Hz. Muhammed (sav)’e hakaret etmek neymiş gördüler…” nevinde sözleri, düşünceleri duyunca; hele hele bu tür düşüncenin savunulmasını bir imanî meseleymiş gibi sahiplenen “yeni dindar nesli” görünce sadece dinim adına, Müslümanlığım adına değil insanlığım, ülkem adına da utanır hale geldiğimi söylemeliyim.

Şiddetle hem-dem olan ortadoğulaşan din algısının ne Müslümanlara, ne de insanlığa bir faydası bu güne kadar olmamıştır ve bundan sonrada olacağına inanmıyorum.

Emevi döneminden bu güne kadar gelen tarih bunun şahididir…

 Terörün aması, lâkini, fakatı… ol(a)maz…

Memleketi, bölgesi, ırkı, milliyeti ol(a)maz…

Ve terörün dini, lâdini de ol(a)maz...

Terör, yaratıcının envai varlıklar üzerinde sergilemiş olduğu “hay”, isminin, “hayat” sıfatının kendini bilmezlerce karattırması, kazınması, silinmesidir.

Cenab-ı Hak zahiren insanlara zarar veren, güzel görünmeyen, necis… bir çok varlık yaratmış…

Yılan, çıyan, akrep, domuz, sinek…

Öyleyse hepsini öldürelim…

Bir taraftan hidayet Allah’tan diyeceksiniz. Diğer taraftan inanmayanlara yaşam hakkı vermeyeceksiniz…

Haksızlığa, küfre, iftiraya karşı öldürmekle cevap vermek akıl, vicdan sahibi, medeni, kendine güvenen insanların yapacağı bir iş değildir.

Medeni insanlar aklını, zekâsını, maharetini, sanatını; bedevi, kaba saba insanlar ise hayvani duygularını, gücünü, pençesini kullanırlar.

Medenilere galebe çalmak ikna iledir der Bediüzzaman…

Hem ceza verirken dahi haddi aşmamayı emreden bir dinin müntesibiyiz.

Karikatürle, kalemle, düşünce ile, sanatla hakarete hem cinsiyle cevap vermek varken ne diye pençe, kaba kuvvet kullanırsın ki…

Maalesef sanat, düşünce, estetik, empati dili cihetiyle ziyadesiyle fukarayız…

Dışa karşı aslan, mücahit kesilirken dönüp kendimize bakmayı akletmez olduk.

Bu gün Müslüman diyarlarına baktığımızda her türlü hukuksuzluk, haksızlık, şiddet, cinayet, kabalık, görgüsüzlük, nezaketsizlik… kısaca İslami olmayan her türlü meziyet ve davranış ziyadesiyle bizde var mı yok mu?

Aramızda “Selamı” yaygınlaştırmayı emreden bir peygamberin ümmeti olan bizler değil çevremizdeki insanlara değil “Selam” vermeyi; “merhaba”, “günaydın”  demeyi dahi söylemez oluverdik.

 Bu gün acaba hangi millet, devlet, toplum “Ahlak-ı Nebevi”, “Ahlak-ı Hasene” “Huluk-ul Kuran”a daha çok sahip diye bir araştırma yapılsa, ilk ona İslam ülkelerinden herhangi birinin girebileceğini kim söyleyebilir…

Bu sahada da ilk ona girecek olanlar Allah-u A’lem yine o beğenmediğimiz gâvur, müşrik, kâfir…(!) dediğimiz toplumlar, devletler olacaktır.

O halde utanacak halimize ne diye ağlamıyoruz da donkişotluk, mücahitlik yapıyoruz ki…

İslamiyeti, Müslümanlığı sadece namaza, oruca, hacca indirgeyip; İslam’ın içtimai hayatına dair emir ve yasaklarını göz ardı eden zihniyetten çok çektik ve halen de çekiyoruz…

Ama beni asıl endişelendiren husus yeni yetişen, yetiştirilen sözde dindar neslin asgari evrensel insani değerlerden yoksun, empatiden uzak bir şekilde mücahitliğe soyunup dinin özünü, ruhunu sloganlar ve şablonlar, şekilcilikle bozmalarıdır…

Bilmem ki sizler de “Çarşı-Pazara, sokaklara, modalaşan tesettüre, muhafazakar kesimde tüketilen ürünlere, basına, tv.lere, karşılıksız çek ve senetlere, bir bağlayıcılığı olmayan sözlere, aile mefhumuna, dindar nesil yetiştirmek için açılan mekanlara, okur yazarların ne okuduğuna, açılan huzurevleri ile övünmemize, sığınma evleri ile iftihar etmemize, her gün artan şiddet olaylarına, kişiye özel, çıkarlara uygun verilen fetvalara…” bakarak aynı endişeyi taşıyor musunuz? 

Yorumlar
İhsan KALENDER
17 Ocak 2015 Cumartesi 20:42
20:42
HER İNSAN İSLAM FITRATI ÜZRE DÜNYAYA GELİR...
Eski Malatyalı
17 Ocak 2015 Cumartesi 11:40
11:40
Sayın hemşerim teşekkürler... Makaleniz takdire şayan, bunda şüphe yok. Ama bizim insanımız ne acı ki hala Cahiliye Devri huylarından vazgeçemediler. Kendileri İslamın kurallarına uyacağına, İslamı kendi kaba zihniyetlerine uydurmaya kalkıştılar. Ne hazindir ki, bu durumda çok başarılı oldular. Haklısınız, Emevilerle başlayan İslamı tahrip hala başarı ile devam ediyor. Peygamber Efendimizin Veda Hutbesinde hep Ey İnsanlar...!!! Diye hitab etmesini ne acı ki hala kavrayamadık... Yazınız o mesajı kavrayamayanlara dileriz uyarı olur. Sizinle aynı düşünceyi paylaşıyorum... Önce insan olalım, sonra Müslüman... O zaman güneş üzerimize doğacaktır.
İhsan KALENDER
15 Ocak 2015 Perşembe 14:26
14:26
VEEEE,,,***ŞU İSTİKBAL İNKILABATI İÇİNDE EN GÜR SEDA İSLAMIN SESİ OLACAKTIR*** diyen BEDİÜZZAMAN hazretlerinin hadis-i şerife müstenit sözlerine inanmaktayız.Ve ÜMİVARIZ..
İhsan KALENDER
15 Ocak 2015 Perşembe 14:24
14:24
HER OLUMSUZ GELİŞMEYE RAĞMEN ÜMİTVARIZ....
İhsan KALENDER
15 Ocak 2015 Perşembe 14:23
14:23
MÜSLÜMLERİN UYANIŞINI BİRLİĞİNİ DİRLİĞİNİ ENGELLEMENİN YOLLARINI ARAYANLARIN KİMLER OLDUĞUNU ANLAMAK ZOR OLMASA GEREK..!..
İhsan KALENDER
15 Ocak 2015 Perşembe 14:21
14:21
İŞID'IN MÜCİDİ DE YİNE İSRAİL VE AMERİKADAN BAŞKASI DEĞİLDİR..
İhsan KALENDER
15 Ocak 2015 Perşembe 14:17
14:17
İSLAM ADINA İŞLENEN CİNAYETLERİN ARDINDA İSRAİL-AMERİKAN ELİ OLDUĞUNDAN EMİN OLMALIYIZ.
İhsan KALENDER
15 Ocak 2015 Perşembe 14:14
14:14
KOMÜNİZMİN YUVASINA ONİKİNCİ ELDEN GİREBİLEN BİR AMERİKAN ELİNİ DÜŞÜNSENİZ İYİ EDERSİNİZ.
İhsan KALENDER
15 Ocak 2015 Perşembe 14:12
14:12
İSLAMIN, BARIŞ VE KARDEŞLİK DİNİ OLDUĞUNU BİLMEK İSTEYEN ARARŞTIRSIN GÖRSÜN.
İhsan KALENDER
15 Ocak 2015 Perşembe 14:10
14:10
MÜSLÜMANLARI TERÖR ODAĞI GİBİ GÖSTERMEK,DÜNYANIN GÖZÜNDE TERÖRİST OLARAK GÖSTERMEK KİMİN YADA KİMLERİN İŞİDİR?
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim